Strona 1 z 2

najazdy ref

: 17 kwie 2010, 19:56
autor: beowolf
Witajcie. Od 2 lat jestem szczęśliwym posiadaczem domowej frezareczki cnc. Frezując sobie dziś mały detal postanowiłem sprawdzić powtarzalność najazdów referencyjnych. No i jeździłem sobie za pomocą klawiatury osiami, potem dawałem najazd referencyjny na poszczególne osie no i wszystko ładnie, 0,01 albo 0,02 mm powtarzalności. Ustawienia w motor tuning: prędkość 3000mm/min, przyśpieszenie 600mm/s2. Napisałem mały programik powtarzający sekwencję ruchów jednej z osi
g90
g1 y-100 f3000
g1 y0
m47
no i po kilku takich przejazdach dałem STOP, a następnie najazd ref na tą oś. No i wynik 1,2mm był dla mnie szokiem. Takie duże różnice były za każdym razem. Czy to wina tego, że przyciskałem STOP czy co??
Potem pomyślałem, że może przyśpieszenie jest za małe. No to zwiększyłem je do 1000. No i silnik nawet nie drgną. Przeszedłem na sterowanie klawiaturą - silnik normalnie się kręcił. Kompletnie zgłupiałem. Jak to jest, że podczas sterowania ręcznego da się poruszać osiami a przy działaniu programu osie się blokują przy tych samych ustawieniach silników??
Zmieniłem posuw w programie na 1000 (przyśpieszenie nadal 600) no i powtarzalność najazdów ref była w normie. O co w tym wszystkim biega?

[ Dodano: 2010-04-17, 22:39 ]
teraz tak się zastanawiam...może chodzi o to, że w przypadku ruchu G1 przyśpieszenie dobierane jest do prędkości. Ponieważ, tak jak pisałem wcześniej, przy prędkości F1000 powtarzalność była dobra. A problem był gdy wpisałem 2000 (pomimo tego, że w motor tuning mam 3000). Tylko teraz tak - czy za błędu w położeniu odpowiada to, że wciskam STOP i wówczas silnik nie nadąża z hamowaniem, czy w ogóle zmiana kierunku ruchu powoduje błędy w pozycji (silnik również nie nadąża z hamowaniem i rozpędzaniem). Wydaje mi się, że wina leży w przycisku STOP. Bo w ręcznych przejazdach również występują zmiany kierunków, a powtarzalność jest bardzo dobra.
No niech ktoś coś odpisze, bo już nie wiem co o tym myśleć.....

: 18 kwie 2010, 10:04
autor: krzysiekgrab
Ja mam pytanie gdzie( i czym) kolega dokonał pomiaru tych 0.01mm, a potem 1.2mm?? Jeżeli czujnik stał przy krańcówce, to imo praca maszyny na dokładność pozycjonowania nie ma wpływu. Tutaj decyduje powtarzalność pracy krańcówki. Program kręci silnikiem w danym kierunku z zadaną prędkością. Teoretycznie oś powinna zatrzymać się za każdym razem w tym samym miejscu(wyznaczanym zadziałaniem krańcówki). Więc jak nam się coś rozjechało to, po to jest bazowanie, aby to naprawić. Co do prędkości i przyśpieszeń, to w modortuningu ustawiamy maksymalne prędkości i przyśpieszenia z jakimi program będzie sterował silniki. Więc ustawienie mniejszych prędkości (przśpieszeń) powinno się tylko nam przysłużyć. Jeżeli stop naciśniemy w trakcie jazdy siników, wówczas imo coś się może rozjechać. Jeżeli na postoju to wszystko powinno być ok. Jeżeli byłby to reset, to producent programu zaleca bazowanie maszyny po każdym użyciu tego przycisku.

: 18 kwie 2010, 10:31
autor: beowolf
różnicę bazowań sprawdzam za pomocą Macha. Najadę raz na czujnik referencyjny, wyzeruję oś, potem wykonam kilka luźnych przejazdów w zakresie pola roboczego, no i znowu dam najazd na czujnik referencyjny ale tym razem bez zerowania. Jako, że najazdy są bardzo wolne to czujnik może podać impuls do komputera w prawie tym samym miejscu za każdym razem. No i tak też się dzieje, jeśli wykonuję przejazdy ręcznie. Powtarzalność najazdów referencyjnych według programu sterującego wynosi 0,02. Ale już jak puszcze program z ruchem G1 i w pewnym momencie wcisnę stop to po najazdach referencyjnych mam już znacznie większe różnice. Druga rzecz - w przypadku ruchu G1 zauważyłem, że ustawione przyśpieszenie w motor tuning inaczej wpływa na ruch. W przypadku ruchu ręcznego i ustawień w motor tuning 3000mm/min i 600mm/s2 wszystko działa bez zarzutu. A gdy wpiszę w programie ruch G1 z prędkością F 2000 to silniki już się zacinają. Czy w przypadku G1 program sam dobiera przyśpieszenie do prędkości? Ponieważ taka rzecz ma istotny wpływ na pracę maszyny. Często producenci podają prędkość ruchu wolnego oraz prędkość pracy. Jak te prędkość pracy jest wyliczana? Bo widzę, że nie wolno ustawiać prędkości G1 jako prędkości maksymalnej maszyny. Tylko jaka jest zasada?

[ Dodano: 2010-04-18, 11:30 ]
zauważyłem teraz, że problem taki występuje tylko przy wciśnięciu przycisku STOP. To wtedy silnik jeszcze chwilkę działa i w ten sposób gubi kroki

: 19 kwie 2010, 07:33
autor: krzysiekgrab
Nie wiem, nie używam tego przycisku :smile: . Ja tylko reset w razie nagłego przypadku.

: 19 kwie 2010, 21:50
autor: wieslawbarek
Ja też jak kolega krzysiek uzywam tylko reset ( poza tym mam serwa i one nie gubią kroku)a co do zacinania się posuwu przy pracy w programie miałem cos takiego gdy usiłowałem puścić Macha na 100 khz niestety nie poszło( silniki pracowały skokowo przy programie ze strzałek bez problemu) zmniejszyłem na 75 i jest OK

: 25 kwie 2010, 22:12
autor: wasio
Witam
Mam pytanie odnośnie referencji i zerowania osi w MACHu, a mianowicie potrzebuje żeby program robił coś takiego:

dojeżdzał osią do krańcówki bazującej, cofał zjeżdżając z krańcówki (czyli standardowo) ale po wyzerowaniu w programie wsółżędna zerowa nie była ustawiona na 0 tylko np 50 i to 50 było by jednocześnie limitem programowym. Poprostu żeby maszyna wiedziała że w tym miejscu nie jest zero ale 50 i nie może jechać poniżej nawet przy zerowaniu.

: 26 kwie 2010, 07:58
autor: krzysiekgrab
confing/homing-limits i tutaj home of to wartość podstawiana po bazowaniu, soft max i min, to ograniczenia programowe. Aby były one aktywne trzeba je włączyć klikając na soft limits (okno program run alt-1)

: 26 kwie 2010, 21:45
autor: wasio
to jeszcze takie dwa pytania:
jak wyłączyć referene osi Z (będę uzywał tylko 2 osie X i Y a Z jes mi wogóle zbyteczny)?
czy da sie podpiąć więcej niż 4 wejścia oznaczone jako input(X) lub wejścia które będą spełniac taką samą funkcję np czujnika krańcwego i można je będzie wykożystac przy pisaniu makra (stan 0 albo 1) tzn

zrób coś jeżeli sygnał z czujnika A wynosi 1
zrób coś jeżeli synał z czujników A, B, C, D, E wynosi 1 itp

: 26 kwie 2010, 22:15
autor: pawelkaso
podłączając się do najazdów

w mach 2 była możliwość dojazdu z klawiatury w jednostkach 1mm, 0,1mm itd (cycle jog step) (jog mode) gdzie to znajdę w mach 3

: 27 kwie 2010, 08:22
autor: krzysiekgrab
pawelkaso

Press TAB :smile:

wasio

Aby wyłączyć Z przy bazowaniu klikasz operator/edit battom script następnie klikasz na migający przycisk bazowania. Tutaj usuwasz pierwszą linijkę( tą z nr 24). o do wejść to wydaje mi się, że w makrach możesz wykorzystać wszystkie wejścia. Wiadomo jeżeli podepniemy coś pod limit to zatrzyma nam program, ale to też możemy w makrze wykorzystać. Wejścia home wykorzystywane są przez program tylko w bazowaniu, więc imo podczas normalnej pracy możemy je wykorzystać dowolnie. Podobnie wejście probe, oraz index. Należy pamiętać, że na jednym porcie mamy tylko 5 wejść.