Gwint metryczny


Autor tematu
hihot
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2008, 16:53
Lokalizacja: B-stok

Gwint metryczny

#1

Post napisał: hihot » 30 kwie 2008, 17:00

Na początku chciałbym wszystkich przywitać - to jest mój pierwszy post.

Chciałbym przejść do swojego problemu, a mianowicie, jak narysować poprawnie gwint metryczny M46x1 w SolidWorksie? Posiadam wersję 2006. Trochę poczytałem forum, jednak nadal potrzebuję pomocy. Coś znalazłem tutaj tutaj, ale jakoś nie potrafię poskładać tego do kupy. Czy ktoś pomoże? :sad:

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, jakie wymiary powinien posiadać trójkącik(? nie mam pewności), który musi zostać narysowany, by można było póxniej to wyciąć po ścieżce i wyszedł prawidłowy gwint metryczny M46 o skoku 1 mm.



Tagi:


kaino
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 04 lut 2007, 20:03
Lokalizacja: wawa

Re: Gwint metryczny

#2

Post napisał: kaino » 21 lis 2008, 09:20

hihot pisze:Na początku chciałbym wszystkich przywitać - to jest mój pierwszy post.

Chciałbym przejść do swojego problemu, a mianowicie, jak narysować poprawnie gwint metryczny M46x1 w SolidWorksie? Posiadam wersję 2006. Trochę poczytałem forum, jednak nadal potrzebuję pomocy. Coś znalazłem tutaj tutaj, ale jakoś nie potrafię poskładać tego do kupy. Czy ktoś pomoże? :sad:

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, jakie wymiary powinien posiadać trójkącik(? nie mam pewności), który musi zostać narysowany, by można było póxniej to wyciąć po ścieżce i wyszedł prawidłowy gwint metryczny M46 o skoku 1 mm.
a moze ktoś by opisał jak zrobić z wolca gwint metryczny i gwintowanie otwory robie to przez kreator otworów ale nie widac gwintu poprostu robi otwór


znalkazłem http://solidworks.krzysztofmaslanka.pl/ ... klad2.html

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#3

Post napisał: bildder » 21 lis 2008, 10:13

Jest w SolidWorks takie sprytne narzedzie jak kreator otworu. Skoro jest to jest po cos. Gwintow w formie wyciecia po spirali nie robi sie raczej, chyba ze sa to sruby specjalne czy tez inne czesci, gdzie opis w formie takiej lub podobnej M...x... jest nie wystarczajacy.
Powod jest prosty, po primo:
- gwint w ten sposob wyciety nadaje sie tylko do czegokolwiek w modelu, nie dokumentacji,
- gwint taki klikadziesiat x zwieksza obciazenie pamieci,
- w rysunkach taki gwint absolutnie przeszkadza.

Wracajac do kreatora - sa tam rozne typy otworow, ale jest tez otwor gwintowany. Wybierajac ten typ nalezy w zakladce na dole wybrac jedna z opcji /srednica wiertla gwintu/ oznaczenie gwintu/ usun gwint - efekt widac na podgladzie. Aby pokazac gwint w dokumentacji nalezy wybrac oznaczenie gwintu. Po zatwierdzeniu operacji widac w jej skladzie, ze pojawali sie operacja o nazwie gwint otworu - czyli adnotacja umozliwiajaca jej wyswietlanie w rysunkach.

Apropo, mozna ja wstawic recznie dla kazdego rodzaju gwintu z menu wstaw>adnotacje>oznaczenie gwintu.

To jeszcze wroce do gwintu po spirali, porownujac np. srube z gwintem w formie:
a) oznaczenie gwintu (tekstura w modelu i poprawne oznakowanie w dokumentacji)-w toolbox nazywa sie to zarysy
b) gwint w formie wyciecia przez obrot i przeniesienie tego wyciecia w szyku liniowymy - w tollbox nazywa sie toschematycznie
c) gwint po helisie/spirali

to mniej wiecej w proporcjach 1 do 10 do 100% obciaza to nasz komputer - latwo przewidziec jak to wplywa na wydajnosc zlozen, gdzie elementow zlacznych moze byc wiele.

A co do wykonania jak juz ktos musi - wymiary trojkata znajdziesz chociazby w poradniku mechanika czy dobrzanskim jak dobrze pamietam.
Przygotuje w weekend tutorial lub video tut jak sie to wycina.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


kaino
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 04 lut 2007, 20:03
Lokalizacja: wawa

#4

Post napisał: kaino » 21 lis 2008, 11:41

bildder pisze:Jest w SolidWorks takie sprytne narzedzie jak kreator otworu. Skoro jest to jest po cos. Gwintow w formie wyciecia po spirali nie robi sie raczej, chyba ze sa to sruby specjalne czy tez inne czesci, gdzie opis w formie takiej lub podobnej M...x... jest nie wystarczajacy.
Powod jest prosty, po primo:
- gwint w ten sposob wyciety nadaje sie tylko do czegokolwiek w modelu, nie dokumentacji,
- gwint taki klikadziesiat x zwieksza obciazenie pamieci,
- w rysunkach taki gwint absolutnie przeszkadza.

Wracajac do kreatora - sa tam rozne typy otworow, ale jest tez otwor gwintowany. Wybierajac ten typ nalezy w zakladce na dole wybrac jedna z opcji /srednica wiertla gwintu/ oznaczenie gwintu/ usun gwint - efekt widac na podgladzie. Aby pokazac gwint w dokumentacji nalezy wybrac oznaczenie gwintu. Po zatwierdzeniu operacji widac w jej skladzie, ze pojawali sie operacja o nazwie gwint otworu - czyli adnotacja umozliwiajaca jej wyswietlanie w rysunkach.

Apropo, mozna ja wstawic recznie dla kazdego rodzaju gwintu z menu wstaw>adnotacje>oznaczenie gwintu.

To jeszcze wroce do gwintu po spirali, porownujac np. srube z gwintem w formie:
a) oznaczenie gwintu (tekstura w modelu i poprawne oznakowanie w dokumentacji)-w toolbox nazywa sie to zarysy
b) gwint w formie wyciecia przez obrot i przeniesienie tego wyciecia w szyku liniowymy - w tollbox nazywa sie toschematycznie
c) gwint po helisie/spirali

to mniej wiecej w proporcjach 1 do 10 do 100% obciaza to nasz komputer - latwo przewidziec jak to wplywa na wydajnosc zlozen, gdzie elementow zlacznych moze byc wiele.

A co do wykonania jak juz ktos musi - wymiary trojkata znajdziesz chociazby w poradniku mechanika czy dobrzanskim jak dobrze pamietam.
Przygotuje w weekend tutorial lub video tut jak sie to wycina.

jak zwykle twoje uwagi są pomocne aa przy rozrycie 2d może być widoczny gwint

a i 2 to w jaki sposub nagwintowac walec czy z toolboxa wstawić szpilke tylko tam są inne wymiary

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 25 lis 2008, 09:41

W zalaczniku operacja z biblioteki wycinajaca gwint metryczny.
Plik sldlfp nalezy skopiowac do folderu w design library.

Obrazek
Załączniki
GwintMetryczny.zip
Wersja SW2008
(3.49 MiB) Pobrany 1556 razy
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

Gwint

#6

Post napisał: luk_asz01 » 21 mar 2009, 17:52

witam.jak wykonac gwint , jak juz ma sie gotowa bryle? probowalem zrobic to przez kreatora otworow ale nie moglem podac lokalizacji poczatku toworu. otwor robil mi sie w sciance. przekroj bryly jak widac . chcialbym zrobic gwint gdzie sa te czerwone strzalki, by bylo je widac w programie cam, nie by wizualnie bylo ladnie:

zalaczam tez plik z solidworks2008
Załączniki
Część11.zip
(218.51 KiB) Pobrany 391 razy
gwint.JPG
gwint.JPG (23.38 KiB) Przejrzano 6930 razy


Mc_Kansy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 162
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:52
Lokalizacja: Katowice

#7

Post napisał: Mc_Kansy » 21 mar 2009, 19:13

O coś takiego Ci chodzi? :smile:
Załączniki
Część11a.rar
(477.41 KiB) Pobrany 808 razy

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#8

Post napisał: luk_asz01 » 21 mar 2009, 19:43

niee, to sa gwinty zrobionie po heliksie lub spirali, program cam tego nie rozpoznaje. tu byloby trzeba urzyc kreatora otworu, tylko ze sprawdzilby sie on w gwincie wewnetrznym, natomist z zewnetrznym to juz nie . byc moze ze w solidworks nie ma tej funkcji co w edge_part_modeler. prosze spojrzec jak tu sie tworzy gwint. gwint ten nie wyglada na rysunku jako gwint, natomiast w program cad go rozpoznaje wlasciwie. oto link: czytac post cinek_80 . o takigwint mi chodzi, bybyl rozpoznawany w programach cam.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 21 mar 2009, 21:49

W menu wstaw>adnotacje>oznaczenie gwintu.
To jest sposob na zaznaczenie gwintu potrzebnego do wyswietlenia w dokumentacji, lub inny to otwor gwintowany z kreatora.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#10

Post napisał: luk_asz01 » 22 mar 2009, 16:58

hm. do dokumentacji nie jest mi to potrzebne. jesli uzyje kreatora otworu to zrobie tylko gwint wewnetrzny. a co z gwintem zewnetrznym. druga rzecz , jesli zrobilem profil 2D, to czy pozniej moge zrobic otwor gwintowany poprzez kreatora?
Z gwintem wewnetrznm nie bedzie az takiego problem bo mozna przebidowac profil , ale co z gwintem zewnetrznym? Dopisze jeszcze , ze nie chodzi mi o dokumentacje tylko o wykrycie cech profilu w programie cam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”