Bledny odczyt objetosci


Autor tematu
MarcinGosu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2011, 21:15
Lokalizacja: Krakow

Bledny odczyt objetosci

#1

Post napisał: MarcinGosu » 30 paź 2014, 18:26

Witam,
zauwazylem, ze we wlasciosciach masy dostaje bledny odczyt objetosci. Prawdopodobnie SolidWorks sie nie pomylil i jest problem z modelem.

Prawdopodobnie plik .SLDPRT, ktory mam zostal zaimportowany ze .STEP lub podobnego pliku.
Przy imporcie ktos pominal opcje, aby importowalo jako solid bodies, co zaskutkowalo tym, ze mam 'skorupe', co moze powodowac zmiane objetosci. (tylko moje przypuszczenia)

Czy da sie jakos naprawic taki plik part abym mial solid bodies i uzyskal poprawne wlasciwosci masy i objetosci? Niestety nie dysponuje oryginalnym plikiem .step.

Nie bardzo rozumiem tez w jaki sposob SolidWorks oblicza objetosc, co prawda mam 'skorupe' zamknieta powierzchniami, ale mimio wszystko objetosc jest taka sama, nie wiem skad taka rozbieznosc w wartosciach (z 5 do 9 m^3)

Pozdrawiam,
Marcin

[ Dodano: 2014-10-30, 19:18 ]
Poszukujac rozwiazania swojego problemu, postanowilem troche poeksperymentowac z modelem i do czegos wygladajacego jak na obrazku 1. dodalem wyciagniecie przechodzace przez caly model, wyciagniety zostal okrag.
Uzykalem cos co widac na obrazku 2.
Jak widac, jest to juz model wypelniony w srodku.

Po sprawdzeniu objetosci, okazuje sie ze SolidWorks podaje wyniki zblizone do poprawnych lub nawet moge stwierdzic ze poprawne.
Co ciekawsze, wartosci sa nizsze od uzyskiwanych wczesniej.

Aby zachowac 'wypelnienie' po prostu wycialem moje wyciagniecie rysujac wiekszy okrag i robiac wyciecie. Efekt uzyskany widoczny na obrazku 3.

Po wygaszeniu wyciagniecia i wyciecia model znow wraca do formy 'skorupy'

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czy jest tutaj ktos kto jest w stanie wyjasnic co sie dzieje i skad takie efekty? :)



Tagi:

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#2

Post napisał: bildder » 30 paź 2014, 19:36

Nie wydaje mi się, aby podczas importu ze stepa program zrobił sobie sam skorupę - takie rzeczy nie występują w przyrodzie. Oczywiście mogą wystąpić różnego rodzaju błędy i da się jej zazwyczaj naprawić. Nie widząc pliku ciężko powiedzieć.

Kolejna sprawa, z objętością nie ma żadnych problemów, program ja wylicza poprawnie i wyświetla w ustawionej jednostce.

Czy jest obiekt cienkościenny czy pełny w środku to chyba nie muszę tłumaczyć jak sprawdzić, a że to z kolei wpływa na objętość jest jeszcze bardziej oczywiste.

Wrzuć model to spojrzę.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
MarcinGosu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2011, 21:15
Lokalizacja: Krakow

#3

Post napisał: MarcinGosu » 30 paź 2014, 20:16

W takim razie skad takie roznice w objetosci?
Przy obiekcie cienkosciennym objetosc byla prawie 2x wieksza niz w pelnym.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 30 paź 2014, 21:12

Nie rozumiem pytania. W obiekcie cienkościennym objętość będzie mniejsza, z obrazków (w przekroju) wynika że kilkukrotnie a nie 2x, ale widzę tylko ułamek obiektu więc nie mogę dokładnie powiedzieć.

Może jest więcej obiektów a Ty sprawdzasz globalnie a nie dla wybranej bryły..
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
MarcinGosu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2011, 21:15
Lokalizacja: Krakow

#5

Post napisał: MarcinGosu » 30 paź 2014, 21:20

Tak, jest to czesc ktora sklada sie z trzech elementow, ktore nie sa ze soba polaczone.



Rozumiem, ze w obiekcie z cienkimi sciankami objetosc jest mniejsza, jednak w tym przypadku byla wieksza. Dlatego tez napisalem, ze nie do konca rozumiem jaka objetosc SolidWorks policzyl i dlaczego po przypadkowym uzyskaniu wypelnienia byl w stanie podac poprawna objetosc dla calosci.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”