[Solidworks] Jak zamodelować krzywą?


Autor tematu
przemocnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2017, 11:13
Lokalizacja: gdansk

[Solidworks] Jak zamodelować krzywą?

#1

Post napisał: przemocnik » 27 cze 2017, 14:20

Witam, w załączniku przesyłam obraz, który pomoże mi wyjaśnić mój problem. Chciałbym zamodelować krzywą, która tocząc się po ściance o długości 212mm w dół przesuwałaby okrąg fi15 w prawo na odległość 150mm jednocześnie okrąg utrzymywałby cały czas jednakową wysokość (30mm). Podejrzewam, że krzywa ta miałaby postać spirali z małym promieniem na początku i stopniowo zwiększającym się w trakcie toczenia. Proszę o pomoc w komentarzach. Dziękuję z góry i pozdrawiam.

https://ibb.co/mtS9xk



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 27 cze 2017, 14:40

Moim zdaniem to okrąg o rosnącym promieniu, styczny do bieżni i prostej, po której porusza się koło. Da się obliczyć jego promień w każdym punkcie prostej.
Obrazek
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
przemocnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2017, 11:13
Lokalizacja: gdansk

#3

Post napisał: przemocnik » 28 cze 2017, 07:48

dzięki za pomoc, a jak taką krzywą mogę uzyskać w solidworksie?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 28 cze 2017, 14:22

Trójkąt i linia prosta utwierdzone. Środek okręgu na linii. Krzywa, czyli wycinek koła styczny do bieżni i linii prostej. Środek małego koła w punkcie styczności.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
przemocnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 20 sty 2017, 11:13
Lokalizacja: gdansk

#5

Post napisał: przemocnik » 28 cze 2017, 14:34

tak, ale wciąż nie mam krzywej, której potrzebuję. mam okrąg, który zmienia swój promień i jest to dobra metoda tylko jak z tego algorytmu 'wyciągnąć' krzywą?


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

#6

Post napisał: jareks » 28 cze 2017, 16:32

Trochę nie mam czasu kombinować ale wydaje mi się że to będzie helisa o początkowej średnicy 30mm a końcowej ok. 150mm. Skok w tym przypadku nie jest ważny. Skok generowałby tylko to jak szybko okrąg o średnicy 15mm przesuwałbym się w prawo więc tutaj nie ma jednoznacznego wzoru oraz krzywej bo jest ich nieskończenie wiele dla tego przypadku.
Co do metody uzyskania tej krzywej to albo przez helis albo może przez nawinięcie takiej linii na stożek.
Jeżeli się mylę to niech mnie ktoś poprawi ;)


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#7

Post napisał: zibi » 30 cze 2017, 14:24

Opisz dokładnie do czego ci potrzebna ta krzywa.
Opisałem ci algorytm, że jest to okrąg styczny do prostej i bieżni na trójkącie. Punkt styczności na okręgu zmieniającym promień to punk wodzący po krzywej. Oblicz sobie promień okręgu w zależności od współrzędnej X na prostej lub współrzędną w zależności od promienia okręgu.
Jakie dana są wejściowe do algorytmu a jakie chcesz obliczać?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”