Strona 1 z 2
Mach 3 silniki szarpią, zła konfiguracja
: 10 wrz 2012, 15:20
autor: archee
Witam,
mam problem z silnikami i konfiguracją mach 3. Wygląda to tak jakby gubił kroki tzn szarpią całą maszyną na wszystkich osiach. Chwile działało a jak zmieniłem szybkość posuwu to zwariowało i nie da się już ustawić. Co z tym zrobić? jakieś sugestię. próbowałem już przeinstalować ale wtedy udało mi się ustawić jedną oś do płynnej jazdy a reszta przy takich samych ustawieniach/silnikach/śrubach dalej szarpała. Pomocy!
: 10 wrz 2012, 22:14
autor: markcomp77
tutaj
https://www.cnc.info.pl/topics45/dostra ... t39318.htm
są podobne dolegliwości...
możliwych przyczyn jest wiele:
-system operacyjny zaśmiecony, nie oczyszczony (wirusy.. lub gorzej programy antywirusowe)
-przeciążany system... zbyt wysokie KernelSpeeed
: 11 wrz 2012, 17:18
autor: archee
z nowych informacji dodam że osie X i Y chodzą dobrze kiedy idą razem tzn. kiedy oba silniki pracują razem. oś Z to juz gorsza sprawa, jeśli idzie jako jedna z dwóch to silniki działają płynnie tylko w dół, do góry niby silniki też działają ale silniki nie kręcą. Zainstalowałem step2cnc demo i niby wszystko chodzi mimo słabej wiedzy z programu ale nie wiem czemu silnik na Z strasznie się tnie tak jakby gubił kroki.
: 11 wrz 2012, 17:58
autor: markcomp77
ale nie wiem czemu silnik na Z strasznie się tnie tak jakby gubił kroki.
może podmienić osie... i zobaczyć, czy to kwestia słabości silnika lub sterownika osi Z
: 16 wrz 2012, 15:03
autor: maryushr
Widzę, że Kolega ma podobny problem do mojego, który opisałem w tym temacie:
https://www.cnc.info.pl/topics45/dostra ... t39318.htm . Ja wypróbowałem już wszystkiego, łącznie ze zmianą systemu operacyjnego na Windows 2000, co nieznacznie polepszyło funkcjonowanie sterownika, ale nadal występował problem z przysiadaniem silnika, gdy wkręcił się na wyższe obroty. Otóż okazało się, że wina leżała po stronie procesora, a dokładniej we włączonej w biosie funkcji Hyper Threading. Po wyłączeniu tej opcji jak ręką odjął, bez szarpania, bez zaniżania obrotów po uzyskaniu danej prędkości. Tak, że jeśli komputer ma procesor z obsługą tej technologii, to należy to od razu wyłączyć. Póki co działa jedna oś, jakie efekty będą po dołożeniu dwóch kolejnych, to się okaże. Jeszcze jedna ważna sprawa, jeśli płyta główna sterownika posiada izolację optyczną I/O, to do poprawienia przebiegu sygnału step należy zastosować bufor w postaci kostki 74HC14 i na wyjściu będzie pełny a nie pseudo prostokąt.
jak wyżej
: 19 wrz 2012, 14:47
autor: Dawar
Witam. Od paru tygodni walczę z tym samym problemem. Już ręce opadają. Pomóżcie. Funkcji opisanej powyżej nie mam w swoim biosie. Silniki szarpią, obracają się nie równo skokowo za każdym razem inaczej. Nie umiem uzyskać szybkiego przesunięcia. To na wstępie. Posiadam procesor 3,2g, 2g ram, nic innego nie jest do niego kompa podłączone. Mach 3 oryginał wer ang. Sterownik Slim 3 z Mixpolu. Co dziwne na tym samym sprzęcie i sterowniku na programiku napisanym przez Mixpol maszyna śmiga jak trzeba. Tylko ten program jest w początkowej fazie.
Każda sugestia mile widziana
: 20 wrz 2012, 16:35
autor: Dawar
Czy ktoś używa Macha i mu nie szarpią silniki, bo z forum wynika że problem mają tylko ci co robią amatorsko maszynki na silniczkach krokowych a nie na serwach. Właśnie dałem sobie spokój z machem i zainwestowałem w kolejny program PICO CNC. Z opisów wynika że powinien pracować poprawnie. Był tworzony przy sugesti forumowiczów, więc powinien nieźle pracować, ale wyjdzie to w praniu.
: 23 wrz 2012, 10:49
autor: k-m-r1
szarpanie silników to nie tylko problem z konfiguracją biosu ( bios można aktualizować ale jeśli stary komputer nie ma opcji to nie pójdzie tak jak by na kompie z Windows 98 instalować viste ...)
raz miałem przypadek wypracowanego dysku HDD wymiana pomogła
innym razem zmiana procesora AMD pomogła na "nowszy model"
ja kolejny raz polecam desktopy dell z allegro za 100-200 zł odpowiednia konfiguracja wszystko za małe pieniądze
procesor to Pentium 4 2 rdzeniowy
dysk 40Gb wystarcza na wszystko
1 Gb ram
jest LPT jest RS
LAN 1 Gb jak ktoś łączy po Ethernecie
: 23 wrz 2012, 21:02
autor: dziabi3
koledzy tak jak piszę k-m-r1 wina jest definitywnie po stronie komputer
do małej frezarki plotera o małym skoku śrub trzeba mieć w miarę dobry komputer , nie chodzi tu o 100 rdzeni ani o ilość ramu pisał i zna się na tym kolega markcomp77
ja do małej tokarki miałem athlona 2 rdzeniowego 2,8 Ghz 1 Gb ramu 667Mhz i śmigał idealnie na 75KHz jądra macha , miałem też płytę główną od markcomp77 sterowniki i silniki i wszystko było idealnie
wszystko chodziło miodzio płynnie nawet na dodatkowej karcie lpt z strony sponsora
lecz kiedyś naciąłem się na motyw utraty kroków i winowajcą był transoptor na płycie który przy małych prędkościach blokował sygnały
: 23 wrz 2012, 21:10
autor: markcomp77
dziabi3 pisze: 75KHz jądra macha
prawda jest taka, że nawet pod linuksem, gdzie wykonywane są pomiaru czasu niepewności (jitter) - najlepsze kompy (przy jitterze < 10us.. co jest rzadkością) mogą realizować PEWNE ok. 50KHz(może 60KHz)
75KHz - to już kuszenie złego... zwłaszcza pod WinXP - gdzie brakuje strażnika czasu (jądra czasu rzeczywistego)