Macro wymiany narzędzia w machu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#11

Post napisał: k-m-r1 » 26 lut 2009, 06:58

muskiel, sterownik niestety kosztuje około 200 do paruset ale to chyba dobry pomysł z wykorzystaniem tego
na początek http://www.modbus.pl/index_pl.htm

natomiast PoKeys55 to wydatek około 50 euro lub ponad 200 zł leczniewiem czy sprawdziłby sie do sterowania magazynkiem bądz innym urządzeniem
chyba lepiej dokupic dodatkowe porty lpt za 40 zł i nauczyc pisania makr dla macha
PoKeys55 ja bym wykorzystywałjako klawiature

możesz rozwinąc myśl na temat protokolu ModBus RTU
niewiem nic na ten temat nawet co z czym sie je i jak spojrzec na to
byćmoę wiecej osób zainteresuje sie



Tagi:


muskiel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 26 mar 2005, 16:25
Lokalizacja: Starachowice

#12

Post napisał: muskiel » 26 lut 2009, 09:07

Witam,

Coz, przy koszcie wrzeciona z ATC (automatic tool changer), oprawek, samego magazynu, 50EUR to nie jest wygorowana kwota. Poza tym sterownik PLC z obsluga ModBus (Mach Wiki) bedzie napewno drozszy, no i pozostaje temat jego oprogramowania.


Co do PoKeys, to wydaje mi sie ze mozna uzyc skryptow, poniewaz Pokeys konfiguruje sie jako port 10, piny 1-55. Mozna wiec chyba uzyc

Kod: Zaznacz cały

ActivateSignal(numer) 
pzdr
Piotr

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#13

Post napisał: k-m-r1 » 26 lut 2009, 14:04

nalerzy pamietac też o tym że nie kazdy umie zaprogramować bądz obsłurzyc nowszą technikę bądz bardziej skomplikowane urządzenia
jak dla mnie ModBus odpada może ze strony macha poradziłbym sobie ale z PLC nie nie wiem nawet jak by pisac makra to nie dlamnie i wiekszosci osób wienc skonczmy na gdybaniu bądz niech któraś wielka głowa poprowadzi jis krutki kurs ogsługi ModBus

tu kilka ciekwych płytek
http://www.galilmc.com/products/overvie ... ontrollers

PoKeys chyba łatwiej obsłurzyc lecz i tego nie robiłem no i masz racje jest widziany jako port wienc w miarę łatwo sterowac będzie pinami


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#14

Post napisał: b_j » 26 lut 2009, 16:10

witam,

wracając do tematu czujnika - czy ktoś sprawdzał skrypt który wprowadza korekte narzędzia po otrzymaniu w g codzie np. M6 T2 ????? To by było najlepsze rozwiązanie. Bo w machu jest taka opcja ze przy zmianie narzedzia maszyny sie zatrzymuje , po czym zmieniamy narzedzie , klikamy start - po czym jest automatyczna korekta i program jedzie dalej.

Chodzi mi o program kolegi pit202 wstawiony nieco wyżej.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#15

Post napisał: k-m-r1 » 28 lut 2009, 17:23

jeśli odpowiednio podłonczysz czujnik i niepomylisz kierunków osi z czyli Z na samą góre i tu zalerzy jak masz w machu rozpisane osie bowiele osób Z 0 ma na dole i trzeba poprawic makro a tak to chodzi

osobiscie polecam rozpisac sobie kilka narzedzi i ich rozmiarów w tablce narzedzi macha dzieki czemu pomiar można zrobic raz zapisać i korzystac lecz trzeba pamiętac które jest gdzie szybciej i wygodniej jest posiadac magazynek lecz z nim wiąże sie wydatek na uchyty

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”