g-CODE i promień

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#11

Post napisał: WZÓR » 26 sty 2015, 21:21

PiRo_man pisze:..., lepiej jest napisać przejazdy frezem ręcznie (z wykorzystaniem zmiennych makrodefinicji), ...
Wyskoczyłeś jak Filip z konopii .... :grin:
Gość ma problemy z G-kodem , a Ty makro jemu pod nos podsuwasz.
.... na początek szukajmy łatwiejszych rozwiązań.

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#12

Post napisał: PiRo_man » 27 sty 2015, 19:24

A chce Ci się klepać przejazdy freza kulowego z przesunięciem łukowym przykładowo o 0.3 mm. dla uzyskania dobrej jakości powierzchni? Mi nie bardzo, dlatego zaproponowałem użycie makr, jak również jako alternatywę generator takiego G-kodu. Czy takie są? Nie wiem, ale można sobie taki również napisać. Jeśli kolega nie jest dobry w programowaniu maszyn, to może jest w programowaniu komputerów.

Poza tym nie znam innego, lepszego sposobu. No, ewentualnie pozostaje jeszcze wykorzystanie freza zaokrąglającego. Różnica między tym ostatnim rozwiązaniem z frezem a tym z użyciem makra/generatora jest taka, że po jego napisaniu będzie mógł te programy wykorzystać do wyfrezowania dowolnego promienia dowolnym frezem kulowym. A nie dla każdego kupować nowego freza z innym promieniem.

Fakt, trochę drastycznie podszedłem do autora tematu, przyznaję. Jednak teraz przynajmniej na świadomość, że zrobienie czegoś takiego nie jest takie proste jak mogło by się wydawać.

Możliwe, że jak znajdę chwilę czasu to stworzę taki generator. Jak na razie nic nie obiecuję. Ale jak już mi się uda, to na pewno się nim podzielę.

Pozdrawiam
inż. Mateusz


MichałM12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 30 lis 2010, 17:27
Lokalizacja: wrocław

#13

Post napisał: MichałM12 » 27 sty 2015, 20:12

przy okazji, maszyna czyta podczas uzycia G2/3 R oraz IJ, ale CAM generuje mi tylko w R.
Czy może to kiedyś zaszkodzić?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#14

Post napisał: WZÓR » 27 sty 2015, 21:24

PiRo_man pisze:A chce Ci się klepać przejazdy freza kulowego z przesunięciem łukowym przykładowo o 0.3 mm. dla uzyskania dobrej jakości powierzchni? Mi nie bardzo, ....
W notatniku metodą kopiuj - wklej robiłem to nie raz .
.... , ale masz rację - na dłuższą metę taka robota wykańcza.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#15

Post napisał: MlKl » 28 sty 2015, 14:28

W LinuxCNC makro pisze się wprost w kodzie G - interpreter wykonuje działania arytmetyczne i funkcje logiczne, obsługuje też petle i warunki. Napisanie procedurki NGCGUI na taki detal jest proste, a potem można wykonywać takie detale w dowolnych wymiarach przez proste ich wpisanie w tabelce i nacisnięcie klawisza R.


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#16

Post napisał: PiRo_man » 28 sty 2015, 18:37

MichałM12 pisze:przy okazji, maszyna czyta podczas uzycia G2/3 R oraz IJ, ale CAM generuje mi tylko w R.
Czy może to kiedyś zaszkodzić?
Nie może. Jedyna możliwość błędnej interpretacji promienia może wystąpić w takiej sytuacji:
Obrazek
Promień w tym przypadku można potraktować dwojako, i programując za pomocą parametru "R", zamiast wykonać promień zaznaczony na kolor zielony zostanie wykonany ten o kolorze niebieskim. Programy CAM jednak są przed tym zabezpieczone, dzieląc promień na dwie części - co niweluje możliwość błędnej interpolacji narzędzia.

inż. Mateusz

Awatar użytkownika

Krzycho_Wporzo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 310
Rejestracja: 05 wrz 2013, 10:08
Lokalizacja: Częstochowa

#17

Post napisał: Krzycho_Wporzo » 28 sty 2015, 20:56

MichałM12 pisze:przy okazji, maszyna czyta podczas uzycia G2/3 R oraz IJ, ale CAM generuje mi tylko w R.


Proponuje zmienić ustawienia CAMa jeśli jest to potrzebne.


Autor tematu
draniel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2013, 08:58
Lokalizacja: wieluń

#18

Post napisał: draniel » 28 sty 2015, 23:45

Widzę że temat się rozwija.
Ja przedrukowałem sobie wzór z linku od kolegi Mariusza ale z braku czasu narazie tylko tyle, jak pisałem wcześniej korzystam z amatorskich rozwiązań a jak wiadomo dxf2gcode takowe jest. Dodatkkwo używam notatnika aby zwiększyć możliwości. Teraz planuje poduczyc się "trójwymiaru"
Co do programowania to bardziej sie bawię w procesorki niż w same systemy operacyjne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”