Zero detalu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut

Zero detalu

#11

Post napisał: Jerzyczeka » 05 sie 2011, 22:01

Bardzo dobrze. Jak w takim razie zrobić, aby po włączeniu maszyny, zjechaniu wszystkimi osiami do HOME, a następnie wpisaniu polecenia G0 X0 Y0 Z0 frez zjechał do współrzędnych X-200 Y20 Z-30?

Jest mi to potrzebne po to, że w tym punkcie mocuję obrabiany przedmiot. Programy generuję w SheetCam przyjmując zero na górnym wierzchołku przedmiotu. Jeśli zjadę do HOME, to Mach tam przyjmie zero, co ma się nijak do zera przyjętego w wygenerowanym programie. Wyjściem jest zjechanie frezem na zero detalu i wyzerowanie osi. Wówczas jednak końcówki HOME są do niczego nie potrzebne. Nawet jak coś się stanie podczas obróbki (np. brak prądu), to tylko dziełem przypadku jest wstrzelenie się znów w zero przedmiotu.



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#12

Post napisał: kak » 06 sie 2011, 14:12

Krancówki to dobre zabezpieczenie. Czasami czlowiek zrobi cos glupiego.
A jak sie ma krancówki to zaden problem z tych trzech pierwszych zrobic bazujace Home.

Kolego Jerzyczeka, juz dwa razy pytasz o to, na co odpowiedzialem ostatnio.

Wygenerowany program zaczyna sie od punktu X0 Y0.

Jak wyzerujesz oski X i Y w Machu gdziekolwiek, to od tego punktu zacznie frezowac program. Jak to zrobisz na kantach XYZ obrabianego przedmiotu to to bedzie punktem zerowym.
Nie musisz zadnych G0 polecen pisac.


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#13

Post napisał: wieslawbarek » 06 sie 2011, 20:53

Kol Jerzyczkea G53 czyli współrzedne maszynowe nie mozesz miec w programie tylko np. G54 i dlatego w programie musisz napisać (albo dopisać np .G54) a poza tym nie jest łatwo dopasować postprocesor do Macha zawsze trzeba wprowadzć jakies poprawki


Jerzyczeka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 139
Rejestracja: 28 lut 2006, 19:50
Lokalizacja: Łańcut

Zero detalu

#14

Post napisał: Jerzyczeka » 08 sie 2011, 11:27

Już wszystko gra. Początkowo zmylił mnie fakt, że w Operator->Fixtures nie można było zapisać współrzędnych w funkcji G54 (zerowały się po restercie Macha). Jednak zauważyłem, że G55, G56,... dziełają. Nie zerują się nawet po restarcie kompa. Wpisałem tam więc potrzebne mi wartości przesunięcia względem HOME. Wszystko co muszę zrobić, to dopisać na początku gotowego już programu linijkę G55, zamocować przedmiot w znanym połozeniu względem stołu. Następnie wcisnąć : REF ALL TO HOME i już mogę zaczynać obróbkę. Dotychczas po każdym uruchomieniu Macha musiałem uzupełniać tabelkę w Fixtures.

Teraz chciałbym, aby rónież zjazd na HOME był realizowany z programu. Może ktoś wie jakim poleceniem się to wywołuje? Można by dopisać na początku programu i robiło by się automatycznie.

Pozdrawiam


mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#15

Post napisał: mawwo » 08 sie 2011, 22:26

Teraz chciałbym, aby rónież zjazd na HOME był realizowany z programu.
Wpisz G28

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”