Strona 1 z 1
Pomoc w napisaniu programu
: 14 lis 2014, 15:50
autor: musiciandrum
Witam!
Jestem tutaj nowy i dopiero zaczynam zabawę z obrabiarkami cnc.
Potrzebuje program na wykonanie małej pałeczki bejsbolowej. Detal będe wykonywał na tokarce TUJ-380, sterownik Sinumerik 802C.
Umiem operować tokarką, ale nie umiem pisać programów. Tzn. jakieś podstawy kojarzę.
: 14 lis 2014, 19:27
autor: dance1
tylko żeby napisać program rysunek potrzebny, małe pałeczki bejsbolowe do mnie nie przemawiają.

jakiś przykład masz?
: 15 lis 2014, 10:59
autor: musiciandrum
Mniej więcej tak ma wyglądać:

Wałek bedę miał aluminiowy o średnicy 30 (mniejszy nie wchodzi w gre). Wymiarowo chodzi o to żeby była wielkości breloka do kluczy.
: 15 lis 2014, 14:32
autor: ZiG
Ten kij na oko ma długość dziesięć razy większą niż średnice. Jak z wałka minimum fi30 to ma być zrobione to będzie to mega duży breloczek

: 15 lis 2014, 14:39
autor: dance1
prosisz o pomoc a jesteś zbyt leniwy żeby rysunek zrobić z wymiarami, przepraszam bardzo ale czemu to mu mamy się domyślać o co autorowi chodzi, Ty potrzebujesz pomocy czy my?.
: 15 lis 2014, 16:20
autor: musiciandrum
Nie mam teraz możliwości skorzystania z programu do rysunku. Próbowałem sam używając symulatora, ale doszedłem do wniosku ze żywa maszyna mi naraz nie zbierze tyle materiału co symulator.
Dojdę jakoś sam do tego tylko czy byłby ktoś miły wytłumaczyć jak robi się podprogram, który bedzie zbierał materiał warstwami powiedzmy po 1mm a nie naraz.
: 15 lis 2014, 17:51
autor: cosmonet
Dojdę jakoś sam do tego tylko czy byłby ktoś miły wytłumaczyć jak robi się podprogram, który bedzie zbierał materiał warstwami powiedzmy po 1mm a nie naraz.
Już sam sobie odpowiedziałeś.
Kiedyś się Sinumerik'iem bawiłem z tego co pamiętam to podajesz średnicę wałka z którego toczysz obrabiany przedmiot, rysujesz kontur, podajesz głębokość warstwy skrawającej. END.