Korektory tokarki

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
Greg89PL
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 31 mar 2016, 11:17
Lokalizacja: UK

Korektory tokarki

#1

Post napisał: Greg89PL » 02 cze 2016, 17:27

Witam,

Obsługuję tokarkę dwugłowicową. By wybrać narzędzie wpisujemy np. T2303.

W książce obsługi 4-ro cyfrowy powyższy kod jest rozpisane jako:
2 - czyli głowica nr 2;
3 - czyli gniazdo noża ( nr narzędzia)
03 - to są korektory.
I tu moje pytanie jakie korektory? Są to korektory geometrii noża czyli jego X i Z oraz orientacja płytki z tabeli narzędziowej czy jakieś inne korektory?

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 02 cze 2016, 19:16

Jak za małą średnicę robi to w korektor wpisujesz X wpisujesz wartość korekty, jak przy planowaniu wychodzi zły wymiar to wpisujesz w korektor Z poprawkę. Wszystko po to aby nie zmieniać programu i zamocowania noża po wymianie płytki. Jednym programem toczysz różnymi nożami które mają różne korektory, daje to duże możliwości. Tym samym programem, tym samym nożem możesz toczyć z naddatkiem, który wpiszesz w korektorze.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Greg89PL
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 31 mar 2016, 11:17
Lokalizacja: UK

#3

Post napisał: Greg89PL » 02 cze 2016, 20:38

Czyli jeżeli dobrze rozumiem te dwie ostatnie cyfry pobierają i wartość geometrii noża ( z tabeli narzędziowej X, Z oraz kwadrant) i zarazem korektor z tabeli korektorow o tym samym numerze?

Przykładowo jak wyżej było wywołane narzędzie T2303, co spowodowałoby wywołanie narzędzia na głowicy nr 2, z gniazda nr 3, o geometrii narzędzia (noża) z tabeli pod pozycja 03 oraz korektorze 03?

Czy dobrze to zrozumiałem?
Bo nie mogę skumać gdzie maszyna przywołuje sobie offset noża, gdy np na jednym nożu mam 2 płytki ( jedna na +X np. do zgrubnej i druga na -X do wykończeniowej). We frezarce mam T4 D4 H4 co jest jasne i wiadome co przywołuje ;-) a tu mam problem.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 07 cze 2016, 10:12

To trochę zależy od nazewnictwa użytego przez danego producenta obrabiarki.
Dawniej - i to chyba twój przypadek - przez korekcję rozumiało się kompensację kształtu (najczęściej) promienia narzędzia - freza lub naroża noża. Szczególnie przy nożach z wymiennymi płytkami o większych promieniach naroża, jak chcesz otrzymać dokładną geometrię stożków i promieni na detalu, to musisz uwzględnić właśnie ten promień naroża. I tak np w sterowaniu Philips 432 mojej tokarki z 1990r, było podobne oznaczenie narzędzi jak u ciebie, z tym, że mam tylko 1 głowicę. Oznaczenie dla 12 pozycji z 12 narzędziowej głowicy dla ustawień 31 narzędzia z 32 pozycyjnej tabeli narzędzi:
a) 3 - bez korekcji : 12313
b) 1 - z korekcją dla obrabianego materiału po prawej stronie wektora ruchu(prędkości) lewe obroty - M4; narzędzia 12311
C) 2 - z korekcją dla obrabianego materiału po lewej stronie wektora ruchu(prędkości) lewe obroty - M4; narzędzia 12312
Żeby było ciekawiej, bez korekcji (3 na końcu) bazowało się do "ostrego" naroża (jakby nie miało promienia - R=0), z włączoną korekcją bazowałeś środek promienia naroża. Do tego korekcja czasami się, nie wiedzieć czemu nie załączała lub gubiła się przy bardziej skomplikowanych kształtach :wink:
W nowszym sterowaniu na Mazaku w ogóle jest to nie używane, bo przy definiowaniu narzędzi dla kierunku obrotów właściwego narzędzia i podanych promieni narzędzia sterowanie samo sobie uwzględnia promień naroża i ten problem po prostu nie występuje. We frezarkach, np w HH również występuje, ale jest zgrabniej ujęty moim zdaniem, przy programowaniu korekcją dR (lub/i względnie dr2) nie tylko uwzględniasz średnicę freza, ale i dokładnie korygujesz zadany wymiar. Zaś jeśli nie używasz korekcji, w programie po prostu musisz uwzględnisz grubość freza, dlatego że prowadzisz środek freza palcowego czy koniec kulki.
W tej starej tokarce, korekcja służy zupełnie do czego innego - do uwzględniania promienia naroża. Do korygowania wymiarów używałem ofsetów G56 do G59, osobnych dla poszczególnych narzędzi. W nowszym Mazaku, korekty, to właśnie taki rodzaj ofsetów przypisanych do konkretnych noży.
Także nie wiem czy ci pomogłem, bo w każdym sterowaniu producent może to rozwiązać trochę inaczej, a o nazewnictwie to już nie będę wspominał.
Co do 2 płytek na 1 nożu to nie kumam o co chodzi dokładnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”