jak zaprogramować frezowanie promienia

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

jak zaprogramować frezowanie promienia

#1

Post napisał: cinek507 » 01 cze 2018, 14:50

Witam,
mam problem ze stworzeniem programu na frezowanie promienia R45 widocznego w załączniku pierwszym. Otóż chciałem to zamontować w imadle tak jak widać to na rysunku drugim (dłuższa część kostki po osi X). Następnie sfrezować zgrubnie glowicą tak aby zostało około 0.5mm naddatku, a następnie frezować na gotowo frezem płytkowym fi 32 z płytkami R2 (niestety nie mam z większym promieniem do dyspozycji :( ).
Problem polega na tym że nie wiem jak powinna wyglądać obróbka na gotowo tak aby otrzymać w miarę dobrą powierzchnię to znaczy bez jakichś ząbków czy widocznych głębszych śladów. Po obróce zgrubnej zostaną mi schodki. Jak to potem frezować frezem płytkowym?? Czy wzdłuż promienia R45 odsuwając się po Y i Z o ?jakąś? wartość, czy z góry do dołu po łuku?? Co jaką odległość przesuwać się w osiach aby to dobrze wyglądało.
Wymiary surowej kostki 120x120x260mm. Wymiary na gotowo 117x105x250mm. Materiał to Aluminium. Frezarka Haas 3 osiowa.
Załączniki
2.png
1.png



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#2

Post napisał: WZÓR » 01 cze 2018, 14:56

Obróbkę wykańczającą wykonaj frezem kulowym (np.)

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#3

Post napisał: cinek507 » 01 cze 2018, 14:59

WZÓR pisze:
01 cze 2018, 14:56
Obróbkę wykańczającą wykonaj frezem kulowym (np.)

Mariusz.
Ehh... Bardziej chodzi mi o to jak to zaprogramować?? Jak ma wyglądać ścieżka programu?? Skąd zacząć?? Jak ma wyglądać sam g-kod?? O ile się odsuwać w danej osi aby otrzymać ten promień??

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#4

Post napisał: WZÓR » 01 cze 2018, 15:07

cinek507 pisze:
01 cze 2018, 14:59
WZÓR pisze:
01 cze 2018, 14:56
Obróbkę wykańczającą wykonaj frezem kulowym (np.)

Mariusz.
Ehh... Bardziej chodzi mi o to jak to zaprogramować?? Jak ma wyglądać ścieżka programu?? Skąd zacząć?? Jak ma wyglądać sam g-kod?? O ile się odsuwać w danej osi aby otrzymać ten promień??
Z palca nie napiszesz , wiec moja sugestia to obróbka 3D (G kod z CAM) z użyciem freza kulowego.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#5

Post napisał: cinek507 » 01 cze 2018, 15:19

WZÓR pisze:
01 cze 2018, 15:07
cinek507 pisze:
01 cze 2018, 14:59
WZÓR pisze:
01 cze 2018, 14:56
Obróbkę wykańczającą wykonaj frezem kulowym (np.)

Mariusz.
Ehh... Bardziej chodzi mi o to jak to zaprogramować?? Jak ma wyglądać ścieżka programu?? Skąd zacząć?? Jak ma wyglądać sam g-kod?? O ile się odsuwać w danej osi aby otrzymać ten promień??
Z palca nie napiszesz , wiec moja sugestia to obróbka 3D (G kod z CAM) z użyciem freza kulowego.

Mariusz.
Mam wrażenie, że spokojnie się da to napisać z palca. Użyć tylko pętli i przesunięć inkrementalnych i program zajmował by kilka lub kilkanaście linijek. Niestety jak to zwykle bywa nie mam czasu na testy, a może ktoś robił coś podobnego i podpowie mi o ile trzeba robić przesunięcie i w którym kierunku należy się poruszać. Nie mniej dzięki za odpowiedź. Mam tylko pytanie bawie się z SolidCamem jednak nie wychodzi mi programowanie tego promienia... Czy masz może jakiś odnośnik gdzie mógłbym znaleźć coś podobnego lub jakiś przewodnik jak to zaprogramować, bo sam niestety nie mogę znaleźć??

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#6

Post napisał: Butler » 01 cze 2018, 15:34

Da radę z palca... trza umieć :D
Przynajmniej mi się kiedyś udało na iTNC530 parametrycznie przyrostowo w pętli to opisać za pomocą funkcji trygonometrycznych gdzie #3 opisałem sobie jako współrzędne "Y", a #4 jako "Z"
Co prawda chodziło o promień gabarytu głęboko w dnie gdzie nie dało się niczym innym tego ogarnąć jak głowicą , no ale się udało.
Zerknij na wykresy sin,cos... To wcale nie jest takie skomplikowane.
Bym pomógł, ale po weekendzie bo własne projekty mnie gonią.


mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#7

Post napisał: mryellow » 01 cze 2018, 17:40

gościu piszesz w dziale gcode i wyskakujesz potem z SOLIDCAMEM(a potem jeszcze z podprogramami, instrukcjami warunkowymi) XD Jakbyś nie wiedział to jest taki dział na forum. Jakbyś napisał na jaki sterownik piszesz program to w ogóle byłoby super xd Technologia: obróbka zgrubna, półwykańczająca(na schodki) i wykańczająca(frez kulowy o jak największej średnicy). W camie ustawiasz chropowatość. Napędy nie lubią nagłych zmian ruchu więc jeżeli będziesz frezował po dłuższej długości(250mm) to wykonasz mniej nawrotów(mniejsze zużycie maszyny) Nawroty zaprogramuj po łuku.


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#8

Post napisał: cinek507 » 01 cze 2018, 18:06

mryellow pisze:
01 cze 2018, 17:40
gościu piszesz w dziale gcode i wyskakujesz potem z SOLIDCAMEM(a potem jeszcze z podprogramami, instrukcjami warunkowymi) XD Jakbyś nie wiedział to jest taki dział na forum. Jakbyś napisał na jaki sterownik piszesz program to w ogóle byłoby super xd Technologia: obróbka zgrubna, półwykańczająca(na schodki) i wykańczająca(frez kulowy o jak największej średnicy). W camie ustawiasz chropowatość. Napędy nie lubią nagłych zmian ruchu więc jeżeli będziesz frezował po dłuższej długości(250mm) to wykonasz mniej nawrotów(mniejsze zużycie maszyny) Nawroty zaprogramuj po łuku.
Gościu, chwila nie ja tu zacząłem rozmowę o Camie (zresztą sam potem wyskakujesz z Camem xD) więc tą część tego tematu można pominąć bo ona kompletnie nic nie wnosi i jest zbędna. Jak zwykle znajdzie się ktoś kto powie że się nie da bo tak. Pytanie jest zadane w pierwszym poście tego tematu i na pytania tam zadane potrzebuje odpowiedzi. Mniej interesuje mnie teoretyczny bełkot. Chciałem to zrobić w ten sposób bo w poprzedniej firmie robiłem niemal to samo i przy użyciu głowicy 52 i freza płytkowego z płytkami R3 tylko że tam gość napisał program w camie i wszystko grało, ja tego nie potrafie, więc pisze na forum w dziale g-kod aby ktoś mi podpowiedział co ile robić przesunięcia i w którym kierunku to obrabiać na gotowo bo chce napisać to z palca. A jest jak zwykle, nikt nie napisze konkretnie tylko same odpowiedzi jak tego nie robić albo nie da się...


mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#9

Post napisał: mryellow » 01 cze 2018, 18:57



IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: jak zaprogramować frezowanie promienia

#10

Post napisał: IMPULS3 » 01 cze 2018, 19:53

cinek507 pisze:Mam wrażenie, że spokojnie się da to napisać z palca. Użyć tylko pętli i


Nie wiem jaki to program, ale ja opisałbym tylko ruch freza w osiach Z i Y podająć odpowiedni promień a pętle ustawiłbym dla osi X zagęszczoną odpowiednio dla wymagań detalu ustawionego dłuższą strona wzdłuż właśnie osi X. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”