Jak zmniejszyć prędkość najazdową do zera na materiale.?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jak zmniejszyć prędkość najazdową do zera na materiale.?

#1

Post napisał: relaxxis » 19 lis 2013, 10:35

Chciałbym zmniejszyć prędkości najazdowe , posuw osi XYZ po starcie, ponieważ wrzeciono nie nadąża nabrać pełniej prędkości przed rozpoczęciem frezowania. Może ktoś wie gdzie i jak..?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2013, 11:22 przez relaxxis, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 19 lis 2013, 10:44

Parametr f w gkodzie. ALe bardziej do tego nadaje się wydłużenie opóźnienia czasowego:
konfiguracja/porty i piny/ustawienia wrzeciono - tam u dołu mamy czasy opóźnień przy włączeniu i wyłączeniu wrzeciona.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


markus1984pl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 23 gru 2011, 13:04
Lokalizacja: Myszków
Kontakt:

#3

Post napisał: markus1984pl » 19 lis 2013, 15:14

Poszukaj sobie informacji o funkcji dwell, w g-code to G4.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#4

Post napisał: relaxxis » 20 lis 2013, 12:18

Do krzysiekgrab :
Parametr F w g-kodzie dotyczy prędkości przesuwu podczas frezowania, nie dotyczy prędkosci najazdowe osi XYZ do punktu startowego na materiale.
To również dotyczy tylko wrzeciona:
konfiguracja/porty i piny/ustawienia wrzeciono - tam u dołu mamy czasy opóźnień przy włączeniu i wyłączeniu wrzeciona.

Do markus1984pl:
Kolego ja nie pytam co zrobić w g-kodzie... tylko gdzie w Mach 3 zmniejsza się prędkość najazdową NA STAŁE
Poczytać sobie mogę baaaaarzdo dużo ... a jak coś wiesz to pisz konkretnie gdzie, co i jak...

Można zakombinować i zmniejszyć parametry Acceleration każdej osi XYZ w MOTOR TURING.
Wówczas każda oś XYZ będzie wolniej rozpędzała się, ale i tak zmierza do maksymalnej prędkości, która jest na stałe ustawiona.
Problem jest gdzie zmienia się ustawienia ww. prędkości posuwu osi XYZ.

Ps. Panowie jak coś piszecie... wyjaśniajcie dokładnie jakie przyciski /podać nazwę w j.ang/ bo takie ogólne... "tam u dołu mamy czasy opóźnień " nic nie mówią ... nikt nie chce robić doświadczeń z ustawieniami po omacku... maszyny są za drogie na eksperymenty...

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 20 lis 2013, 12:35

Tia, a potem gość bierze "sprawdzony" kod na inną maszynę, gdzie akurat nikt tego nie zaptaszkował, i dziwi się, że frez się ułamał...

Naprawdę tak trudno po m3 s10000 napisać g4 p2 ?


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#6

Post napisał: relaxxis » 20 lis 2013, 12:45

CHCE USTAWIC NA STAŁE... tak trudno to zrozumieć?
Nie znam się na tyle na G kodach i co daje G4 P2 , a eksperymenty w grzebaniu w Gkodzie kończą się najczęściej awarią lub w najlepszym wypadku złamaniem freza....
Generuje g-kod i frezuję... i nie biegam do innych z moimi g-kodami

[ Dodano: 2013-11-20, 13:42 ]
Właśnie dowiedziałem się od kompetentnej osoby jak ustawia się ww. parametry w Mach 3
Osoba z do której zadzwoniłem ma pojęcie o Machu, wiec krótko i na temat wyjaśniła....

Oczywiście piszę o tym aby inni nie błądzili jak ja...

Funkcja ustawienia prędkości dojazdowej XYX znajduje się w SETTINGS.
W okienku obok Rapid OvRd wpisujemy wartość prędkości np. 900 , potem wciskając ENTER zatwierdzamy prędkość. Zapali się zielona migając kontrolka.
Wartość zostaje zapamiętana, jeśli odznaczymy kilkając Rapid OvRd przywracamy do pierwotnych ustawień, ale nie tracimy poprzedniego ustawienia.

Można również inaczej... odznaczyć funkcję Log Rapid FRO to Feed FRO w Generak Logic Configuratio... wówczas na głownym pulpicie można przesuwać suwakiem w Feed Rate.

Myślę że moje uwagi pomogą wielu osobom, bo nie ma instrukcji obsługi Mach 3 w j.polskim.

Ps. I na litość boską nie wypisujcie na forum takich dyrdymałów.. zanim doradzicie lepiej piszcie jakie macie doświadczenie, maszyny i lata pracy zanim cokolwiek wydumacie....


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#7

Post napisał: kamar » 20 lis 2013, 18:13

relaxxis pisze:Nie znam się na tyle na G kodach i co daje G4 P2 , a eksperymenty w grzebaniu w Gkodzie kończą się najczęściej awarią lub w najlepszym wypadku złamaniem freza....
Generuje g-kod i frezuję.......
Mam kalkulator to na co mi znać tabliczkę mnożenia :)


guru79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 05 kwie 2012, 07:03
Lokalizacja: Myszków

#8

Post napisał: guru79 » 21 lis 2013, 19:55

Niektórzy to wstają lewą nogą. Nie dość, że ludzie chcą komuś pomóc to jeszcze prawie dostają zjebkę.
Kolego relaxxis słuchaj i czytaj czasami innych bo chcą Ci dobrze doradzić.
Chyba że jesteś tak niekumaty żeby nacisnąc EDIT-GCODE i wpisać opóźnienie w odpowiednim miejscu.
Wierz mi, że pomimo że dopiero zaczynam zabawę z CNC, ale bez znajomości kodów, nie można mówić że umie się frezować, grawerować itp.
Fakt programy za Ciebie będą myślały ale nie są na tyle uniwersalne, że bez edycji g-codu czasami po prostu się nie da.
Poza tym na forum nie KRZYCZYMY i nie obrażamy.
Nikt Ci nie karze eksperymentować z maszyną a podane rozwiązania nie uwalą Ci freza.

Jak wstałeś lewą nogą to nie wylewaj swoich żali i pretensji tutaj, bo na drugi raz Ci nie pomogą.
Guru

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#9

Post napisał: k-m-r1 » 21 lis 2013, 20:26

spokojnie poczekamy aż wygeneruje kod i połamie frezzzzz

potem będzie sie uczył g-kodu lub pytał dlaczego połamało bo wcześniej było OK

mądry polak po szkodzie i niejeden był mądry

oba rozwiązania są dobre ale które lepsze w danym momencie zweryfikuje przypadek
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#10

Post napisał: MlKl » 21 lis 2013, 20:30

Prawidłowe rozwiązanie to wyedytować postprocesor, i generować prawidłowy kod. Ręczna edycja, czy poprawka w configu maszyny to półśrodki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”