Mach 3 silniki szarpią, zła konfiguracja

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
archee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2012, 15:11
Lokalizacja: Kraków

Mach 3 silniki szarpią, zła konfiguracja

#1

Post napisał: archee » 10 wrz 2012, 15:20

Witam,
mam problem z silnikami i konfiguracją mach 3. Wygląda to tak jakby gubił kroki tzn szarpią całą maszyną na wszystkich osiach. Chwile działało a jak zmieniłem szybkość posuwu to zwariowało i nie da się już ustawić. Co z tym zrobić? jakieś sugestię. próbowałem już przeinstalować ale wtedy udało mi się ustawić jedną oś do płynnej jazdy a reszta przy takich samych ustawieniach/silnikach/śrubach dalej szarpała. Pomocy!



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 10 wrz 2012, 22:14

tutaj
https://www.cnc.info.pl/topics45/dostra ... t39318.htm
są podobne dolegliwości...

możliwych przyczyn jest wiele:

-system operacyjny zaśmiecony, nie oczyszczony (wirusy.. lub gorzej programy antywirusowe)
-przeciążany system... zbyt wysokie KernelSpeeed
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
archee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2012, 15:11
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: archee » 11 wrz 2012, 17:18

z nowych informacji dodam że osie X i Y chodzą dobrze kiedy idą razem tzn. kiedy oba silniki pracują razem. oś Z to juz gorsza sprawa, jeśli idzie jako jedna z dwóch to silniki działają płynnie tylko w dół, do góry niby silniki też działają ale silniki nie kręcą. Zainstalowałem step2cnc demo i niby wszystko chodzi mimo słabej wiedzy z programu ale nie wiem czemu silnik na Z strasznie się tnie tak jakby gubił kroki.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 11 wrz 2012, 17:58

ale nie wiem czemu silnik na Z strasznie się tnie tak jakby gubił kroki.
może podmienić osie... i zobaczyć, czy to kwestia słabości silnika lub sterownika osi Z
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


maryushr
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 26 mar 2012, 20:10
Lokalizacja: Kęty

#5

Post napisał: maryushr » 16 wrz 2012, 15:03

Widzę, że Kolega ma podobny problem do mojego, który opisałem w tym temacie: https://www.cnc.info.pl/topics45/dostra ... t39318.htm . Ja wypróbowałem już wszystkiego, łącznie ze zmianą systemu operacyjnego na Windows 2000, co nieznacznie polepszyło funkcjonowanie sterownika, ale nadal występował problem z przysiadaniem silnika, gdy wkręcił się na wyższe obroty. Otóż okazało się, że wina leżała po stronie procesora, a dokładniej we włączonej w biosie funkcji Hyper Threading. Po wyłączeniu tej opcji jak ręką odjął, bez szarpania, bez zaniżania obrotów po uzyskaniu danej prędkości. Tak, że jeśli komputer ma procesor z obsługą tej technologii, to należy to od razu wyłączyć. Póki co działa jedna oś, jakie efekty będą po dołożeniu dwóch kolejnych, to się okaże. Jeszcze jedna ważna sprawa, jeśli płyta główna sterownika posiada izolację optyczną I/O, to do poprawienia przebiegu sygnału step należy zastosować bufor w postaci kostki 74HC14 i na wyjściu będzie pełny a nie pseudo prostokąt.

Awatar użytkownika

Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

jak wyżej

#6

Post napisał: Dawar » 19 wrz 2012, 14:47

Witam. Od paru tygodni walczę z tym samym problemem. Już ręce opadają. Pomóżcie. Funkcji opisanej powyżej nie mam w swoim biosie. Silniki szarpią, obracają się nie równo skokowo za każdym razem inaczej. Nie umiem uzyskać szybkiego przesunięcia. To na wstępie. Posiadam procesor 3,2g, 2g ram, nic innego nie jest do niego kompa podłączone. Mach 3 oryginał wer ang. Sterownik Slim 3 z Mixpolu. Co dziwne na tym samym sprzęcie i sterowniku na programiku napisanym przez Mixpol maszyna śmiga jak trzeba. Tylko ten program jest w początkowej fazie.
Każda sugestia mile widziana
KW

Awatar użytkownika

Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#7

Post napisał: Dawar » 20 wrz 2012, 16:35

Czy ktoś używa Macha i mu nie szarpią silniki, bo z forum wynika że problem mają tylko ci co robią amatorsko maszynki na silniczkach krokowych a nie na serwach. Właśnie dałem sobie spokój z machem i zainwestowałem w kolejny program PICO CNC. Z opisów wynika że powinien pracować poprawnie. Był tworzony przy sugesti forumowiczów, więc powinien nieźle pracować, ale wyjdzie to w praniu.
KW

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#8

Post napisał: k-m-r1 » 23 wrz 2012, 10:49

szarpanie silników to nie tylko problem z konfiguracją biosu ( bios można aktualizować ale jeśli stary komputer nie ma opcji to nie pójdzie tak jak by na kompie z Windows 98 instalować viste ...)

raz miałem przypadek wypracowanego dysku HDD wymiana pomogła
innym razem zmiana procesora AMD pomogła na "nowszy model"

ja kolejny raz polecam desktopy dell z allegro za 100-200 zł odpowiednia konfiguracja wszystko za małe pieniądze
procesor to Pentium 4 2 rdzeniowy
dysk 40Gb wystarcza na wszystko
1 Gb ram
jest LPT jest RS
LAN 1 Gb jak ktoś łączy po Ethernecie
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#9

Post napisał: dziabi3 » 23 wrz 2012, 21:02

koledzy tak jak piszę k-m-r1 wina jest definitywnie po stronie komputer

do małej frezarki plotera o małym skoku śrub trzeba mieć w miarę dobry komputer , nie chodzi tu o 100 rdzeni ani o ilość ramu pisał i zna się na tym kolega markcomp77


ja do małej tokarki miałem athlona 2 rdzeniowego 2,8 Ghz 1 Gb ramu 667Mhz i śmigał idealnie na 75KHz jądra macha , miałem też płytę główną od markcomp77 sterowniki i silniki i wszystko było idealnie

wszystko chodziło miodzio płynnie nawet na dodatkowej karcie lpt z strony sponsora



lecz kiedyś naciąłem się na motyw utraty kroków i winowajcą był transoptor na płycie który przy małych prędkościach blokował sygnały
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#10

Post napisał: markcomp77 » 23 wrz 2012, 21:10

dziabi3 pisze: 75KHz jądra macha
prawda jest taka, że nawet pod linuksem, gdzie wykonywane są pomiaru czasu niepewności (jitter) - najlepsze kompy (przy jitterze < 10us.. co jest rzadkością) mogą realizować PEWNE ok. 50KHz(może 60KHz)

75KHz - to już kuszenie złego... zwłaszcza pod WinXP - gdzie brakuje strażnika czasu (jądra czasu rzeczywistego)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”