Mach 2 gubi zero

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Mach 2 gubi zero

#1

Post napisał: mike217 » 02 sty 2013, 17:19

Mam dość nietypowy problem. Frezarka pracuje na mach 3, od pewnego czasu nie mogę dojść do ładu z zakłuceniami i błędami w machu 3. Non stop wywala E stop mimo, że elektrycznie jest ok. Zakłucenia są na 15 pinie LPT. No nic zainstalowałem macha 2, problem zniknął ale pojawił się inny bardziej poważny. Stawiam na materiale 0 i puszczam program, mach to zero gubi i przestawia w 3 osiach o losową małą wartość około 1mm na 600 lini kodu. Frezarka mechanicznie nie ma luzów i te same programy w mach 3 idą bez pudła. Frezarka na serwach DC, Enkodery dobrze w machu przypisane. Czy ustawienie w motor tuning impulsów ma na to wpływ? Spotkał się ktoś? Może przeinstalowanie macha 3 rozwiąże problem E stopu? Na razię stoję totalnie...



Tagi:


190kmh
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2013, 20:32
Lokalizacja: home

#2

Post napisał: 190kmh » 02 sty 2013, 21:44

Witam mialem podobne cyrki kiedy program byl w wersji trial :-)


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 03 sty 2013, 13:15

U mnie były też zakłócenia i maszynka stawała co chwilę. Po paru tygodniach walki owinąłem kable krańcówek na pierścień ferrytowy i już parę lat nie mam z tym żadnych kłopotów.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: dziabi3 » 03 sty 2013, 17:17

jeśli płyta lpt jest sponsora i jest to w dodatku ta mała płytka to tam było normą , wystarczyło podpiąć e stop tylko jednym przewodem do przycisku i robił za antenę i co chwila walił e stopy


jeśli na mach 3 dzieją sie takie cyrki i na mach2 też to masz zarąbiste zakłócenia które włażą na sygnały step dir sterowników

przeanalizuj dokładnie masy elektroniki i ekranowania przewodów
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#5

Post napisał: mike217 » 03 sty 2013, 22:06

Maszyna chodziła ponad 600 godzin bezbłędnie i zaczęły się cyrki. Płyta lpt jest robiona w Bydgoszczy jak i sterowniki. Zaczynam jednak podejrzewać komputer , niebawem sprawdzę na zupełnie innym.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 03 sty 2013, 22:55

a kto za Ciebie zrobi ekranowanie ?

i warto rozdzielać zasilanie od sygnałów
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post napisał: mike217 » 04 sty 2013, 00:03

Wszystkie przewody są ekranowane. Maszyna chodziła bez pudła ponad 600h zakłócenia zaczęły się nagle. Przeanalizuje po kolei wszystkie połączenia i przewody raz jeszcze. Reinstalacja macha nic nie dała. W zakładce w machu jak wywalę w ogóle E stop, tak że sterowanie go nie widzi to jest świety spokój. Przewód E stopa też jest w ekranie, sam E stop dokładnie sprawdzony. Mach 2 ewidentnie nie działa, dodaje sobie w jednej osi co ruch jakąś wartość. Rozważam przejście na inny system sterowania bo po kilku miesiącach zabawy z tym gównem mam dość.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#8

Post napisał: dziabi3 » 04 sty 2013, 01:51

w momencie gdy sobie mach 2 dodaje wymiary to widzisz to na materiale czy w DRO osi X Y Z ???????

bo jeśli widzisz to na materiale to tak jak pisałem coś ci zarąbiście sieje na sygnały step dir i sygnałachwejściowych

proponuje odnaleźć usterkę drogą eliminacje np

odpinasz 2 sterowniki i pracuje tylko 1 potem zamiana i zamiana aż wyeliminujesz że np jakiś sterownik padł lub zrobiła się w nim np zwara .

Może masz zasilacz impulsowy który wyciągnął nogi

Może masz słaby uziom maszyny lub wcale

odpal też maszynę bez silnika wrzeciona , falownika bo to najgorzej sieje

warto też logikę falownika spiąć masami z logiką płyty lpt jeśli nie jest

kolega miał kiedyś taki motyw że przewody od regulacji obrotów falownika realizowane za pomocą potencjometru <0-10v> pościł razem z przewodami od joga i tam się dopiero działy cuda


Kolego zmiana programu sterującego nic nie pomoże , zmiana płyty lpt na inną może coś pomóc o ile ta płytka jest sensownie zaprojektowana. Lecz jeśli maszyna działała ok to musi i tez dobrze działać


Możesz zrobić mały test i teraz słuchaj uwarzenie, kupujesz rezystor około 2500 ohm czyli 2,5 kohm i zrobić z niego podciągniecie ( wartość dobrana do sygnału ttl 5v bo tak przeważnie jest w płytach lpt)

a podciągnięcie robi się tak że:

- jeśli płytka lpt jest sterowna sygnałami niskimi czyli musisz podać masę zasilania logiki na pin wejściowy aby aktywować wejście <u ciebie np e stop)

to rezystor montujesz do + zasilania a drugą nóżkę do własnie tego pinu

- jeśli płytka lpt jest sterowna sygnałami wysoki czyli musisz podać + zasilania logiki na pin wejściowy aby aktywować wejście <u ciebie np e stop)

to rezystor montujesz do masy zasilania a drugą nóżkę do własnie tego pinu



i od teraz żaden śmieć, syf nie wyzwoli ci tego wejścia poniżej 2mA czyli wycinasz wszelki syfy > indukcje , zakucenia , takie rozwiązania stosuje się dość często i działa to znakomicie w przypadkach gdy wejścia są zbyt czułem aż za czułe że zbierają fałszywe sygnały.
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#9

Post napisał: mike217 » 04 sty 2013, 22:02

No więc przyczyną wywalania E stopu okazał się ekran przewodu E stopu. Po jego rozłączeniu z resztą elektroniki problem zniknął. Zakłócenia największe generuje jednak falownik LG, przewody E stopu biegły obok przewodów Falownika i coś tam się na ekranie odkładało i waliło na 15 pin LPT. Maszyna chodziła dziś 2 godzinki bez najmniejszych przeszkód. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.


gangxter
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 12 lut 2011, 10:12
Lokalizacja: polska południe

Temat już stary,ale ja coś dodam.

#10

Post napisał: gangxter » 08 kwie 2013, 17:52

Jeżeli maszyna wytwarza drgania, to częstotliwości rezonansowe powodują luzowanie się styków elektrycznych na wszelkiego typu połączeniach śrubowych i zaciskowych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”