MACH3 - wyjście enable - jak to działa?!

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
carek49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:23
Lokalizacja: Lublin

MACH3 - wyjście enable - jak to działa?!

#1

Post napisał: carek49 » 28 mar 2010, 11:19

Witam,
Jestem na etapie uruchamiania sterownika opartego o uP. Procesorek Atmega32 steruje w moim przypadku 4 driverami a w konsekwencji 4 silniczkami :) W trakcie pracy silniczki dosyć mocno nagrzewają się. Zastosowanie radiatorów i chłodzenia wymuszonego odpada. Chciałem wykorzystać funkcjonalność MACH3 w postaci wyjść ENABLE, które odcinały by przepływ prądu przez silnik w trakcie postoju.

Moje pytanie brzmi: czy wyjście ENABLE jest cały czas aktywne podczas pracy silnika, a odłączane w momencie kiedy nie są wysyłane impulsy do danego silnika? Czy może pracuje to tak że w chwili kliknięcia CYCLE START aktywowane są ENABLE i deaktywowane w momencie zakończenia programu?!

PS. Nie mam w tym momencie możliwości przetestowania tego, dlatego też pytam na forum :)

Pozdrawiam



Tagi:


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: miernik2 » 28 mar 2010, 16:30

A może lepiej zastosować układ do zmniejszania prądu silników, gdy nie są podawane impulsy na sterowniki np. po 3s? Jeżeli wyjście enable odcinałoby cały prąd to silniki zatrzymane w mikrokroku gubiłyby krok powracając do najbliższej pozycji pełnego kroku. Fabryczne sterowniki np. M542 tak mają i to rozwiązanie się sprawdza.


Pozdrawiam
Łukasz


Autor tematu
carek49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:23
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: carek49 » 28 mar 2010, 16:38

Tak jak napisałem wyżej, sterownik oparty jest o uP Atmega32 i oczywiście wchodzą w grę zmiany w kodzie. Obsługa driverów w sposób, o którym napisałeś też jest wykonalna. Jednak zastanawia mnie jak to jest z tym wyjściem ENABLE, bo jeśli jest tak, że aktywowane jest ono na czas wykonywania kodu to kiepsko (nie sądzę żeby tak było). W dokumentacji nie widzę szerszego opisu jak to działa..


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: miernik2 » 28 mar 2010, 16:54

Diodka LED przez rezystor do LPT pod wyjście ENABLE, puszczasz program i już wiesz. :wink:


Autor tematu
carek49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:23
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: carek49 » 28 mar 2010, 17:06

Tak jak już pisałem wcześniej:

Kod: Zaznacz cały

Nie mam w tym momencie możliwości przetestowania tego, dlatego też pytam na forum  
Będzie ktoś z Was w stanie to sprawdzić? :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”