Makro do sterowania głowicą rewolwerową (Sauter, Duplomatic)

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

Makro do sterowania głowicą rewolwerową (Sauter, Duplomatic)

#1

Post napisał: tschaya » 29 sty 2011, 23:40

Znalazałem na forum Macha interesujące makro do sterowania głowicą rewolwerową. Planuje je przerobić żeby pasowało do obsługi głowicy Sautera (i Duplomatica).
Enkoder, czujniki blokady i indeksu, elektromagnes indeksu, załączanie obrotów: prawo - lewo silnika (i hamulec u Duplomatica) to wszytsko wydaje mi się jasne. Ale nie wiem dokładnie jak działa blokowanie na pozycji. I tu moje pytania o to jak działa taka głowica od strony mechanicznej, a dokładnie chodzi mi o blokowanie i odblokowywanie - (zamykanie - otwieranie) na wybranej pozycji:

1. Czy przy odblokowywaniu (zanim zacznie obracać na wybraną pozycje) silnik zawsze kręci najpierw w prawo?
2. Czy przy blokowaniu (po osiągnięciu zadanej pozycji) silnik zawsze kręci się w przeciwnym kierunku do tego jaki był użyty do osiągnięcia tej pozycji?
3. Czy powyższe dwa pytania się nie wykluczają?

Proszę o pomoc.



Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#2

Post napisał: kak » 01 lut 2011, 15:08

Kilka osób tak zrobilo:



Autor tematu
tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#3

Post napisał: tschaya » 01 lut 2011, 22:17

Dzięki, znam ten typ głowic, ale nie o to mi chodzilo. Pytałem o to jak odbywa się blokowanie (ryglowanie) na pozycji roboczej w 'normalnych' głowicach. Ale wykresy mówią mi że nie ważny kierunek, byle po załączeniu pinu indeksującego kierunek zmienił się na przeciwny. Nie mniej dziękuje Koledze za linki.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 01 lut 2011, 22:31

zobacz PW.

Kierunek luzowania jest dowolny. Kierunek obrotu dowolny. Kierunek zaciskania dowolny. Byle bylo tak ze po obrocie i wsunieciu bolcow indeksujacych na moment zmienil sie kierunek obrotu silnika, bo tylko wtedy nastapi zacisniecie tarczy
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#5

Post napisał: tschaya » 02 lut 2011, 15:14

I tego dokladnie chciałem się dowiedzieć. Dzięki! Temat do zamknięcia.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: dziabi3 » 12 lut 2011, 23:05

kolego u nas w pracy jest tokarka z magazynem narzedzi kręcącym sie w 1 strone


i teraz magazyn obraca sie i w monecie najechania na odpowiednią pozycje odstaje sterownik sygnał z czujnika pozycji , wtedy silnik zaczyna kręcić sie w drugą stronę i zaciąga magazyn na odpowiednie miejsce (to miejsce jest osiągane przez wewnętrzny rygiel mechaniczny zmieniarki) a następnie hamulec hamuje silnik po zamknięciu magazynu i trzyma ciągle a silnik przestaje ciągnąć

nakładka silnika na hamulec to 1 sekunda


u nas to nieważne czy silnik przeleci troszkę sygnał z czujnika bo mechanicznie rygiel magazynu naprowadzi go na odpowiednie miejsce a na końcu zębatki zamka się zatrąbią i ustalą pozycje co do 0.01 mm


makro pisała nam firma CS -LAB z Bydgoszczy która uruchamiała nam tokarkę na swoich sterownikach


Autor tematu
tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#7

Post napisał: tschaya » 13 lut 2011, 21:46

Właśnie obejrzałem film z linków z postu o tokarce - gratuluje. Osobiście jestem pod wrażeniem możliwości sterwonika CSMIO. Chociaż uważam, że jeśli głowica ma możliwość pracy dwukierunkowej to kręcenie nią tylko w jedną strone jest marnotrawstwem czasu i energii. Pewnie się nie się chciało logiki robić. Ale jest na to rada: można ją sobie 'pożyczyć' ;) z makra z forum Macha ( o ile działa bo ja u siebie jeszcz nie przetestowałem).


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#8

Post napisał: dziabi3 » 16 lut 2011, 17:06

kolego magazyn magazyn narzędzi obraca się tylko w 1 strone z tego powodu że inaczej nie morze

bo tak jest zbudowany i fabrycznie tak się właśnie obracał

i tak zadaniem właśnie moim zadaniem jest napisanie tak programu i ustawienie maszyny aby niepotrzebnie nie robić pustych przelotów magazynu

i powiem ci kolego że niema problemu , magazyn morze pomieścić 14 narzędzi np. 7 noży składanych i 7 wierteł lub kosztem ilości wierteł można montować wytaczaki

u taki magazyn układa się tak aby np

1 slot zdzierak i nawiertak
2 slot wykańczająca i wiertło
3 slot nóż do nacinania rowków pod zabezpieczenie i wytaczak
4 nóż do gwintowania zew i wew
5 nóż do odcinania i odboj dystansowy do podawania materiału

i jak widać pozostają nam jeszcze 4 wolne sloty

a głowica nie robi nawet 1 pełnego obrotu aby zakończyć obróbkę


a to co można obejrzeć na youtube że głowica obraca się 1000 razy to pokazówki narzędzi i możliwości maszyn


dodam ze makro sterujące magazynem ma wiele zabezpieczeń co ułatwia prace
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#9

Post napisał: tschaya » 18 lut 2011, 15:41

Jeśli fabrycznie głowica kręciła się tylko w jedną stronę - to nie ma o czym mówić, jeszcze raz gratuluje dobrej roboty Panom z CS-Lab, a Tobie Szanowny Kolego udanej modernizacji.
Przy okazji napisz jak sprawuje się maszyna - czy pracuje stabilnie, czy sterowanie Mach'em nie sprawia żadnych niespodzianek? Czy maszyna może pracować normalnie (stabilnie) przez całą zmianę?

A dla zainteresowanych głowicami dwukierunkowymi link do makra które steruje głowicą dwukierunkową. I które właśnie przerabiam pod Sautera/Duplomatica. Bo w orginale steruje silnikiem krokowym (te pętle zwiększające moment) no i koncówka (czujniki Lock i Index) też mi się wydaje pomylona.
Wkrótce moja wersja - spolszczona ;)


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#10

Post napisał: dziabi3 » 18 lut 2011, 17:29

kolego tokarka pracuje po 16 godzin dziennie

niema mowy o jakich kol wiek niespodziewanych ruchach maszyny o ile g cod jest prawidłowy

ogólnie mieliśmy problemy z machem ponieważ zasyfił nam się komp wirusami i Windows się wieszał mimo oczyszczeniu kompa

zainstalowaliśmy Windowsa na nowo i mach i jak ręką odjął , wszystko stabilnie i przyjemnie pracuje

w domu posiadam mini tokarkę po lpt na machu i tak samo wszystko śmiga

dodam że makro ma zabezpieczenia taki jak
-kontrola zamknięcia i otwarcia magazynu na 2 osobnych portach
-magazyn nie obróci się dopóki nie jest wyłączone wrzeciono
-z tego co podglądałem je jest opcja kontroli uchwytu aby był zamknięty podczas zmiany narzędzi <nie używamy>
-makro samo morze posłać magazyn na dowolny punkt maszynowy w celu zmiany narzędzia <nie używamy>
-w razie nie domknięcia magazynu morze ponowić próbę kilku krotnie
-w razie jakich kol wiek niepowodzeń mach dostaje komunikat i zostaje uruchomiony e stop
-makro wie że jak zostaje wywołane 2 narzędzie na tym samy slocie magazynu to nie obraca głowicą nadaremno
-mimo wywołania tego samego narzędzi nie obraca się i wyświetla się w machu komunikat o tym


jeśli byś chciał to dzwoń do cs lab może ci udostępnią makro do wglądu bo jest naprawdę fajnie napisane, ja niestety nie mogę zarządzać nie swoją własności

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”