wykrycie materiału - plazma

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

mysliwy82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:03
Lokalizacja: Gdansk

#21

Post napisał: mysliwy82 » 26 gru 2012, 15:13

Naprawde nie ma nikogo kto moglby podpowiedziec jak napisac makro aby obslugiwac to THC w sposob jak podal Prokopcio? Niestety nie mialem do tej pory stycznosci z pisaniem makr dla macha. Moze napisze jak to mialoby wygladac. Otoz obecnie generuje gkody poprzez lazycama (do moich zastosowan w zupelnosci wystarcza), zalaczenie luku plazmy odbywa sie poprzez wywolanie M3. Palnik przed kazdym odpaleniem unoszony jest na jakas wysokosc powiedzmy 10mm, nastepnie nastepuje zjazd do pozycji minimalnie nad blache (wczesniej wstepnie zmierzona w sposob reczny) i nastepuje ostaecznie odpalenie palnika plazmy. Teraz chcialbym aby palnik przed odpaleniem nadal byl unoszony powiedzmy te 10mm (ustawione w lazycam - wysokosc przejscia pomiedzy kolejnymi detalami) ale w tym momencie nie zjade juz w dol do zera (czyli bezposrednio nad palona blache z wiadomych wzgledow nie wiem gdzie to jest) tylko odpale komenda M3 palnik. I teraz wlasnie makro M3 musi przejac dalej obsluge palenia, czyli zjechac do blachy az uklad thc wykryje przebicie materialu, zatrzyma sie i ewentualnie skoryguje polozenie palnika o jakas wartosc. Za wszystkie podpowiedzi z gory dziekuje.



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16241
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#22

Post napisał: kamar » 26 gru 2012, 18:06

Kol. mysliwy, raczej się nie doczekasz na pomoc od machowych speców. (choć to podobno takie proste makra :) ) Temat nizej masz makro do czujnika narzędzia. Obadaj składnie i może sie da przystosować.


mysliwy82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:03
Lokalizacja: Gdansk

#23

Post napisał: mysliwy82 » 27 gru 2012, 23:32

Oki dzieki, masz racje kamar trzeba samemu posiedziec i cos wyskrobac.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: 251mz » 27 gru 2012, 23:59

mysliwy82 pisze:Oki dzieki, masz racje kamar trzeba samemu posiedziec i cos wyskrobac.
Jeśli Ci się nie spieszy to ok 10 stycznia powinienem mieć naskrobane.
Piszę powinienem bo jestem w trakcie szybkiej budowy plazmy z thc prokopcia.
(czas mniej niż 2 tyg :D) Więc będę zmuszony coś na wczoraj machnąć ;)
Makro samo w sobie jest proste...
Tyle ,że jeśli ktoś zna troszkę języki programowania...
W ostatniej plaźmie makro obsługi palnika miałem upchane w postprocesor w camie.
Nie wiem dlaczego tak zrobiłem...
Może dlatego ,że było mi łatwiej tam pozmieniać...
I teraz też nie wiem czy tak nie zrobię:D


Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#25

Post napisał: Tarboszek » 29 gru 2012, 22:17

Ściągnij sheetcam i zobacz jak on generuje dojazd do materiału i wyzerowanie się.
Konieczne jest użycie pływającej krótkiej prowadnicy na Z-tce która będzie wysyłała sygnał digital. Za każdy razem przed rozpoczęciem każdego nowego palenia palnik jest zerowany nad materiałem (fajnie niweluje nierówności stołu i materiału). W sheetcamie masz jeszcze opcje ustalenia wysokości załączenia palnika i później zjazdu na wysokość cięcia. Dodatkowo możesz ustawić szybkość opadania z wysokości odpalenia palnika do wysokości cięcia oraz opóźnienie po odpaleniu palnika (czas przebicia).
Używaj postprocesora THC G31.
Jak dla mnie który o makrach nie ma pojęcia to modyfikacja postprocesora na własne potrzeby to po prostu bajka wystarczy podstawowa umiejętność czytania pętli "if" i "for".
Co do samej korekty z napięcia łuku plazmowego na razie nie pomogę, ale pewnie już w przyszłym tygodniu zrobię pierwsze testy z odpalaniem plazmy, a nie diody sygnalizującej odpalenie łuku.
Sheetcam do 500linii generuje kod za free jeśli chcesz więcej trzeba zakupić, ale do sprawdzenia jaki G-kod generuje w zupełności 500 linii wystarczy.

Zamiast pływającej Z-ki możesz spróbować podpiąć sygnał digital pod sygnał zjeżenia łuku a w postprocesorze musisz zmienić wartość na dodatnią (domyślnie -0.08).
Jedź powoli nad materiał i zobacz kiedy dostaniesz sygnał zajażenia łuku i w tym momencie zatrzymaj program i zobacz na jakiej wysokości jest Z później dojedź do materiału fizycznie żeby go dotknąć i wartość tej różnicy podstaw w postprocesorze Sheetcama (tam gdzie było to -0.08).


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#26

Post napisał: dziabi3 » 30 gru 2012, 05:47

Mysliwy82

Podaj szczeguly czego oczekujesz od tego makra jak to ma wygladac i wogule, po prostu zasade dzialania.
Nikt nie jest jasnowidzem.
Post procesor z pomiaren wysokosci tez mam gdzies. Makro do pomiaru blachy tez.
Dzialalo to pod schitjamem ok czy jak to sie tam pisze

Opisz wsio sensownie to pomoge
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”