Nauka Gkodu początki

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nauka Gkodu początki

#1

Post napisał: Petroholic » 02 lip 2017, 18:24

Od razu przyznaję się bez bicia, że dopiero zacząłem naukę Gkodu i czytając różne posty na forum za typową radą elity zaczynam od podstaw...

Na jutro wypociłem dwa kody i potrzebuję oka fachowca do oceny poprawności...

Na razie na moim etapie braku zaawansowania nie użyłem żadnego generatora zewnętrznego czy wbudowanego w macha tylko napisałem wszystko "z palca".

Pierwszy kod ma na celu pomiar stołu przed planowaniem.

Założenia:
- czujnik zegarowy
- 36 w miarę równo rozłożonych punktów pomiaru na stole w siatce 6x6
- przy zerowaniu ustawię czujnik w pierwszym punkcie na 0.00mm i następnie odczytam 35 punktów odchyłką od wzorca
- po każdym odczycie program stop w celu spisania wyniku do arkusza papierowego
- wznowienie "cycle start"

Drugi kod - planowanie stołu.

Założenia:
- frez fi12 płaski 2P HSS lub HSSCo
- obroty 24krpm CW
- posuw roboczy 1000mm/min
- frez zaczyna pracę z poza stołu i kończy poza stołem w X i Y
- wartość "Z0" w kodzie do ustalenia po wykonaniu pomiarów poprzednim kodem

Wiem, że programy wyglądają bardzo archaicznie i na pewno da się je napisać opierając się o pętle i warunki, żeby były 10ciokrotnie krótsze. Proszę o ocenę poprawności zapisu - nie poziomu mojej wiedzy, która aktualnie tylko delikatnie odeszła od zera :) Przyjdzie czas na bardziej zaawansowane programy :)

Gdyby ktoś miał ochotę je udoskonalić lub poprawić - poproszę o uzasadnienie bądź lekkie wyjaśnienie do dalszej analizy przeze mnie :)

Konstruktywna krytyka mile widziana :D
Załączniki
pomiar_stolu_zegarem.txt
(3.44 KiB) Pobrany 161 razy
planowanie_stolu.txt
(3.02 KiB) Pobrany 172 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

micks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2012, 16:31
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: micks » 02 lip 2017, 19:06

Witam serdecznie,

jak na początki to całkiem nieźle sobie poradziłeś z kodem.
Ogólnie moje uwagi to:
obroty 24krpm CW - frezy HSS nie lubią dużych obrotów, już nie mówiąc że 24 k dla freza VHM to około 6-8 razy za dużo.
Doprecyzuj jaki materiał będzie planowany i zejdź z obrotami jeśli masz możliwość. Chłodzone wrzeciono powietrzem/cieczą jest tutaj mile widziane i o większej mocy.

Nie polecam schodzenia w materiał na G0, nawet jeśli frez zacznie poza stołem to istnieje ryzyko, że coś było źle zmierzone/ustawione itp Jeśli nie są to wyścigi to zalecam dopisanie
G0 Z20 (lub inna wartość)
G1 Z0 f500 (?)

W planowaniu i pomiarze sondą brakuje po G1 wartości posuwu F. Planowanie możesz napisać z całości z G1, dodanie G0 na odcinku 6mm jest trochę niepotrzebne IMO.

Przy pisaniu z palca i powtarzalnych ruchach polecam rzucic okiem na podprogramy i ich zapętlenie:
początek programu

M97 P0011 L1 <ilość powtórzeń/przywołań podprogramu, L1 zmieniasz na tyle by cały stół splanowało
G90
..........
...
G00 Z100
M30

N0011
G1 G91 (przyrostowo) X1008 F1000
Y6
X-1008
Y6
M99

Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#3

Post napisał: Petroholic » 02 lip 2017, 20:00

micks pisze:obroty 24krpm CW - frezy HSS nie lubią dużych obrotów, już nie mówiąc że 24 k dla freza VHM to około 6-8 razy za dużo.
Doprecyzuj jaki materiał będzie planowany i zejdź z obrotami jeśli masz możliwość. Chłodzone wrzeciono powietrzem/cieczą jest tutaj mile widziane i o większej mocy.
Już doprecyzowuję:
- maszyna ONRED 1070SATC (do oceny sztywności) waga blisko 2T
- stół 1000x800 ALU
- wrzeciono HSD ES915 6kW chłodzone powietrzem
micks pisze:Nie polecam schodzenia w materiał na G0, nawet jeśli frez zacznie poza stołem to istnieje ryzyko, że coś było źle zmierzone/ustawione itp Jeśli nie są to wyścigi to zalecam dopisanie
G0 Z20 (lub inna wartość)
G1 Z0 f500 (?)
Cenna uwaga... Przypieprzyć w stół bądź materiał przez błąd dla początkującego nie jest trudno :)
micks pisze:W planowaniu i pomiarze sondą brakuje po G1 wartości posuwu F. Planowanie możesz napisać z całości z G1, dodanie G0 na odcinku 6mm jest trochę niepotrzebne IMO.
Dla G1 wartość F jest podana na początku globalnie... Chyba, że to tak nie działa :???: (7ma linijka dokumentu)
W każdej linijce zawierającej komendę G1 należy podać FEED?
G0/G1 przy pomiarze robi szybki zjazd z 50mm na 10mm, wolno z 10mm na 0, wolno z 0 do góry na 10mm i szybko na bezpieczne 50mm.
Nie chodzi tu o czas ile o sprawdzenie swoich możliwości pisania oraz wolę nie walić sondą w stół na G0 :)
Drugim aspektem jest to, że na pracę będzie patrzył "wspólnik" a przejazdy G0 na pewno zrobią na nim większe wrażenie niż ograniczone G1.
A całkiem na zawał zejdzie jak zapuszczę pierwszą w życiu trochoidę w ALU z maks parametrami :D
micks pisze:Przy pisaniu z palca i powtarzalnych ruchach polecam rzucic okiem na podprogramy i ich zapętlenie:
początek programu ...
Do tego dojdę niedługo :)
micks pisze:M97 P0011 L1 <ilość powtórzeń/przywołań podprogramu, L1 zmieniasz na tyle by cały stół splanowało
Instrukcja do Mach3, którą posiadam nie opisuje M97 :(
Ostatnio zmieniony 02 lip 2017, 20:29 przez Petroholic, łącznie zmieniany 1 raz.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 02 lip 2017, 20:28

To spróbuj samo L....
Kolega pisze w haasie
F zazwyczaj ustala się w pierwszej linijce ruchu z zadanym posuwem, łatwiej wtedy go wyśledzic, zwłaszcza kiedy jest kilka roznych posuwów w programie, ale tak jak napisales tez powinno dzialac.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#5

Post napisał: Petroholic » 02 lip 2017, 20:36

Ustalanie na początku zostało mi jeszcze z dawniej pisanych programów w Pascalu :)
Aczkolwiek ideę rozumiem...

Wpisanie:
F1000
G0...
G1...
G2...
...
...
F2000
G0...
G1...
G2...
...
...
itd...

Spowoduje wykonanie wszystkich instrukcji G z pierwszego bloku z wartością feed 1000, następnie zmieni feed na 2000 i wykona drugi blok itd... Rozumiem, że wyjątkiem jest G0, które ma wartość feed określoną z góry w ustawieniach macha?

Myślałem jeszcze nad dopisaniem pauzy po włączeniu wrzeciona, żeby zdążyło się rozpędzić zanim wjedzie w materiał, ale nie znam wartości czasu potrzebnej na tą operację to dopiszę to po testach wrzeciona :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”