Mach3 pytania z ustawień

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
MichalKrakow1985
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2020, 20:57

Mach3 pytania z ustawień

#1

Post napisał: MichalKrakow1985 » 10 maja 2020, 07:08

Witam wszystkich specjalistów,
Wcześniej pracowałem na innym programie, przesiadłem się na macha i mam trzy pytania

1. Czy da się ustawić w machu spokojny start osi, start do prędkości 20 m/minute powoduje mocne szarpnięcie, tymsamym czy da się ustawić np na ostatnich 2 cm cięcia żeby maszyna zwalniała tępo??

2. Korzystam teraz z LazyCama i podejrzewam że w nim jest problem, ale maszyna po skończonym cięciu nie wraca do punktu 0 i muszę sam jej wydawać polecenie a mogło by to się odbywać automatycznie.

3. I trzecia kwestia której wogóle nie rozumiem, po wciśnięciu Tab i ruchach ręcznych naprzykład 1 mm czasami maszyna wykonuje przeskok o 1 mm szybki a czasami bardzo wolno przesuwa się o ten 1 mm.

Z góry dziękuje za pomoc



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mach3 pytania z ustawień

#2

Post napisał: tuxcnc » 10 maja 2020, 08:42

Macha nie znam, nie używam i nie zamierzam, ale poruszyłeś tematy bardzo ogólne.
Ad 1. Program do obsługi maszyny to nie koncert życzeń. Niestety, z zasady, twórcy oprogramowania komercyjnego łamią tę zasadę, by przypodobać się użytkownikom, także takim którzy mają mgliste pojęcie o tym co robią. Chodzi oczywiście o pieniądze, a efekt jest taki, że w kilku miejscach ustawia się to samo klikając różne "ptaszki", czy jeżdżąc suwakami, a na koniec się okazuje, że się nie da wykonać programu który tydzień temu wykonywał się prawidłowo. Nie wspomnę o przenośności kodu pomiędzy teoretycznie identycznymi maszynami, czy jakim to nieszczęściem jest utrata mozolnie zbieranych ustawień z powodu awarii komputera... No niestety, ale od prędkości jest parametr F w g-kodzie i z zasady nie powinien być zastępowany ptaszkami w programie typu Mach. Natomiast jeśli szybki start jest problemem maszyny, która sobie mechanicznie z tym nie radzi, to należy złagodzić rampę, ale to może mieć uboczne skutki, jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.
Ad 2. Programy do tworzenia g-kodu z zasady mają możliwość dodania dowolnych kodów na początku lub końcu programu. Czasem jest to menu w preferencjach, czasem trzeba ręcznie edytować pliki konfiguracyjne. Pamiętaj jednak, że szybkim powrotem nie wiadomo skąd można zrobić piękną kolizję, więc takie rzeczy trzeba robić z głową.
Ad 3. Nie mam pojęcia dlaczego Mach tak ma, ale słyszałem już że ludzie się na to skarżyli. Może będziesz musiał to polubić ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”