Jak ustawić w Machu miejsce osi XYZ poczatku frezowania.?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jak ustawić w Machu miejsce osi XYZ poczatku frezowania.?

#1

Post napisał: relaxxis » 12 sty 2012, 22:38

Witam,

Jako początkujący mam pewnie banalny problem.
Po Home i ustawieniu w Machu początkowego punktu frezowania materiału wczytuję programik z G-kodem. I teraz jest problem ,bo wrzeciono staruje 2mm wyżej niz ustalony punkt frezowania. Wiem, ze tak ma być, aby zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniem. Wowczas maszyna frezuje w powietrzu 2mm od materiału /płyty/.

Gdzie ustawia się w machu zmiejszenie wysokości do ustalonego punktu frezowania... niestety nie wiem gdzie i jak.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić.

Z góry dziękuje :)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2012, 12:40 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#2

Post napisał: Bbuli » 12 sty 2012, 23:46

Czyli program zaczyna frezowanie na tej wysokości.Jest to zapisane w kodzie.Edytuj kod-odszukaj zapis -prawdopodobnie G01 Z3 i zmień wartość Z na ujemną o odpowiedniej wartości.Plik kodu otwieraj notatnikiem i po zmianie-edycji zapisz.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#3

Post napisał: relaxxis » 13 sty 2012, 12:14

Po HOME oś Z schodzi do ustawionego początkowego punkt frezowania i chwile pracuje na tej głebokości ale potem podnosi się, az o około 2 mm.
Przy początkowych ustawieniach kierunku osi w maszynie musiałem zmienić kierunek osi Z w HomeLimits i Moto outputs/Dir LowActive na przeciwny. Czy moze mieć to jakiś zwiazek.?
Ustawia wysokość osi Z jakby przeciwnie do kodu.


G-kod nie jest moj, wczytuję przykładowy z Macha z pliku GCode, wiec pewnie jest dobrze napisany. Czy w takiej sytuacji mimo wszystko muszę zmienić zapisy w kodzie, czy jest mozliwość ustawienia w programie nizszego miejsca startu frezowania.?

Podczas pracy w Diagnostic mruga na czerwono Output 3...
Po naciśnięciu GOTO Z jest komunikat: Safe Z turned off. Ignoring Safe_Z move

Hmm.. jak poradzić siebie z takiej sytuacji....
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 20:53 przez relaxxis, łącznie zmieniany 1 raz.


arkad1usz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 09 sie 2009, 13:36
Lokalizacja: lublin

xyz

#4

Post napisał: arkad1usz » 13 sty 2012, 14:27

a co sie dzieje jak wpiszesz
10 G0 z-10 f300

w ktora strone poruszaja sie osi z
jesli z jedzie do dolu to ustawienie osi jest ok, jesli w gore to zmien ustawienia

moze tez byc cos z przedmiotem obrabianym, opisz lub wstaw zdjecie jak on wyglada gdzie jest jego zero w osi z, byc moze ze przedmiot jest zlozony i najpierw sa obrabiane nizsze powirzchnie, wstaw tez kawalek g kodu


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#5

Post napisał: wieslawbarek » 13 sty 2012, 20:49

arakad1usz jak wpiszesz 10 G0 x cos tam to wywali błąd

[ Dodano: 2012-01-13, 20:57 ]
Kolego relaxxis w general configuration zdaje sie jest zakładka safe Z czy jakos tak tam mozna pogrzebac


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#6

Post napisał: bateryjka » 14 sty 2012, 09:04

Przy początkowych ustawieniach kierunku osi w maszynie musiałem zmienić kierunek osi Z w HomeLimits i Moto outputs/Dir LowActive na przeciwny. Czy moze mieć to jakiś zwiazek.?
Ustawia wysokość osi Z jakby przeciwnie do kodu.
Może najpierw sprawdzisz prawidłowość kierunków czyli naciskając klawisz klawiatury PAGE UP oś Z powinna się podnosić i jednocześnie wskazania aktualnej pozycji powinno rosnąć.
Naciskając PAGE DOWN odwrotnie oś Z w dół licznik powinien się zmniejszać.
Komendy G-kode możesz testować w zakładce MIDI Alt2 wpisując w pole INPUT np:G1 F50 Z30 Co oznacza oś Z podniesie się lub opuści (zależne od położenia początkowego) na wysokość 30 z prędkością 50mm/sek zatwierdzamy ENTER-em, można wpisać G0 Z30 czyli szybki przejazd na tą samą pozycję.
Nie ponoszę odpowiedzialności za kolizje i za błędne komendy maszyna tylko na to czeka


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#7

Post napisał: relaxxis » 15 sty 2012, 22:12

Witam,

Dziękuję za wyjaśnienia.
Po wpisaniu w INPUT G0 F50 Z30 kierunki są dobre, ale powstaje inny problem.
Czasami po komendach w INPUT na osiach XYX zatrzymuje się na innych wysokościach np przy wpisaniu Z0 = 0,0016 lub Z30 = 30,0031 z innymi osiami jest podobnie. Błąd pozostaje po wielkokrotnych przesunięciach w obu kierunkach poprzez INPUT.
Potem wciskam GOTO Z i przesuwa się do prawidłowej pozycji.
Po Home i potem GOTO Z tez nie zatrzymują się X,Y lub Z idealnie na 0.0000 tylko 0.0016 lub 0,0031 ....
Czy to bład w machu czy maszyny. Czy u was zatrzymuje się zawsze idealnie na 0,0000 lub 30,0000?
Hmm ... Jeden problem nie usunięty, a tu następny...
-------------------
Co do pierwszego problemu. Wczytuję z macha plik "Cross.tap" i mam problem jak wcześniej opisałem. Czy mozecie sprawdzić u siebie czy będzie podobny problem.?

....troszke tracę cierpliwość, bo nie mam nikogo w Gdansku kto zna Macha i mógłby objasnić, ale i tak duże podziękowania za pomoc...
Pozdrawiam...


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#8

Post napisał: Bbuli » 16 sty 2012, 09:37

No nie trać cierpliwości-zaczęła się przygoda z CNC i tak właśnie wyglądają początki.Napisz,jakie masz sterowanie ,śruby i na ile ustawiony podział kroków.Może to wyjaśni stawanie na 0.0016


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#9

Post napisał: bateryjka » 16 sty 2012, 16:24

Czasem tak jest.
Jest to związane z ustawieniem ilości kroków na milimetr. Jeżeli wartość ta ma kilka miejsc po przecinku nie ma możliwości ustawienia pozycji z dokładnością 4 miejsc po przecinku więc Mach ustawia najbliżej wyliczonej.

Jak wczytasz w przyszłości dowolny G-kod będzie się to powtarzało. Ale myślę że aż tak precyzyjnych prac nie będziesz wykonywał i ten problem możesz odfajkować.

A tak z ciekawości ile masz ustawione na osiach STEP PER MM (po przecinku)


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#10

Post napisał: relaxxis » 16 sty 2012, 22:26

Moze powiem że problem z maszyną jest od dośc dawna. Była wadliwa płyta główna i została wymieniona, więc mały uraz pozostał.

Teraz probuje ustalić, czy nowa płyta główna jest OK.
Co do moich pytań i waszych odpowiedzi.:
Kierunki osi mam OK, jesli bład przesuwu osi jest w granicach to SUPER...
Komunikat Safe Z turned off. Ignoring Safe_Z move mówił o braku stawień w Safe_Z Setap... Zaznaczyłem ptaszkiem i trzecią pozycję, wpisałem -50 i ładnie, bezpiecznie na dwie raty podchodzi do punktu frezowania.

1. Chciałbym dowiedzieć się jak u was zachowuje się maszyna po wczytaniu G-kodu "Cross.tap" z Macha. Czy macie podobne objawy.?

2. Dlaczego Diagnostic mruga na czerwono Output 3... podczas pracy wrzeciona.

3. Jeśli w Machu pokazują się autentyczne długości posuwu w mm /mam ustawione MM/ to mam tez inny problem.
Stół mam 300mmx300mm. W HOME ustawienia 290X/290Y/119Z. Teraz maszyna zatrzymuje się na ustawionych w machu 290Y i 290X, ale nie jest to rzeczywista odległość w mm. Dalekoo do długosci 290mm. Z ustaiwia się prawidłowo. Gdzie ustawia się STEP PER MM .?
Chyba powinienem coś zmienić w ustawieniach, ale niestety nie wiem gdzie i jak ....

Moze ktoś zna odpowiedzi na moje pytania....
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”