JAk uruchomic przekażniki i sprawdzic działanie ukła

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

JAk uruchomic przekażniki i sprawdzic działanie ukła

#1

Post napisał: marekpolanski » 13 mar 2006, 18:05

Witam,
Do mojej maszynki polutowałem już sterowniki oraz płytę główną ( jak z zestawu akcesoria.cnc..) nie wiem jednak czy wszystko zrobiłem prawidłowo, bo kiepski ze mnie elektronik wiec chciałem sprawdzić czy chociaż przekażniki sie odpalają .. Nie mam jeszcze silników więc nie mogę ich sprawdzić ale chociaż chce zobaczyc czy cokolwiek działa:) Jak to zrobić? Jak "sprawdzić czy program widzi płytę główną i odpala na niej przekaźniki? Pozdrawiam
Marek
Oczywiście mowię o programie Mach 2.. a moze jest jakiś łatwiejszy program?



Tagi:


tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#2

Post napisał: tschaya » 13 mar 2006, 18:55

Po prostu podłącz płytę główną do kompa, odpal Macha i włącz zaislanie płyty głównej. Już na starcie przekażniki powinny zaskoczyć. A jak nie to zmień stan activ low pinów nr 1 i 16.


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#3

Post napisał: PETERS » 13 mar 2006, 18:58

Możesz sobie sciągnąć jakiś programik do wymuszania stanów na porcie i możesz zmieniac stan na pinach od przekaźników... pamiętaj jak odpalasz sterowniki to pierwsze zasilanie logiki (5V) a dopiero później główne zasilanie. Na wszelki wypadek, rozładuj sobie czymś kondensatory w zasilaczu jak bedziesz podłaczał, żeby nie miały ładunku... - może to wiesz, ale napisałem, bo jakby mi ktoś tego nie powiedział, to sam bym sfurał sterowniki.


Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

#4

Post napisał: marekpolanski » 13 mar 2006, 19:13

Jak zmienic te stany? chodzi mi o tzw klawiszologię? :oops: czyli gdzie co wcisnac zeby sprawdzic... Z kondensatorami cos slyszalem ale dalej nie wiem dokladnie na czym ma to polegac.. Mam taki układ 3 sterowniki + płyta główna, na płycie jest zasilacz 5V dla logiki sterowników.. znaczy ze mam rozładować te kondenstaory z tego zasilacza na płycie głównej ? zewrzec je ?

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 13 mar 2006, 21:32

odradzam raczej odpalanie sterowników bez silników - bynajmniej IMT tego nie lubi


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#6

Post napisał: PETERS » 14 mar 2006, 10:13

Sterowników nie powinno się odpalać bez silników - bo i po co. A z kondensatorami chodzi o to, że np. u mnie wszystko leży na szafie rozłozone i jak chce to odpalić to muszę wszystkie kable popodpinać - kable od zasilacza też - i sprawdzam miernikiem czy jest na nich jakieś napięcie na kondensatorach (mimo że zasilacz nie jest podłaczony) - jezeli jest to trzeba się go z tamtad jakoś pozbyć - ostatnio rozładowywałem brzęczykiem piezo - jak już nie piszczał to podłączałem :lol:
na płycie jest zasilacz 5V dla logiki sterowników
- ale zauważ, że aby uzyskać to 5V to powinieneś podłączyć do płyty głównej 12V.

Pisząc o kondensatorach miałem na myśli te duże - z tego zasilacza, który będzie podłaczany nie do płyty głównej tylko do sterowników - do zasilania silników - ale Ty nie masz jeszcze silników - to pewnie nie masz zasilacza, zresztą jak pisał kolega nie podłączaj zasilania do sterowników jak nie są podłączone silniki.


Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

#7

Post napisał: marekpolanski » 14 mar 2006, 10:17

ok. dzieki, ale dalej nie wiem jak wywołać te stany na pinach poszczególnch? jakim programem lub gdzie w mach 2?

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 576
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#8

Post napisał: mumin » 14 mar 2006, 12:19

Sciągnij sobie program turbocnc w katalogu utlis jest programik fkeybit możesz ustawiać stany na porcie za pomocą klawiszy funkcyjnych. Albo pisz na maila to Ci podeślę sam programik 14kB


Autor tematu
marekpolanski
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 18 lut 2006, 15:17
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

#9

Post napisał: marekpolanski » 14 mar 2006, 14:26

ok. dzieki wszystkim za pomoc, juz wiem co i jak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”