Rozwinięcie redukcji ciętej pod kątem


Autor tematu
comeflywithme23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:51
Lokalizacja: Wolsztyn

Rozwinięcie redukcji ciętej pod kątem

#1

Post napisał: comeflywithme23 » 31 sie 2017, 20:13

Dzień dobry kolejny raz,
czy któryś z szanownych kolegów mógłby naszkicować najprostszą wizję rozwiązania niestępującego problemu. Potrzebne jest rozwinięcie stożka ściętego który przenika rura pod kątem. Nazwijmy ten element lejkiem.
https://zapodaj.net/bea52ec04fbb3.jpg.html
Jedyny pomysł, który przyszedł mi do głowy i działa to wyciągnięcie redukcji po profilach i wyciągnięcie wycięcia z płaszczyzny pod kątem.
Próbowałem zrobić podobnie jak w książki Pawła Kęski, arkusze blach -rozwinięcie rur str od 207, jednak wstawienie zgięcia generuje błąd - całkiem możliwe, że zrobiłem coś nie tak
Drugą opcją byłoł wyciągniecie po profilach, gdzie pierwszym profilem jest szkic 3D konwertowany z rury w której dokonano wycięcia (miejsce styku lejka i rury) drugim natomiast jest przecięty okrąg na płaszczyźnie planarnej, jednak to też nie zadziałało.



Tagi:


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

#2

Post napisał: jareks » 31 sie 2017, 22:29

Czy nie możesz zrobić tego za pomocą opcji "gniazdo"? Wtedy wyciągnięty stożek przetniesz rurą i nie będziesz musiał kombinować ze szkicami 3D i profilami. Następnie już docięty lejek rozcinasz i konwertujesz na arkusz blachy.

Już jestem trochę zmęczony po pracy ale mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem.


Autor tematu
comeflywithme23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:51
Lokalizacja: Wolsztyn

#3

Post napisał: comeflywithme23 » 01 wrz 2017, 06:58

Po pracy będę dalej kombinował.
Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego takie rozwiązanie nie działa. Wyciągam długą rurę jako powierzchnie, następnie wyciągam przez obrót lejek jako powierzchnie, poleceniem przytnij powierzchnię kształtuję ostateczną geometrię lejka, pogrubiam wstawiam rozcięcie i chcę wstawić zgięcie, gdy zaznaczę płaską (grubość arkusza) ścianę program pokazuje błąd, a a krawędzi zaznaczyć nie mogę gdyż jest nieliniowa.
Gdy zmienię tylko jeden parametr czyli zamiast redukcji będę miał rurę rozwiązanie to działa idealnie. Nie rozumiem dlaczego pochylenie ściany uniemożliwia taką operację.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 01 wrz 2017, 09:11

Dołącz pliki. Może cięcie prostopadłe nie jest włączone?
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#5

Post napisał: logopeda » 01 wrz 2017, 18:25

Tak na szybko:
1. Kielich robisz jako zgięcia wyciągnięte po dwóch otwartych profilach od razu w arkuszu blachy (wybierasz opcję "kształtowany").
2. Wycinasz to pod kątem (i tutaj musisz odznaczyć opcję "cięcie prostopadłe")
to wszystko......
Obrazek

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#6

Post napisał: bildder » 01 wrz 2017, 20:50

logopeda pisze:Tak na szybko:
1. Kielich robisz jako zgięcia wyciągnięte po dwóch otwartych profilach od razu w arkuszu blachy (wybierasz opcję "kształtowany").
2. Wycinasz to pod kątem (i tutaj musisz odznaczyć opcję "cięcie prostopadłe")
to wszystko......
Z całym szacunkiem, ale weź sobie obejrzyj rozwinięcie - czy widzisz jedną krawędź czy może dwie. A teraz mi odpowiedz, po której będziesz ciął.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
comeflywithme23
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:51
Lokalizacja: Wolsztyn

#7

Post napisał: comeflywithme23 » 01 wrz 2017, 21:51

A więc taki, udało mi się narysować ową redukcję, w podobny sposób jaki piszę kolega logopeda.
Plik nr 1 - redukcja dobra, narysowałem redukcję w oparciu o wyciągniecie po profilach w arkuszach blach, a następnie wykonałem cięcie prostopadłe okręgiem osadzonym na powierzchni pod kątem. Jednak szukałem innego sposobu.
Plik numer 2 zawiera rozwiązanie, które niestety nie działa, , poprzez obrót cienkiej ścianki narysowałem rurę, która stanowi korpus ślimak, następnie narysowałem lejek jako powierzchnia przez obrót, dokonałem przycięcia powierzchni, pogrubiłem ją, przeciąłem i wstawiłem zgięcie. Co ciekaw gdy lejek jest stożkiem (konfiguracja A w pliku 2) wstawienie zgięcia nic nie daje, nie można zaznaczyć krawędzi, gdy owy lejek zamienić w rurę (Konfiguracja B) wszystko działa poprawnie. Akurat tego nie rozumie, przecież tu i tu krawędź jest linią prostą.
Niestety nie mogę załączyć plików, dlatego podaje linki:
https://megawrzuta.pl/download/13fc6370 ... 32f22.html
https://megawrzuta.pl/download/302f849f ... 52b0d.html
przy okazji, co robię źle, że nie dodaje mi plików?
Mam jeszcze inne pytanie, ja najprościej wyciąć w tej rurze po kątem - korpusie ślimaka, otwór który będzie dopasowany do lejka, mogę to zrobić poprzez wycięcie przez obrót lub konwertowanie szkicu 3d, ale może da się to zrobić jakimś odciśnieńciem lub poleceniem podziel?


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#8

Post napisał: logopeda » 01 wrz 2017, 22:31

Kol.bildder napisał: "Z całym szacunkiem, ale weź sobie obejrzyj rozwinięcie - czy widzisz jedną krawędź czy może dwie. A teraz mi odpowiedz, po której będziesz ciął."

Z całym szacunkiem dla Ciebie - ponieważ kiedyś kupiłem wszystkie trzy tomy poradników Twojego autorstwa i uczyłem się na nich- i dodam, że uważam je za najlepsze merytorycznie na rynku....to
przykład był na szybko, tylko aby pokazać metodę, stąd grubość blachy wpadła domyślna- wyciągnięcie po profilach robię na grubości blachy 0,1mm (oczywiście po rozwinięciu różnica offsetu na krawędziach przestaje mieć w tym momencie jakiekolwiek znaczenie podczas spawania ) to tyle ze strony praktycznej...

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 01 wrz 2017, 23:15

Plik w załączniku.
Załączniki
Redukcja.zip
(146.47 KiB) Pobrany 177 razy
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”