MODERNIZACJA MASZYN CNC W OPARCIU O CSMIO/IP-S i CSMIO/IP-A

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#31

Post napisał: kamar » 25 sie 2012, 19:58

dziabi3 pisze:
tuxcnc pisze:Załóż sobie potrójne okulary i poszukaj gdzie użyłem słowa "linuxcnc".
tuxcnc pisze:Latać to zacznie dopiero wtedy, gdy autorzy sterownika dopiszą własne oprogramowanie na PC, a tutaj Linux jest oczywiście lepszym wyborem, choćby z powodu licencji.
Kol. dziabi3 nie odróżnia linuxa od linuxcnc, to tak jakby naprzemiennie używał - mach i winda



Tagi:


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#32

Post napisał: KILLER_PL » 25 sie 2012, 20:25

Panowie proszę was skończcie z tymi kłótniami w zasadzie o niczym, zaśmiecacie tylko ten wątek który z założenia miał być instrukcją obsługi dla osób chcących zmodernizować swoją maszynę w oparci o CSMIO.

W tym temacie rodzaj sterowania został już wybrany, sterownik kupiony i za późno już na przekonywanie mnie do czegoś innego.

Założę za chwile nowy temat w innym dziale w którym będziecie mogli doradzić co lepiej wybrać do modernizacji innej maszyny która jeszcze działa na oryginalnym sterowaniu ale dni tego sterowania dobiegają już końca.

[ Dodano: 2012-08-25, 20:35 ]
https://www.cnc.info.pl/topics50/modern ... htm#282358


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#33

Post napisał: dziabi3 » 25 sie 2012, 22:53

KAMAR

zgadzam się z tobą że tam jest napisane linux tu chodziło raczej o to że nawet my możemy się normalnie porozumieć a kolega wcześniej wyskakuje z słowem idiota to jest raczej kolące słowo w oczy

KILLER_PL tam też ci się zaśmieci temat

poczytaj co pisałem wcześniej o tym stole obrotowym , bo pewnie to już zarosło w poprzednich postach

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#34

Post napisał: tuxcnc » 25 sie 2012, 23:05

dziabi3 pisze: tam też ci się zaśmieci temat
Jasnowidz się znalazł ...

.


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#35

Post napisał: KILLER_PL » 26 sie 2012, 00:34

dobra wracamy do tematu

dziabi3, tak dzwoniłem do Bartka nawet mam w planach się do niego wybrać.

Nie wiem jak u niego ale u mnie 4 oś to nie dodatkowa podzielnica tak jak np. u kolegi FRESKO tylko cały stół na którym mocuję imadło, obraca się on dookoła. Po drugie u mnie hydraulika nie służy do zaciskania stołu tylko na odwrót, a pompa do hydrauliki jest bardzo mała i raczej nie jest przeznaczona do pracy ciągłej(dlatego normalnie włącza się w momencie wykonywania jakiejś czynności), dodatkowo ta jedna pompa obsługuje luzowanie stołu i luzowanie narzędzia, są po prostu 3 elektrozawory z których jeden uruchamia luzowanie w gł. pionowej 2 poziomej a 3 luzowanie stołu.

następna sprawa to ten enkoder na stole, gdyby go nie było, to nie zależało by mi na tym, tylko ustawiłbym luz nawrotny i tyle, ale już jest zamontowany bezpośrednio na osi stołu i dlatego próbuje go wykorzystać.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#36

Post napisał: dziabi3 » 26 sie 2012, 13:09

więc można zrobić coś takiego w muzgu że gdy tylko pojawi się ruch w osi obrotowej to zo0stanie wysterowane dowolne wyjście

tylko to i tak za późno bo stół nie zdąży odpuścić

jest możliwość napisania krótkiego makra i odpalanie go w g cod chwilę przed obróceniem stołu


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#37

Post napisał: kamar » 28 sie 2012, 08:18

Wrócę jeszcze do dyskusji co lepsze - pulpit z przyciskami czy klawiatura.
Z rana robiłem nożyk kształtowy na ostrzałce.

Obrazek

Zakładam się o miliony z każdym kto uważa, że zrobi to szybciej i wygodniej z pulpitu czy manipulatora :)


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#38

Post napisał: KILLER_PL » 28 sie 2012, 20:55

do kolegi CIZAR.

Ten mój stół obrotowy miałem na początek obsłużyć tak jak proponuje chyba kolega DZIABI3, bo jest to najprostsza z opcji i na pewno będzie działać, czyli napisać dwa macra które będę wywoływał jak będę chciał kręcić stołem a drugie żeby blokować stół z powrotem.

Mam jednak podzielnice na innej maszynie (chiron)na Sinumeriku 820 i tam z automatu wywołanie obracania osią A w programie powoduje pauzę ok 1,5 s w tym czasie słychać jak hamulec się rozblokowuje i dopiero po rozblokowaniu maszyna zaczyna jechać. Gdy w kolejnej linijce znowu użyję ruchu tą osią to hamulec dalej jest rozblokowany, ale jeśli w kolejnej linijce nie ruszam osi A to słychać jak hamulec łapie z powrotem. Nie muszę używać do tego żadnej dodatkowej funkcji.

Nie dało by się do pluginu przy osiach dodatkowych A,B,C dodać opcji w której ustawiam że warunkiem ruchu osi jest wystawienie sygnału na którymś wyjściu i poczekanie jakąś wartość czasu wpisaną w jednej rubryce w ms i ewentualnie druga rubryka z czasem po którym jeśli oś jest bez ruchu to sygnał znika.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#39

Post napisał: dziabi3 » 28 sie 2012, 23:01

Poszukam rozwiazania ale ją bym stołu nie blokował zawsze tylko jak bedziesz oraz frezarka mocno jak to robi bartek a myślałem nad tym czy podczas blokowania nie przenieście się os serca i pod będzie gnal serów na hamulce , sprawdź to


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#40

Post napisał: KILLER_PL » 28 sie 2012, 23:35

ale ten stół jest ciągle zablokowany hydraulika go tylko rozblokowuje, a nawet jak załóżmy że pompa to przeżyje i wytrzyma ciągłe działanie przez kilka godzin to jak mam luzować narzędzia. Chciałem oszczędzić na przycisku i podłączyłem razem oba elektrozawory od luzowania narzędzia w głowicy poziomej i pionowej, okazało się że jest za mała siła żeby zluzować narzędzie.

Po drugie tak to działało oryginalnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”