Krańcówki home/limit - 2 in 1.

Jedna krańcówka na oś.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Krańcówki home/limit - 2 in 1.

#1

Post napisał: tomcat65 » 06 lis 2019, 20:13

Nie zawsze istnieje możliwość montażu osobnych czujników do dwóch różnych funkcji. Zawsze uważałem, że to niezbyt logiczne. Podobne rozwiązanie - jedna krańcówka na oś do obydwu zadań jest np. w sterowaniu GRBL. Może i w innych też. Taka sytuacja - brak miejsca - występuje i w mojej maszynie.
Sterowanie programem Mach3 nie przewiduje takiej możliwości.
Dodatkowym kłopotem są różne napięcia pracy - 5V dla 'home' i 12V dla 'limit'. Również wejścia - 3 x home a 1 x limit( wspólne ).

Czy się da obejść? Da się.

Problem został rozwiązany dość prostym sposobem, a sam układ elektroniczny jest nieskomplikowany i składa się tylko z kilku elementów. Całość testowana in vitro i in vivo :). Działa bez zarzutu.
Sprawdzane na płycie SSK-MB2 ( wbudowany układ kształtowania impulsu dla limit'u ).
Krańcówki zasilane z 5V i w stanie NC.
Ogólny schemat ideowy:

Obrazek
Jest to wersja z ręcznym przełączaniem między funkcjami. Jeśli chcemy robić to automatycznie:

Obrazek

Wystarczy zamiana wyłącznika wył1 na tranzystor sterowany sygnałem Enable. W większości przypadków sygnał ten nie jest do niczego wykorzystywany. Potrzebne jest jeszcze krótkie makro w postaci:
DeactivateSignal(Enable1)
sleep(1000)
code "g28.1 x0 z0" (dla frezarki dodać y0)
sleep(1000)
ActivateSignal(Enable1)

W układzie wykorzystałem 74hc00 i 74hc32.




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Krańcówki home/limit - 2 in 1.

#2

Post napisał: lepi » 07 lis 2019, 04:40

tomcat65 pisze:
06 lis 2019, 20:13
Sterowanie programem Mach3 nie przewiduje takiej możliwości.
Dodatkowym kłopotem są różne napięcia pracy - 5V dla 'home' i 12V dla 'limit'. Również wejścia - 3 x home a 1 x limit( wspólne ).

Czy się da obejść? Da się.
Ale to jest problem tej bzdurnej płytki a nie Macha. Padła mi kiedyś jedna krancowka home to przełączyłem limit jako home i limit w jednym.


Autor tematu
tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Krańcówki home/limit - 2 in 1.

#3

Post napisał: tomcat65 » 07 lis 2019, 15:20

Co nie zmienia faktu, że sporo osób jej używa. I gdyby mieli powyższy problem, rozwiązanie jest.
Oczywiście to najprostszy schemat. Swoją wersję rozbudowalem o sygnalizację led'ami i buzzerem. Odseparowałem całkowicie sygnały home/limit.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”