Przeróbka sterowania w tokarce Gildemeister na Macha 3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#71

Post napisał: k-m-r1 » 07 sty 2010, 13:02

fresko pisze:czy mach może pracować jednocześnie w pięciu osiach, czy ktoś już próbował coś takiego
ja pracowałem na 6 osiach ale to był 2 maszyny każda po 3 osie i współpracował ze sobą przy paleto waniu materiału :grin: prawie jak robot Prawie mach trawie tylko VB i to nie wszystkie instrukcje :shock:

M30 to koniec programu i przewiniecie taśmy albo idze na początek G-code albo sie myle
bardziej po polsku będzie koniec programu i przeładowanie go skok na początek


MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Tagi:


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#72

Post napisał: fresko » 18 sty 2010, 16:30

Węgrzy przysłali mi płytkę. Jest dość ładnie zrobiona. Próbowałem ją uruchomić ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Do płytki dostałem płytę CD ale nie ma tam żadnego sterownika. Jest tylko podane jak ustawić modbusa.
olo_3 pisze: (choć na tamtym forum przynajmniej coś się dzieje, i myślę ze uzyskasz konkretne wsparcie w razie problemów)
olo, szukałem ale nie bardzo mogę znaleźć tamto forum. czy mógłbyś podrzucić jakiś link do niego ?
Płytę podpiąłem kablem usb z przejściem na RS232. Po włączeniu zasilania świeci się dioda power. Po podłączeniu do komputera i uruchomieniu macha słabo mruga dioda status. Modbusa ustawiłem tak jak to było podane na tej płycie. Nie wiem jak napisać proste makro żeby spróbować załączyć na przykład jeden przekaźnik. Jak sterujemy przez wejście LPT ustawiamy porty i piny. W modbusie z tego co widzę ustawiam tylko porty. Nie wiem co oznaczają inne ustawienia. Poniżej zdjęcie ustawień :
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=3713

Jak by ktoś miał jakąś sugestię to proszę o podpowiedź.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#73

Post napisał: jarekk » 19 sty 2010, 10:39

Pracowałem z modbusem, więc mogę koledze trochę podpowiedzieć - nie wiem jak bardzo się to przyda.

Sterowniki nie będą potrzebne, bo widzę że płytka podłączana jest po porcie szeregowym.
(Numer portu - to pewnie COM4, 57600 8N1 - to musi się zgadzać z podłączeniem i ustawieniami płytki)

Tu trochę podstaw o modbusie http://www.modbustools.com/modbus.asp

Ale po krótce - na jednej lini może być kilka urządzeń - dlatego jest adres (Slave).
Refresh będzie odpowiadało za szybkość ( a raczej jak często będą szły zapytania odświeżające/uaktualniające ) dane. "Maks czas odpowiedzi' to maksymalny czas po jakim będzie oczekiwana odpowiedź urządzenia ( bo PC będzie periodycznie wysyłać zapytania do skonfigurowanych urządzeń modbus).

Co do "Adress(modbus var)/# of registers/Direction" - jest to adresowanie danych w Modbusie. Po krótce - w Modbusie dostępne są rózne typy danych ( od 1 bitowych do 16/32 bitowch). Pewne typy danych to wejścia, inne wyjścia ( chodzi tu o kierunek przepływu danych). To musi pasować do zakupionej płytki ( musi być w dokładnie tak jak w instrukcji).

Co do Macha - sam tego nie konfigurowałem, może ten link się przyda:

http://www.machsupport.com/MachCustomiz ... us_in_Mach


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#74

Post napisał: fresko » 20 sty 2010, 15:55

Olo napisał, że przydał by mi się do uruchomienia modbusa elektronik więc tak zrobiłem, bo sam nie dałem rady. Pojechałem więc wczoraj do jednego kolegi z forum Pawła (paulg), który na elektronice zna się dużo lepiej jak ja i zaczął zabawę z tą płytą. Po jakimś czasie udało mu się uruchomić pierwszy przekaźnik (output ) i później wejście (input ). Z grubsza udało mu się rozgryźć tą płytę, jest to bardzo fajne i przydatne urządzenie. To co napisał kolega jarekk też było bardzo pomocne, łatwiej było zrozumieć ustawienia modbusa ( co do czego służy ).

Mam jeszcze pytanie. Gdybym chciał podłączyć PLC przez modbusa to czy te adresy i ustawienia byłyby takie jak ma ta płyta , czy musiały by być przystosowane do PLC ?


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#75

Post napisał: jarekk » 20 sty 2010, 16:35

W przypadku PLC musiał by to pasować do PLC.
Ale zazwyczaj jest tak, że to w programie PLC ustalamy jakie rejestry obsługujemy, czyli kolega mógłby sobie sam ustawić co i jak


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#76

Post napisał: paulg » 20 sty 2010, 17:24

Witam.
Moje wrażenia z zabawy płytką :
- wykonanie bardzo przyzwoite
- wsparcie w postaci pdf-ów znakomite
- działa o niebo lepiej niż np Pokeys oferując większe możliwości
- brak opóźnień przy korzystaniu z MPG
- całkowicie stabilna - zresztą to zaleta podłączenia przez RS-a
- wyjść przekaźnikowych dość nawet dla bardziej złożonych projektów
- wejść w sam raz aby podłączyć przyciski do obsługi jak np start , stop , itp
- co mnie ucieszyło - działają wejścia analogowe ( potencjometr ) , czyli można płynnie sterować np FeedOwerride, lub wrzecionem

Podsumowując - za tą cenę to całkiem przyzwoita propozycja.

Zrobię jeszcze kilka testów , podłącze co się da , porobię fotki i napiszę co z tego wyszło.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
fresko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 34
Posty: 122
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:15
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

#77

Post napisał: fresko » 21 sty 2010, 12:57

Mam takie pytanie związane z PLC i Modbusem. Załóżmy, że ustawię w PLC adresy do komunikacji z modbusem i chciałbym korzystać z wyjść i wejść w PLC to czy tak samo się to opisuje w modbusie jak to zrobił Paweł przy sterowaniu tą płytką o której była wcześniej mowa ? Zastanawiałem się czy gdybym uruchomił poszczególne przekaźniki ,np. output 1, na tej płycie i później przepiął RSa do PLC, ustawił adresy i uruchomił PLC to czy by też zadziałał output 1 w PLC ?


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#78

Post napisał: jarekk » 21 sty 2010, 14:28

Nie tak łatwo.

Do PLC potrzebny jest program. W nim kolega musiałby napisać " jak w modbusie przyjdzie polecenie zapisu rejestru XXXX to ustaw wyjscie/przekażnik Y". Jest to banał dla kogoś kto zna dany sterownik PLC. Można by tak skonfigurować PLC aby zachowywało się jak ta płytka - ale byłoby to świadome napisanie programu w PLC.

Modbus nie ma sztywnej specyfikacji gdzie w rejestrach są wejscia, wyjścia, przekaźniki, jest bardziej medium do przesyłu danych.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 24
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#79

Post napisał: olo_3 » 03 kwie 2010, 17:30

fresko,
nie było mnie trochę tutaj,
widzę ze zawisłeś na modbusie, i ze palug sobie poradził ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#80

Post napisał: paulg » 03 kwie 2010, 20:57

olo_3 pisze:i ze palug sobie poradził ?
bo z czym sobie tutaj nie poradzić :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”