G-kod prasa krawedziowa

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

G-kod prasa krawedziowa

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 16 gru 2016, 09:03

Witam,

Przymierzam sie do wykonania sterowania CNC dla naszej prasy krawędziowej.

O ile osie X i Y to nie problem - pojawia się dylemat jak rozwiązać oś Z czyli zejście suwaka gnącego - jest to starsza prasa więc nie ma zaworów proporcjonalnych i linialów a gnie do "dobicia".

Mamy sterownik ddcsv1.1 4osie.

Mam w planach założenie dwóch krancówek z obu stron suwaka i regulowane dwie sruby trapezowe aby podnosząc się i opuszczając zmieniały moment zadzialania krancówek = kat gięcia. Obie krancowki sterowalyby elektrozaworami do każdego tłoka odcinajac ciśnienie jeśli któraś strona dojedzid wcześniej.

Największym problemem jest zgranie suwaka z programem gięcia.

Jak zrobić żeby palce w momencie gięcia odsunięły się o np 10mm oraz aby program "czekał" na potwierdzenie - kolejny krok i czym go potwierdzać?

Jak to zapisać G-kodem?

Nie potrzebujemy super dokładności gięcia - zazwyczaj jest 90 st a czasem 45 lecz to Tylko na własny użytek i stale elementy więc dopracujemy ile ma zejść suwak na danym elemencie.

Bede dzwięczny za pomoc :)



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 19 gru 2016, 21:56

Po pierwsze układ współrzędnych w prasie wygląda tak, że suwak to os Y, zderzak - przod/tyl to os X, zderzak gora/dół to os R, palce zderzaka prawo/lewo to os Z..
A teraz odnośnie osi Y. Skoro masz w cylindrach mechaniczne offsety ( i tu najważniejsze pytanie: A MASZ??), to należy tylko zapewnić napęd tych offsetów. Żadnych krańcówek decydujących o powrocie suwaka, bo nigdy nie uzyskasz zadowalających efektów. Po prostu trzeba do napędu offsetu podpiąć napęd servo oraz encoder i nadal giąć na dobicie. W programie CNC zamiast kąta programujemy pozycję Y w mm ( oczywiście wcześniej metodą organoleptyczną ustalając dla jakiej pozycji Y, danej grubosci materiału i rodzaju matrycy osiągniemy dany kąt. Samo programowanie nie powinno być zbyt trudne. Ja raz zrobiłem takie proste sterowanie dla prasy na silnikach krokowych.
Program wyglądał np. tak:
;1 SEKW
X100 R90 Y88.3
M0
;2 sekw
X50 Y88.3
M0
;3 sekw
X76 Y88.5
M0
M30
Kontynuacja po pierwszym gięciu( potwierdzenie stopu bezwarunkowego M0) odbywa się po osiągnięciu górnego punktu zwrotnego przez suwak. I tutaj potrzebna jest krańcówka potwierdzająca ten górny punkt.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3

Post napisał: snajperman-s1 » 20 gru 2016, 20:26

Witam,

Dzięki za odpowiedź...... Na najważniejszym pytaniu mnie rozgryzłeś.... NIE ma mechanicznie regulowanych offsetów - są stałe - ewentualnie zastanawiam się nad zrobieniem dwóch śrub trapezowych z obu stron jako mechaniczne ograniczniki osi Y i je napędzić silnikiem krokowym....

Kurde no chyba ze da się jakoś prosto dorobić do siłowników mechanicznie regulowane offsety?

Co do kodu to wszystko jasne jest dla mnie ale dla sterownika nie.... M0 nie zatrzymuje go ani na ułamek sekundy.....

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#4

Post napisał: gelo » 21 gru 2016, 07:21

A możesz podrzucić kilka fotek? Będzie się nam łatwiej rozmawiało. Na PW dostaniesz mojego maila...
M0 w każdym sterowniku obsługującym G-kody powinno spowodować zatrzymanie wykonania programu.
Podaj typ sterownika/ oprogramowania jakiego chcesz użyć, a może wymyślimy jak zrealizować zatrzymanie z potwierdzeniem. Ew da się przypisać inny kod M z potwierdzeniem
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5

Post napisał: snajperman-s1 » 21 gru 2016, 23:34

Sterownik to DDCSV1.1 - nie działa komenda M0.

Zdjęcia podeślę Ci jutro wieczorkiem to obadasz temat :)

Myślałem już nawet żeby przy panelu z pedałami sterującymi zrobić dwa klawisze - Pauza i Start (jest wyprowadzone wyjście z sterownika na zewnętrzne przyciski) a w kodzie zapisać Pauzę np 2sekundy i prawie zdąży nacisnąć PAUZA i po zagięciu kliknąć START itd.
Troszke uciążliwe będzie ale jak nie da rady inaczej to wyjscia nie będzie :)

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#6

Post napisał: gelo » 22 gru 2016, 21:01

fAKTYCZNIE w manualu pisza tylko o M3M5 M8M9 M10M11. żenada. Na szczęście jest wejście PAUSE i START. A skoro są, to z "przekaźnikologii" maszyny można wyprowadzić logikę sterowania tymi sygnałami. Np. domontować sterowniczek LOGO! Siemensa i przy odpowiednim stanie maszyny, przycisków i przekaźników wystawiać sygnał PAUSE lub Start
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7

Post napisał: snajperman-s1 » 23 gru 2016, 08:15

Też tak myślałem tylko po ustawieniu zderzaka tylnego w wybraną pozycję jak tu lub z czego wyprowadzić sygnał na przekaznik :) po zrobieniu sekwencji to rozumiem - wystarczy dać krancowke na górze osi Y i po wyjechaniu w górę samo przyłączy dalej więc tu jedna krancowka wystarczy bez LOGO :)

A Pauze chyba zrobimy pod "trzecim" pedałem i będzie najprościej. Co sądzisz?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”