makra podprogramy skrypty

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
hiene
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

makra podprogramy skrypty

#1

Post napisał: hiene » 29 lip 2013, 10:41

Witam,

czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to w Machu 3 r3.043.022 jest z tymi udogodnieniami.
dopiero co skonfigurowałem pierwszą maszynkę pod machem, chciałbym frezować gwinty.

Znalazłem taki wątek: https://www.cnc.info.pl/topics44/frezow ... t19549.htm

Jak mam dograć takie coś, czy to jest makro, skrypt czy jeszcze coś innego.

Czym się różni makro od podprogramu w Mach3, gdzie to wrzucić, z jaką nazwą i jak przypisać pod dany klawisz?

pozdrawiam



Tagi:


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2

Post napisał: tomcat65 » 29 lip 2013, 11:56

Tak najprościej.
-W machu masz kreatory(wizards) i jest tam kreator do frezowania gwintów.
-podprogram - fragment programu, który wykonuje jakąś operację, np. frezowanie jakiegoś kształtu, wiercenie z wycofywaniem itp. Używa się do cyklicznych operacji, raz napisany a w trakcie wykonywania programu odwołujesz się do podprogramu aby wykonał tę samą operację w innym miejscu.
-makro - czyli skrypt to już trochę wyższa szkoła jazdy. Najprostsze to m3,4 i 5, czyli włącz(prawo/lewo) i wyłącz wrzeciono. Bardziej skomplikowane umożliwiają "interakcję" z maszyną, np. pomiar długości narzędzia. Zawierają w sobie polecenia z VB i elementy g-kodu, np. przemieść (wg g-kodu) wrzeciono z narzędziem nad czujnik, opuszczaj, po zadziałaniu czujnika zapisz wynik lub/i wyzeruj oś, wróć do pozycji startowej. Makra są gotowe, można je modyfikować lub napisać, tak jak program, własne.
Makra i podprogramy(macros, subroutines) są w folderze macha. Korzystasz z nich i dopisujesz własne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”