fresko pisze:moją frezarkę steruje falownikiem
raczej wrzeciono
fresko pisze:obroty potencjometrem
na foto masz przetwornik (
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/obroty_wrzeciona.htm ) to nic innego jak taki "automatyczny potencjometr" ( na chłopski rozum) - podłączenie sygnału step da taki sam efekt jak kręcenie potencjometrem - oczywiście wcześniej trzeba wrzeciono skonfigurować jako os. sygnały dir - wykorzystasz do zmiany kierunku obrotów (prawe/lewe). podłączenie zależne od sposobu sterowania samego falownika - trzeba poczytać w instrukcji falownika. przeważnie jest tak ze mamy sterowanie 0-10V (0V - nim. częstotliwość, 10V -max. zaprogramowania częstotliwość). niektóre falowniki mozna sterować bezpośrednio step/dir (tylko przeważnie 0/10V - logiczne 0 do 5V logiczna 1 powyżej 5,5V). do nich można podłączyć enkoder.
fresko pisze:a włączanie przełącznikiem prawo lewo
to można zrobić na kilka sposobów.
-przez przekaźnik (możne nawet 2) sterowanie z macha
-przez sygnał dir
-ostatecznie przez sps (po rs232- bo akurat mach to obsługuje, sterownik programowalny, plc -po naszemu to tak się nazywa) - bo jak chcesz podłączyć magazyn możne braknąć ci wyjść w LPT (nawet jeśli użyjesz 2kart)
fresko pisze:poza tym jest taki problem że nad wrzecionem nie mam miejsca żeby zamontować enkoder ponieważ jest tam siłownik do zwalniania narzędzia z wrzeciona
nie szkodzi, enkodery są montowane zazwyczaj ( w przypadku wrzeciona) na pasku zębatym, często jeszcze przez przekładnie, by uzyskać większą (teoretycznie) dokładność. ważne aby jednak spięty był z osia wrzeciona - bo interesuje nas fizyczny obrót wrzeciona, a nie silnika. tylko tutaj pojawi się następny problem - jak przesadzisz z enkoderem to sam mach przez LPT nie da rady z prędkością odczytu. jak do tego masz jakiś wiekowy komputer to całkiem klapa.
fresko pisze:czy gwintownik może być zamontowany całkiem na sztywno
sa rożne metody:
jeśli mowa o gwintowaniu gwintownikiem na sztywno - to tylko tak.
ale gwintować tez można w "oprawkach kompensacyjnych" (- poszukaj sobie jak wyglądają)
lub tez gwint frezować ..... sposobów tyle co producentów narzędzi.
fresko pisze:czy trzeba by dorobić jakiś uchwyt który by miał niewielki ruch góra dół
"oprawka kompensacyjna" (- poszukaj sobie jak wygląda)
fresko pisze:następna sprawa ta drobna odchyłka + - ile to morze być
5 obr/min przy 2000 - przynajmniej ja tak mam - ale to w większości wina sprzętu, kabli, zakłóceń, ustawień, na początku jak podłączysz to pewnie dobije w setki.
fresko pisze:mam magazyn narzędzi czy miał byś pomysł jak go uruchomić
szybko.
makro do macha, kilkanaście czujników, trochę elektroniki, kilka/kilkanaście dni pracy i działa.
ale moja rada dla Ciebie - wyzuć te wszystkie wynalazki typu: sterownik silników krokowych (w ogóle dziwie się, ze zdecydowałeś się na krokówki - to jakaś paranoja do tej maszyny), płyty główne - i co oni tam jeszcze wciskają ludzia.
załóż serwa, DSPMC/IP - Ethernet Motion Controller (odpadają ci wszystkie problemy o jakich piszesz) - i wtedy dopiero zobaczysz co znaczy satysfakcja z wykonanej pracy
[ Dodano: 2008-12-29, 18:30 ]
zapomniawszy dopisać w przepadku osi obrotowych rozdzielczość enkodera musi być podzielna przez 360 (bez reszty) - i nie ma innej drogi - wbrew temu co zaraz napiszą
