MODERNIZACJA MASZYN CNC W OPARCIU O CSMIO/IP-S i CSMIO/IP-A

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#41

Post napisał: dziabi3 » 29 sie 2012, 22:18

kolego Bartkowi robiłem makro do automatycznej zmiany biegów które samo z g codu wyciąga obroty i zmienia biegi tam właśnie pompa jest włączana tylko na czas zmiany biegu

pogadaj z Bartkiem i zapytaj bo chyba stół też ma odpalaną hydraulikę na czas blokowani i rozlokowania

bo inaczej grzał mu się olej a na głównym ciśnieniu pompy było 60 barów

ostatnio byłem na uruchomieniu tokarki i tam też główne ciśnienie miało 40 barów a hydraulika miała swoja chłodnice olej



Tagi:

Awatar użytkownika

cizar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 55
Rejestracja: 11 sty 2010, 17:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#42

Post napisał: cizar » 29 sie 2012, 22:54

KILLER_PL pisze:do kolegi CIZAR.


Nie dało by się do pluginu przy osiach dodatkowych A,B,C dodać opcji w której ustawiam że warunkiem ruchu osi jest wystawienie sygnału na którymś wyjściu i poczekanie jakąś wartość czasu wpisaną w jednej rubryce w ms i ewentualnie druga rubryka z czasem po którym jeśli oś jest bez ruchu to sygnał znika.
Witam

W firmie zajmuje sie czysto elektroniką. I nie bardzo znam się na funkcjach MACH-a. Pewnie dopisanie takiej funkcji było by możliwe ale na pewno nie teraz. Mamy ustalone harmonogramy w dopisywaniu funkcji które są na chwile obecną niestety ważniejsze chocby takie jak kascja luzów. Na dniach wychodzi całkowicie nowe oprogramowanie 2.00 oraz nowy plugin ( o nowym wyglądzie i bardziej przejrzystej konfiguracji) . Plugin juz od początkowych wersji uległ bardzo dużym zmianom i nadal dokładamy funkcjonalność. Nie możemy podchodzić tak indywidualnie do każdej maszyny ( za co przepraszam ) ale nie mowie ze taka funkcja nie powstanie. W szczególności ze w nowym pluginie funkcje dotyczące osi X,Y,Z ,,, są oddzielne.

Ja kombinując w pana temacie osobiście edytował bym G-kod dodając linie pause przed ruszeniem osia obrotową wywołanie jakiegoś skryptu który luzuje stół oraz czeka 1,5s. Wiem ze to nie jest zbytnio wygodne i nie wiem czy nie mylę się w moim rozumowaniu ale w notatniku choćby funkcja 'zamień' to chyba nie trwa zbyt długo. Ale mówię to tylko z mojej znajomości pisania programów.

Co innego w sprawach sprzętowych tutaj postaram sie zawsze pomóc.

Pozdrawiam
Szymon


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#43

Post napisał: KILLER_PL » 29 sie 2012, 23:44

ja tylko sygnalizuje problem, z którym na razie poradzę sobie przez napisanie macra. Wiadomo że ważniejsze jest wprowadzenie porządnej kompensacji luzów. Ale w kolejnych wersjach softu może to uwzględnicie.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#44

Post napisał: dziabi3 » 30 sie 2012, 21:43

kolego a co będzie gdy napiszesz program w cam który będzie miał wiele ruchów osi np 20 razy na minutę ???

za każdym ruchem będzie trzeba odpalać pompę i sterować zaworem ogromna strata czasu


specyfika obrotowego stołu jest taka że albo frezujemy ciągle obracając stołem lub traktujemy go jako podzielnice ale to i tak załatwią za na 3 osie zwykłe

gdyby to była oś obrotowa pozioma do ciężkiej obróbki to tak zgadzam się z tą blokadą



wiesz co najlepiej napisz mi jak to widzisz , jakbyś to chciał zrobić a ja ci powiem czy da się tak zrobić w machu

zwykłe makro na 1 linijkę odpalające hamulec czy wyłączające to 10 sekund

ale makro wyczuwające nadchodzący ruch w danej osi to już nie tak prosto i nie wiem czy da się wo gule zrobić


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#45

Post napisał: KILLER_PL » 30 sie 2012, 22:09

Na Razie napisze jedno macro którego wywołanie zatrzymana 1,5 s ruchy i wysteruje wyjście załączające Pompę hydrauliki i drugie wyjście które otworzy elektrozawór od stołu obr.
Drugie macro po prostu będzie odwoływać to pierwsze i tyle.

Czyli jak wygeneruje z cama program który np przez 20 min będzie kręcił stołem nawet z krótkimi przerwami to pompa będzie musiała przez te 20 min pracować, na początku do programu dopisze 1 macro a jak już nie będzie się kręcić dłuższą chwile napisze 2.
na razie nie mam innego pomysłu, wydaje mi się że jedynym innym rozwiązaniem jest dopisanie tego do plugina.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#46

Post napisał: skoczek » 30 sie 2012, 22:29

Witam serdecznie.
Możesz też zmodyfikować sobie postprocesor by Ci automatycznie dopisywał makro przed wywołaniem ruchu osi obrotowej. Jeżeli będziesz pisał z palca będziesz musiał po prostu o tym pamiętać by je użyć.
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 15
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#47

Post napisał: dziabi3 » 31 sie 2012, 00:01

kolego czemu ty nie dzwonisz do bartka


on ma gotowe rozwiązanie

on robi tak

odpala pompę odpala elektrozawór

wetedy się hamulec zwalnia i wyłącz pompe

i nadal hamulec jest luźny ale elektrozawór ciągle odpalony


ale ja nie o tym to teoja sprawa jeśli nie chcesz z nim gadać



ja o makro , nie musisz dawać żadnej pauzy przed tylko w makro bo program nie pójdzie dopóki się nie wykona

więc robisz tak jak ci napisałem


tylko ja bym ciągle nie hamował i luzował stołu bo po co

ja bym tylko luzował hamulec przed obróbka w której jest używane a po obróbce
blokował

bo sory ale takie napitalanie hamulcem w tą i s powrotem to paranoja i strata energi

sam pisałeś o wyłączaniu hv aa teraz będziesz pompą rąbał kilowaty

chcesz to zadzwoń do mnie 793693779 ja ci powiem jak ma bartek bo teraz ten temat już się zapętla i piszemy o tym samym


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#48

Post napisał: KILLER_PL » 03 wrz 2012, 15:43

Pytanie do specjalistów od MACHA.

Jak w machu pisze się program w parametrach.
Bardzo często programowania para-metrycznego używam na innych sterowaniach i np. w SINUMERIKU zamiast wartości można zdefiniować parametr (Rxx) przykład:
--------------------
G90 G94 M3 F500
R100=10
G0 X0 Y R100
Z-10
G1 X50
Y-R100
G1 X0
G0 Z 50
M30
-----------------------
(TO SAMO BEZ PARAMETRU)
G90 G94 M3 F500
G0 X0 Y10
Z-10
G1 X50
Y-10
G1 X0
G0 Z 50
M30
-------------------------

Wyczytałem na forum że w programie MACH zamiast "Rxx" stosuje się "#xx"
czyli program powinien wyglądać tak
G90 G94 M3 F500
#100=10
G0 X0 Y[#100]
Z-10
G1 X50
Y-[#100]
G1 X0
G0 Z 50
M30

maszyna jedzie prawidłowo gdy jest wartość Y[#100], problem pojawia się w momencie gdy chcę żeby maszyna pojechała #100 ale z (-) czyli Y-[#100](próbowałem też zapisać Y[-#100] ale efekt ten sam), zatrzymuje się w tym momencie i koniec.

Jak zapisać parametr tylko z wartością ujemną?


yeti1981
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 76
Rejestracja: 23 gru 2008, 08:38
Lokalizacja: Kraków

#49

Post napisał: yeti1981 » 03 wrz 2012, 16:18

Moim zdaniem bardzo prosto. Wystarczy dodać jeszcze jeden parametr np #101 który będzie równy np -10 i już będzie można pojechać na -10.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 16215
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#50

Post napisał: kamar » 03 wrz 2012, 19:34

spróbuj Y[#100*-1]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”