Sterowanie wrzecionem

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

Sterowanie wrzecionem

#1

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 17:39

Witam,

Od pewnego czasu bawię się MACHem i chciałem dorobić sobie sterowanie prędkością. O ile wyjście z macha można ustawić i dostaje się PWM albo STEP/DIR to nie bardzo wiem jak dokonać pomiaru jego prędkości w machu. Z tego co widziałem to niektórzy mają odczyt prędkości w programie. Czy do tego są potrzebne makra? W opcjach macha jest kalibracja wrzeciona. Można tam ustawiać wartości odpowiednich członów PID więc zapewne jest możliwe wykonanie sprzężenia zwrotnego prędkości wrzeciona do komputera i program będzie sam kontrolował obroty. W zakładkach konfiguracyjnych nie bardzo widzę gdzie się ustawia takie wejście i jaki sygnał to wejście przyjmuje (jedynie są wejścia enkoderów ale to chyba nie o to chodzi). W możliwościach programu na stronie producenta znalazłem że jest odczyt prędkości wrzeciona w MACH'u.

Może ktoś się orientuje jak tego dokonać ? :)

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.



Tagi:

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#2

Post napisał: Asza PL » 27 mar 2009, 18:26

Żeby odczytać prędkość wrzeciona trzeba podłączyć do niego impulsator ,wystarczy 1 impuls na obrót , ja mam optyczny i blaszke na wrzecionie, może być tez czujnik magnetyczny . Następnie ustawiamy ten impuls w wejściach jako -spindle index- . Jako przetwornik PWM-napięcie zastosowany mam układ od kolegi Margor, opisany :https://www.cnc.info.pl/topics56/modern ... t12382.htm
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 27 mar 2009, 18:29

Witam.
Pod macha można podpiąć np enkoder sprzężony z osią wrzeciona - i pomiar po kalibracji gotowy.
Można jeszcze prościej - na osi namalować kreskę , domontować element optyczny który tą kreske zauważy i tyle.
Makro z tego co wiem nie jest konieczne - ale nie robiłem tego osobiście więc niech w tej sprawie wypowie się ktoś kto wie :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 18:33

W zakładce Input Signals jest Index - rozumiem że to o ten sygnał chodzi?
Asza PL pisze:Jako przetwornik PWM-napięcie zastosowany mam układ od kolegi Margor
Czyli wejściem dla Macha jest wartość analogowa czy impulsy - wykrywa wystąpienie zbocza impulsu na pinie?

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 27 mar 2009, 18:36

a jesli kolega chce zadawac predkosc wrzeicona z macha to
to musisz uzyc ukladu ktory zamieni sygnał prostokątny i jego czestotliwosc na sygnal analogowy 0-10 v -wiekszosc falowników
i teraz wpinasz po falowniczek..... im wieksza czestotliwosc , tym wyzsze napiecie na wyjsciu ukladu i wrzeciono buja szybciej...
predkosciowo trzeba to sobie wyeksperymentowac, w machu masz przelicznik czestotliwosci ..wpisujesz parametry i wio...
na ukladzie masz podkówke do ewentualnego podstrojenia.
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/obroty_wrzeciona.htm
tu masz gotowy ukladzik...
a jeśli kolega ma jakies wrzecionko sterowane napieciowo...szczotkowe,
to rowniez moznaby kontrolowac jego obroty z poziomu macha, jednak trzeba by wykonac jakąs koncówke mocy o mocy nominalnej wrzeciona oraz sterowac wspomnianym ukladem lub wykonac cos we wlasnym zakresie w zaleznosci od zastosowanego półprzewodnika..aczkolwiek nie da sie regulowac precyzyjnie obrotami, poniewaz przy tego tego typu wrzeionach obciazenie jest scisle zwiazane z predkoscią..... o ile mozliwe byłoby wyregulowanie przy braku obciązenia, to przy obciazeniu dane będą niewiarygodne....
inaczej jest z wrzecionem indukcyjnym sterowanym falownikiem.
falownik dba o utrzymanie predkosci przy zmiennych obciazeniach,oczywiscie w pewnych granicach.


czujnik optyczny sie nie sprawdzi...
wrzeciono pracuje najczesciej w srodowiscku zapylenia czy innych odpadów powstajacych w skutek obróbki....mysle ze były problem.

najlepiej kontrolowac predkosc czynnie a nie ograniczac sie do biernego odczytu predkosci,mamy 2 w jednym

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#6

Post napisał: markcomp77 » 27 mar 2009, 18:41

paulg pisze:na osi namalować kreskę , domontować element optyczny który tą kreske zauważy i tyle.
teoretycznie - tak... jednak
transoptor odbiciowy pierwszy z brzegu jest marudny... widzi słabo i dookólnie...
taki z optyką skupiającą - nie jest tani (i trudno go zanabyć)

polecam transoptory szczelinowe - prawie każdy działa... sprawdziłem

a... w mach3 jest pętla PID do spięcia indeksera z układem regulacji prędkości wrzeciona (np. pwm2dc i falownik) - dla celów stabilizacji obrotów w zamkniętej pętli (tokarnia -> gwinty)

taką pętlę daj się zrobić w oczywisty sposób również w EMC2 (ale w emcu można zrobić WSZYSTKO!!)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 18:44

Mam wrzeciono sterowane napięciowo tyle że akurat same układy sterujące to jestem w stanie wykonać i raczej z tym nie mam żadnego problemu (do tej pory sam robiłem sterownik do silników 5 fazowych na mikrokontrolerze i chodzą ;) ). Nie wiedziałem natomiast jakiego sygnału spodziewa się Mach na wejściu i jak to wejście ustawić w programie gdyż nie mam opisu gdzie okresla się pin wejściowy. Jak na razie to podejrzewam że sygnałem wejściowym jest zbocze sygnału czyli trzeba mu normalnie podać sygnał który w momencie dokonania jednego obrotu wyśle impuls prostokątny 5V.

Jeżeli tak jest to dam jakoś radę ;)

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#8

Post napisał: markcomp77 » 27 mar 2009, 18:52

snow pisze:Jeżeli tak jest to dam jakoś radę
wątpliwości może wyjaśnić lektura manuala machowego ;)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
snow
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2008, 09:51
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: snow » 27 mar 2009, 18:57

Od niego zacząłem ale niestety nie znalazłem tam odpowiedzi, widocznie nie ten pdf wziąłem "na warsztat" ;)

[ Dodano: 2009-03-27, 19:59 ]
Po podpięciu generatora Mach "zobaczył" wrzeciono i zmierzył obroty. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#10

Post napisał: Asza PL » 28 mar 2009, 11:22

W zakładce Input Signals jest Index - rozumiem że to o ten sygnał chodzi?
Racja -spindle index -jest w Turbocnc.[/quote]
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”