Mach3 Wielki problem Błąd programu ?!

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Mentor
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:02
Lokalizacja: Płock

Mach3 Wielki problem Błąd programu ?!

#1

Post napisał: Mentor » 21 sie 2009, 21:11

Witam
Od pewnego czasu borykam się z problemem, mianowicie od samego początku kiedy przystosowałem maszyna do cięcia gazem do programu mach3 różne wersje łącznie z najnowszą.

Podczas wycinania elementów powstawały błędy w wymiarach elementów, im dłużej maszyna pracowała tym końcowy element miał największy błąd nawet 5mm co jest niedopuszczalne przy pewnych wypałkach.

Z zacięcia postanowiłem nieco przerobić sterowanie silnikami, zamiast ekranowanych przewodów Takt Kierunek dałem układy które eliminują zakłócenia na liniach, połączyłem wszystko skrętką ekranowaną. W efekcie maszyna przestała reagować na zakłócenia zewnętrzne.

Płytki silników to UHU, program mach3 różne wersje łącznie z najnowszymi.

Napisałem program który jedzie do przodu po osi X 10mm i zaraz wraca te 10mm, przy powtórzeniu tego ruchu 50 razy, maszyna odjechała od zera o około 1mm.
Próbę ponawiałem na czystym programie tylko ze skonfigurowaną osią X, zmieniałem także piny sterowania bez skutku ciągle ten sam błąd.
Luzów praktycznie brak, ale z ciekawości włączyłem kompensację, dalej kaszana.

W końcu po około 2 tygodniach walki z maszyną postanowiłem sprawdzić płytki UHU... napisałem pod Linuxem prosty program który jedzie z pewną prędkością 10mm i wraca... ku mojemu zdziwieniu brak błędu, wraca do tego samego punktu nawet przy większych prędkościach.

Z niedowierzaniem, że może to być błąd w programie postanowiłem złożyć układ mikroprocesorowy który zlicza kroki wysyłane przez program.

Ku mojemu zaskoczeniu, program miał wysłać 1000 kroków wysłał 990kroków !!!
Zacząłem się bawić z ustawieniami programu zauważyłem, że im większe nachylenie boków TRAPEZA czyli narastanie prędkości silników w programie, tym błąd jest większy. Przy minimalnym nachyleniu boków błędu brak!!!

Lecz nie mogę pozwolić na to aby silniki stawały dęba z uwagi na to, że portal jest dość masywny i nagłe zatrzymanie może połamać mi przekładnie.

Proszę o sugestię co można z tym zrobić!!!



Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2126
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 21 sie 2009, 21:56

Kolega pogrzebie nie przy programie tylko przy transoptorach na LPT - możliwe ze są zbyt wolne i przy przełączaniu kierunku płyta fałszuje wysyłaną ilość kroków. tym wiecej im częściej nastepuje nawrót. Charakterystyczne jest wtedy że przesuniecie jest w jedną stronę i proporcjonalnie do ilości nawrotów.
Ta rampa rozruchowa też pasuje - przy szybkim starcie wiekszy błąd bo szybciej generowane są kroki w przeciwną stronę niż kierunek się przełączy. I tak bład kroków się podwaja - przesunął się za daleko a cofa mniej niż powinien.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#3

Post napisał: k-m-r1 » 21 sie 2009, 23:13

kolego port lpt nie jest najlepszym do wykorzystywania w cnc ale skoro jest to korzystamy z niego
moja porada to zmienic ilosc impulsów na 1 mm lub cm dzięki temu potrzeba mniej sygnałów i to wąskie gardło będzie sprawne ja kiedys u znajmego wywaliłem optoizolacje o był podobne cuda troche niby to ryzykowne lecz ja mam zasade im prostrze tym lepsze
zmieniałes Hz na najmniejsze?
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
Mentor
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:02
Lokalizacja: Płock

#4

Post napisał: Mentor » 21 sie 2009, 23:22

Widać nie dość jasno opisałem...

Sprawdzałem program LPT-> mikro procesor...
Bez Optoizolacji i innych

Czysty program z optymalizacją windowsa + mach3 różne wersje... Jaja nieziemskie

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#5

Post napisał: k-m-r1 » 21 sie 2009, 23:46

a może wydłużając czas trwania impulsu i czas jaki potrzebny jest na nawrót ?
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
Mentor
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 10 lip 2007, 10:02
Lokalizacja: Płock

#6

Post napisał: Mentor » 22 sie 2009, 00:18

Witam, zmiana impuslu nic nie da testowałem...

Autor programu odpisał i zaproponował zainteresować sie kodem G61 jutro sprawdze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”