Zero maszyny, zero materiału, offset kamera <> frez

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
amorfus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:50
Lokalizacja: Maków Podhalański

Zero maszyny, zero materiału, offset kamera <> frez

#1

Post napisał: amorfus » 28 cze 2016, 16:37

Cześć,

Potrzebuję pomocy przy uruchamianiu prostej konstrukcji CNC sterowanej Mach3.

Urządzenia ma krańcówki Homing. Mam napisane makro które zeruje maszynę i ustawia (G90) zero , dodatkowo mam ustawione limity software -> to wszystko działa poprawnie.

Teraz potrzebuję mądrze dorobić "zero materiału" i możliwość przełączania współrzędnych kamera <> narzędzie. A więc tak:

1) Zeruje maszynę (to działa)
2) Następnie chciałbym najechać kamerą (krzyżykiem) na punkt (nazwijmy to zerem materiału) i wskazać że to jest to (dołożę jakiś button). Po tym uruchamia się G-code odpowiedzialny cięcie, ale on będzie się odnosił do tego "zera materiału" które wskazałem.
Chciałbym aby cały czas współrzędne maszyny były zachowane, tak aby software limits działały prawidłowo.

Możecie pomóc, wskazać czego szukać? - zakładam że będą potrzebne G54 - coś jeszcze ?
Ma ktoś może namiar na jakieś praktyczne ćwiczenia offsetami / fixture itp ?



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 29 cze 2016, 13:30

Zakładam, że znasz przesunięcie zero wrzeciona vs zero kamery. Możesz zrobić tak, że ustawiasz zero detalu przy pomocy kamery a w programie dajesz przesunięcie bazy o offset - tę różnicę?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
amorfus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:50
Lokalizacja: Maków Podhalański

#3

Post napisał: amorfus » 29 cze 2016, 19:28

tak przesunięcie znam, "ręcznie" umiem to zrobić, ale chcę to troszkę zautomatyzować przy pomocy makr, tak aby operator nie musiał wszystkiego ustawiać ręcznie. Jego praca ma tylko polegać na ustawieniu zera przy pomocy kamery. A po naciśnięciu guzika, frezarka ma się sama ustawić w tym zerze i od tego punktu zacząć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”