podłączenie impulsatora mach

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

podłączenie impulsatora mach

#1

Post napisał: beowolf » 30 sie 2012, 18:16

Witam. Jestem na etapie budowy manipulatora ręcznego (MPG) do mojego plotera. Generalnie z wierzchu wygląda to tak:
Obrazek
Moje pytanie jest następujące: w programie mach3 jest możliwość przypisania portu i pinów do pilota MPG. Coś takiego jak na zdjęciu:
Obrazek
Czy można po prostu podłączyć impulsator dwukanałowy do drugiego portu lpt (wykorzystując dwa piny kanałów A i B), wpisać odpowiednie piny i w ten sposób sterować osiami?



Tagi:


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: dziabi3 » 30 sie 2012, 22:03

tak tylko wypełnia się jeszcze 2 pola ilość impulsów na obrót i prędkość maksymalną jaką się da nakręcić ręką kółeczkiem

albo można włączyć funkcję uczenia się gdzie się kreci kółkiem do wiwatu rekom a potem i t nie pamiętam wykonuje się 1 pełen obrót lub jedno cyknięcie <1 działką>

potem jeszcze omtiger i przypisać klawisze do zmian osi


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#3

Post napisał: beowolf » 31 sie 2012, 07:59

a może kolega napisać dokładnie, w której zakładce jest ustawienie tych klawiszy do zmiany osi? Rozumiem, że można sterować tą zmianą osi poprzez przycisk zewnętrzny podłączony do któregoś z pinów?


No dobra - po podłączeniu impulsatora do macha wszytko działa znakomicie. Ale tak - na pilocie mam przygotowane 3 przyciski oraz 3 diody do osi XYZ oraz jeden przycisk i 3 diody do podziału kroków. Czy (i w jaki sposób) mogę podłączyć taki pilot do kompa tak, aby wciśnięcie przycisku np. X na pilocie spowoduje przejście na sterowanie osią X w machu? albo, żeby mach wysyłał sygnał zwrotny o tym ,jaka oś jest aktualnie wybrana. To samo tyczy się mnożnika kroku. Czy da się takie coś zrobić? Bo łatwo by było za pomocą jednego przycisku zmieniać kolejno osie, ale wtedy diody mogą zapalać się w niewłaściwym momencie. Programuje w bascomie (Atmega8). Może modbus by się do tego nadawał? Jeśli ktoś zna się na temacie to proszę o info. Posiadam płytę główną CSMIO LPT i tam jest obsługa Modbus. Jest też wolnych kilka pinów wejściowych oraz wyjściowych więc może udało by się wykorzystać te piny z modbusa to komunikacji?

czytam coś o tych kodach OEM...ale to są tylko wejścia do macha....
Dobra....działa takie coś, że danym pinem mogę ustawić oś X,Y lub Z....Ale zapewne nie będzie można ustawić do każdego mnożnika kroku osobnego pinu co nie?
Już chyba 6 raz to edytuje....znalazłem również kody LED i BUTTON. Generalnie można w nich ustawić, że dany pin włącza dany mnożnik kroku więc to może wiele pomóc....

No i chyba odpowiedziałem sobie na wszystkie pytania. Dzięki koledze dziabi3 . Generalnie - kupie kartę LPT (drugi port) - 2 piny do obsługi impulsatora, 3 do wyboru osi, i 2 do ustawiania kroku x1 x0.1 x0.01 i zerowania kroku na x1(bo tyle mam diodek na pilocie)a mniejsze kroki zostaną pominięte programowo w oprogramowaniu pilota. Dłuższe naciśnięcie tego przycisku spowoduje zerowanie kroku do x1. No i powinno działać....W machu pisze nawet takie coś, że port 2 może mieć ustawione pewne piny jako wejścia...to da mi dodatkowe wolne piny.

Dla zainteresowanych dodam, że jako impulsator JOG używam zwykłego impulsatora mechanicznego. Ma 24 impulsy na obrót. Na razie wystarczy. Zdjęcie pokrętła JOG:
Obrazek
Podziękowanie dla Mirka z pracy za toczenie:D
Ostatnio zmieniony 31 sie 2012, 18:06 przez beowolf, łącznie zmieniany 1 raz.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#4

Post napisał: dziabi3 » 31 sie 2012, 18:02

kolego już ci mówię

wchodzisz w

-config/ports and pins/inputs signal szukasz np "OEM Trig # 1" , konfigurujesz go jako sygnał wejściowy
potem wchodzisz w
-config/system hotkeys potem w tabelce "Exsternal Buttons - Oem Codes" wybierasz numer OEM Trig który skonfigurowałeś w inputach ja podałek jako przykład 1 więc w tym okienku wpisujesz numer klawisza którego chcesz wcisnąć w machu

a numerki bierze się z tond http://www.machsupport.com/MachCustomiz ... EM_Buttons

np numerki do przełącznia

Select X for MPG 1 185
Select Y for MPG 1 186
Select Z for MPG 1 187

jeśli nie będziesz mógł poszukać numeru jakiegoś klawisza wtedy odpalasz scrinera do edycji panelu mach3 i kilkasz klawisze które cię interesują i tam w środku jest numer klawisza taki wpisujesz w okienko jak ci wcześniej pisałem

a przyciski w manipulatorze nie mogą być takie co trzymają ciągle > muszą odbijać same na sprężenie i nie potrzebny ci żaden procek mach sam obleci to


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#5

Post napisał: beowolf » 31 sie 2012, 18:07

Dziabi3 - Tobie bardzo dziękuję za pomoc. Dzięki Tobie zmusiłem się, żeby poczytać o tych OEM. Edytowałem post wyżej i tam już więcej napisałem.

Generalnie muszę użyć mikroprocka do sterowania diodami no i tym przyciskiem od mnożnika kroku. Dałem się namówić na cyfrową wersję pilota i teraz żałuję....mogłem zostać przy tych obrotowych przełącznikach 3 pozycyjnych. Ale następny pilot zrobię właśnie na obrotowych. Przyda się również przycisk, który ustawi mach w odpowiedniej konfiguracji dla MPG


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: dziabi3 » 01 wrz 2012, 01:29

jak chcesz ale ja bym nic nie dokładał wolałbym napisać makro albo mózg który by ci kontrolował wszystko


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#7

Post napisał: beowolf » 03 wrz 2012, 15:32

raczej nie ma szans, żeby zrobić to bez procesora. W przypadku braku tych obrotowych przełączników trzeba jakoś sterować cyfrowymi sygnałami.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#8

Post napisał: dziabi3 » 10 wrz 2012, 22:34

da się kolego da tylko pewnie zabraknie ci wejść wyjść


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#9

Post napisał: beowolf » 11 wrz 2012, 22:56

no w sumie....ale faktycznie- braknie mi pinów:/ więc jednak zrobię to na mikroprocku. Generalnie mam już płytkę, ale....za małe odległości między ścieżkami dałem no i ciężko polutować. Na weekendzie myślę, że zrobię nową płytkę i to uruchomię

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”