g42 g41

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
dziara
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 15 lis 2008, 18:22
Lokalizacja: Tu i tam

g42 g41

#1

Post napisał: dziara » 02 lis 2011, 21:12

Witam
Mam jakiś problem z korekcją promienia freza. Jeśli wybiorę narzędzie, którego średnic wynosi np. 6mm, wybiorę g41 zadam np. x20 y25, to nie ustawia się on w x17 y25 ale x17,... y23,... coś tam coś tam. Potem zamiast po prostej pionowo do góry to idzie po skosie a już dalej realizuje normalnie korekcję promienia. Trochę to chyba zamotałem ale jakby ktoś był w stanie mi pomóc to byłoby super. Może powinienem wykonać jakiś najazd z korekcją??
Pozdro



Tagi:


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#2

Post napisał: bateryjka » 03 lis 2011, 19:49

Bardzo szybko znalezione w sieci:
"Ponieważ korekcja zmusza maszynę do szeregu bardzo dokładnych obliczeń, obowiązują pewne zasady jej stosowania. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, komputer może po prostu zgłupieć, bo dostanie polecenia matematycznie sprzeczne.

Korekcję włączamy jedynie dla obróbki konturów. Nie ma ona zastosowania przy obróbce cyklami kieszeni prostokątnych, kołowych, rowków ani wierceń.
Pomiędzy włączeniem korekcji G41/G42 a jej odwołaniem G40 mają prawo pojawić się wyłącznie funkcje G00, G01, G02 lub G03. Zastosowanie jakichkolwiek innych funkcji może powodować nieprzewidziane zachowanie się maszyny - niekontrolowane ruchy.
Korekcję włączamy przy najeździe na pierwszy punkt konturu, a wyłączamy w linii wyjazdu z konturu.
Korekcję włączamy dla każdego narzędzia osobno. Odwołujemy najpóźniej przed wymianą narzędzia.
Funkcje włączania i odwołanie korekcji w zależności od systemu piszemy w osobnych liniach lub na końcu linii ruchu.
Pomiędzy włączeniem a odwołaniem korekcji musi następować co najmniej jedna linia ruchu.
W większości maszyn korekcja obowiązuje tylko w płaszczyźnie X-Y."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”