potrz projekt w artcamie na figurkę->relief do grawerowan

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
Hieronim61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:04
Lokalizacja: Jarocin

potrz projekt w artcamie na figurkę->relief do grawerowan

#1

Post napisał: Hieronim61 » 05 paź 2016, 10:48

Witam
Potrzebujemy w artcamie projekcik na MEDALIK do wygrawerowania
ze zdjęcia obrazu (załącznik)
Chcielibyśmy również zrobić stempel to wybijania pamiątkowych medalionów
coś w stylu metalowego mosiężnego krążka o średnicy 25mm

Jestem tutaj nowy i nie mam doświadczenia w projektowaniu z obrazków
Radzę sobie jako tako zrobić projekcik literki i napis do wygrawerowania tabliczki
ale zaadoptować zdjęcie i przekształcić na relief to już dla mnie za skomplikowane.
Znajomy ma grawerkę 3D cnc i wykonuje grawerowanie jako narzędzie:Mach-em
po przekształceniu projektu dxf w CAD-zie
Format stołu roboczego ma maksymalny wymiar A4, wysokość robocza to 50mm

Czy może ktoś mi pomóc w wykonaniu projektu?
Jest to moja praca "społeczna" w Stowarzyszeniu, które zajmuje się rewitalizacją
zabytkowego ponad 600 letniego drewnianego kościółka
i nie mamy medalika własnego naszej koronowanej Matki Bożej

Możemy się również zrewanżować finansowo za pomoc.

Z góry dziękuję za pomoc

Hieronim
Załączniki
MBP.jpg
to jest postać z obrazu do zrobienia reliefu na medalik


hirek12

Tagi:


Tom_04_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2016, 18:54
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: Tom_04_ » 06 paź 2016, 20:47

Zrobiłem próbę tak na szybko bez poprawiania detali
Obrazek


Autor tematu
Hieronim61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:04
Lokalizacja: Jarocin

#3

Post napisał: Hieronim61 » 09 paź 2016, 18:45

Fajnie i wielkie dzięki-coś już widać :-)
ale pewnie trzeba by dopracować głębokość profilu i kształtu
ponieważ zależy nam aby to było odwzorowanie obrazu na medaliku
więc kształt to prostokąt coś jak ten z prawej na zdjęciu poniżej z obwódką "ramką" jak ten z lewej i głębokość postaci bardziej widoczna(głębokość) jak ta z lewej coś tak jak wizerunek na monecie z mennicy :grin:
Projekt ma służyć do wygrawerowania stempla do wybijania pamiątkowych medalionów
oraz i przede wszystkim do wybijania srebrnych i złotych medalików
Jak widać na fotce próba ODLEWY to "kicha"
więc potrzebny projekt w wektorkach najlepiej w art cam-ie aby wygrawerować precyzyjnie prawie jak menniczy stempel do wybijania.

Z góry dziękuję za pomoc
Załączniki
20160922_130711.jpg
poglądowa fotka medalika z lewej i mało doskonałej próby odlewu na formie.
hirek12


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 09 paź 2016, 19:51

W Biblii wprost jest napisane: „Nie zwracajcie się do bożków. Nie czyńcie sobie bogów z lanego metalu.” (Kp 19,4)

Poza tym, ten relief (utworzony automatem) który pokazał Tom_04_ wygląda w miarę tylko dlatego, że jest bardzo płaski.
Próba zwiększenia jego grubości pokaże wszelkie mankamenty tak wykonywanych reliefów.
Nawet na tym co jest, już widać, że są poważne błędy w odwzorowaniu.


Tom_04_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2016, 18:54
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: Tom_04_ » 09 paź 2016, 20:14

Wszystko się zgadza lajosz, tak jak napisałem relief wykonany na szybko (automatem) bez poprawiania, co nie znaczy że nie da się go poprawić dostępnymi w Artcamie narzędziami. Nie zmienia to faktu, że do wykonania dokładnej matrycy trzeba poświęcić wiele godzin pracy.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 09 paź 2016, 21:11

Tom_04_ pisze:co nie znaczy że nie da się go poprawić dostępnymi w Artcamie narzędziami.
No niestety, poprawić się nie da, tzn. jeśli ktoś jest uparty jak przysłowiowy baran, to oczywiście może się pokusić o mozolne poprawianie, a i tak efekt będzie (delikatnie pisząc) dyskusyjny :)

Pisałem już na ty forum wielokrotnie, że NIE MA I NIE BĘDZIE żadnych automatów które zrobią z bitmapy prawidłowo odwzorowany relief.
Niestety, ale żeby wyszło jak należy, to trzeba ręcznie wszystko od podstaw modelować, a bitmapa może posłużyć co najwyżej tylko jako podkład.


Tom_04_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2016, 18:54
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: Tom_04_ » 09 paź 2016, 21:43

Ze zdjęcia oczywiście że nie da się zrobić, ale przygotowując odpowiednio bitmapę (czasami nie jedną - to tylko półśrodek) można zaoszczędzić sporo czasu, nie będę tłumaczył jak to się robi, bo jak twierdzisz przysłowiowy baran pewnie i tak będzie robił po swojemu zamiast wykorzystać możliwości, które ułatwią tworzenie reliefu.


Autor tematu
Hieronim61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:04
Lokalizacja: Jarocin

#8

Post napisał: Hieronim61 » 09 paź 2016, 22:55

najważniejsze, że jest rozmowa a każda rozmowa jest twórcza, tak czy owak, bo w ogóle jest.

Wiem,domyślam się, że to praca na parę godzin aby wyciągnąć kształty z fotki
tylko, że to dla kogoś doświadczonego i posiadającego narzędzia-oprogramowanie.
Ja zrobiłem "foremkę" pod ten po prawej-prostokątny i wyszło co wyszło-ogólnie kicha bo to przy takim maleńkim elemencie
są napięcia powierzchniowe roztopionego srebra... itd-za dużo do opowiadania.
Stad właśnie naoglądałem jak się graweruje/przygotowuje matryce do monet/medali
i powstał pomysł "stempla" do wybijania
Jest stal na stempel (do hartowania) do wygrawerowania i grawerka na 0,01mm u znajomego w firmie, po sąsiedzku prasa 120t do tłoczenia tylko potrzebne wektorki i ścieżki figurki w art cam-ie do wykonania stempelka.

Chcielibyśmy taki pamiątkowy,okolicznościowy wzór stworzyć i wykonać.
Jeżeli ktoś zechce pomóc byłoby super.
Owszem dostaliśmy ofertę za niemałe pinieniążki, ale my to wszystko robimy społecznie i nie mamy bogatego sponsorą nawet na tauzena za projekt a skąd dopiero + vat.

Dziękuję :wink: i pozdrawiam
hirek12


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 09 paź 2016, 23:16

Hieronim61 pisze: tylko potrzebne wektorki i ścieżki figurki w art cam-ie do wykonania stempelka.
Wektorki do niczego nie są potrzebne przy tym projekcie, bo służyłyby ewentualnie tylko do modelowania.
Ścieżki to również sprawa dyskusyjna, bo żeby stworzyć ścieżki (G-Code), to trzeba wiedzieć praktycznie wszystko o przyszłym projekcie, maszynie i narzędziach (frezach) którymi miałoby to być zrobione.

Jeśli masz ArtCAM-a, to potrzebujesz tylko reliefu, a całą w/w resztę można już przygotować w ArtcAM-ie .
Hieronim61 pisze:my to wszystko robimy społecznie i nie mamy bogatego sponsorą
Rozumiem więc, że przyszłe produkty będziecie rozdawali za darmo, prawda ?

Poza tym nie obraź się, ale zawsze mnie dziwi jak można przygotowywać jakąś akcję/projekt itp. nie mając przygotowanych potrzebnych materiałów i środków na ten cel.
Oczywiście rozumiem, że to Wasza pasja, misja, czy jak tam zwał, ale na litość boską, trzeba to najpierw sobie zaplanować, a dopiero później realizacja, a nie pospolite ruszenie które albo wyjdzie albo nie.
Przykładowo ja, jestem w stanie to wymodelować, ale ...... zupełnie mnie ten projekt nie kręci (ani trochę), więc nawet za pieniądze tego nie zrobię.
Gdyby mnie to chociaż w małym stopniu zainteresowało, to zrobiłbym to po prostu dla przyjemności tworzenia i zupełnie za darmo.

Nie dziwcie się, że waszego entuzjazmu nie podzielają inni, bo też owych innych wcale nie musi to kręcić.

Mimo wszystko, życzę powodzenia.


Autor tematu
Hieronim61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:04
Lokalizacja: Jarocin

#10

Post napisał: Hieronim61 » 10 paź 2016, 12:54

Witam
To nie jest tak do końca, bo plan był tylko ulega modyfikacji w zależności od sytuacji.
Zrobiliśmy próbę odlewu ale jak widać jest nieudana.
Chcemy spróbować zrobić stempel i to jest kolejny plan i jest ciąg dalszy tzn materiały i osoby, które chcą to kontynuować tylko potrzebny stempel a żeby go sprokurować
potrzebny relief w art cam-ie.

Oczywiście, że chodzi o DARMOWE pamiątki jako podziękowanie w związku ze szczodrością ludzi we wsparciu na prace konserwatorskie bo obiekt to jedyny swego rodzaju w kraju ponad 600 letni, dębowy kościół zrębowy z 15 wieku. Wiele już się udało zrobić ale jesteśmy w pół drogi i potrzebujemy kolejny udział własny do pozyskiwanych środków z dotacji na ochronę zabytków.
Chodzi też o to, że to nasi przodkowie to wybudowali, o to dbali i przykro tego nie uszanować
jako swego rodzaju dziedzictwo architektoniczne ale i społeczne i tyle...
bez jakiejś nadbudowy i filozofii bo to każdego indywidualna sprawa.

mówicie //Gdyby mnie to chociaż w małym stopniu zainteresowało, to zrobiłbym to po prostu dla przyjemności tworzenia i zupełnie za darmo.//

Stąd liczymy, że może ktoś nam pomoże a jeżeli nie to trudno.

Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia :-)
hirek12

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”