Mach3 - G0 a strzałki

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
vanhasen
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Katowice

Mach3 - G0 a strzałki

#1

Post napisał: vanhasen » 03 wrz 2013, 09:47

Koledzy,
Z fazy zabawy Machem "na sucho" przeszedłem do praktyki - czyli uruchomiłem moją frezareczkę. I od razu mam pytanie...

Przekonany byłem że posuwy wywoływane z klawiatury strzałkami to dokładnie to samo co ruch G0. Kierując się tym przekonaniem wyregulowałem silniki tak, żeby nie gubiły kroków przy ruchu "ze strzałek". Wyszło 6000mm/min. Radość moja trwała krótko - przy G0 silniki gubiły kroki (mimo na oko takiej samej prędkości). Po ponownej regulacji wyszło 3500mm/min...

Wynika z tego że albo wychodzą moje braki w teorii, albo coś nie tak jest z konfiguracją sprzętu - oba warianty są równie wysoko prawdopodobne. Proszę, pchnijcie mnie we właściwą stronę.

Frezarka to samoróbka na silnikach krokowych 8,5 Nm ze sterownikami HD8080, całość spięta na płytce SSK-MB2 (z resztą elementów ze strony sponsora).



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: zacharius » 03 wrz 2013, 10:11

a przy ruchu ze strzałek korzystałeś z więcej jak jednej osi naraz czy jechałeś w jednej?
trzeba by przeliczyć prędkość jądra macha na częstotliwości dla twojej maszyny przy 3500m/min może się być okazać że to jest góra dla jądra.

u mnie przy linuxcnc dla testów pojedynczej osi w wizardzie też jeździ po 2500mm/min a w rzeczywistości około 2000, a dla pewności zmniejszyłem do 1700
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
vanhasen
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: vanhasen » 03 wrz 2013, 10:25

Na pewno "z palca" jeździłem więcej niż jedną osią jednocześnie i było ok.
W praktyce problem wygląda tak, że przy "szybszych" ustawieniach przy ruchu G0 oś startuje, przejeżdża powiedzmy 15cm i z piskiem staje... Powtarzam komendę i jest to samo - znowu przejazd podobnego dystansu i stop.
Przy czym sprawdzałem - nie ma wyczuwalnych ręką mechanicznych oporów, które mogłyby to chociaż częściowo wyjaśnić.

Na samym początku kombinowałem ustawieniami rdzenia w Machu - ale tylko raz. Dziś jeszcze do tego wrócę.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 03 wrz 2013, 10:47

Mam coś podobnego w emc2 - podczas testowania osi w stepconfie chodzą czyściutko do 1500mm/min, po odpalaniu głownego inteface przy tej prędkości (nieważne czy strzałkami czy przez G0) gubi kroki. Problem prawdopodobnie leży w zbyt słabym (w stosunku do używanego interface) komputerze - stepconf ma praktycznie statyczne okno, axis cały czas rysyje ścieżkę narzędzia w 3D. Większe obciążenie procesora, większy jitter (u mnie da się rozpoznać "na słuch" czy oś jest testowana w stepconfie czy pod axis) no i mniejsza prędkość max...

ps. tak tux - komputer też jest g... :)


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#5

Post napisał: krzysiekgrab » 03 wrz 2013, 11:37

Jaka wersja macha? Jak kolega ustawiał siniki to sterował silnikami w oknie motortuning, czy wracał do okna głównego? Jak klikniemy TAB otworzy sie nam nowe okno po prawej stronie. Tam mamy pole slow jog rate, jaka jest tam wartość? powinno być 100% - wówczas mamy maksymalną prędkość ustawioną w motor tuning. Trzymając klawisz shift podczas ruchu ustawiamy współczynnik spowolnienia na 100%.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 03 wrz 2013, 15:35

ustaw w go max - jakieś 20% zapasu i to wpisz w prędkości max osi do macha
ustawiamy w g-kodzie dlatego że przy jog inaczej komputer jest wykorzystywany i jego zapasy obliczeniowe
najlepiej to widać na diagnostyce time int .
miałem stacje gdzie było 25-33 i miałem inne gdzie było 0.1-2

jesli mocny komp to da rade
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
vanhasen
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 11 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Katowice

#7

Post napisał: vanhasen » 03 wrz 2013, 20:36

Dziękuję wszystkim za rady - wygląda na to że (częściowo) pomogła redukcja częstotliwości jądra.
To pociągnęło za sobą spadek maksymalnej prędkości do 5250mm/min, ale to nic. Aż tak bardzo nigdzie mi się nie spieszy ;)
Cieszę się że mam winowajcę - mojego leciwego Athlona 64.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”