Początki posługiwania się Solidworks 2010


Autor tematu
GrabSystem
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 29
Posty: 80
Rejestracja: 25 lip 2012, 20:06
Lokalizacja: Poznań

Początki posługiwania się Solidworks 2010

#1

Post napisał: GrabSystem » 25 lip 2012, 20:44

Witam, jako początkujący użytkownik SolidWorks'a mam kilka pytań dotyczących posługiwania się możliwościami tego programu, zamysł miałem następujący, aby przerysować rysunek znaleziony w necie. Mam takie pytania:
1. Jak zwymiarować (procedura, gdzie kliknąć) rowek wpustowy pod klin. Bo nie mogę uchwycić zewnętrznej linii koła.
2. Jak przemieścić Przekrój A-A w inną części akrkusza, np.: pod wałek?
3. Jak wpisać ogólną zbiorową wartość chropowatości, wartość w nawiasie w prawym górnym rogu?
4. Jak wpisuje się odchyłki w wymiarach tolerowanych, w tab. w lewym górnym rogu?

Obrazek
Obrazek

Liczę na jakąś pomoc, choć mam świadomość jak to może wyglądać, że grupa 'fachowców" mnie zbeszta. :)



Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 25 lip 2012, 23:06

1. Najpierw klikasz na jeden łuk później na drugim wymiar chwyci Ci się w środkach zaokrągleń wpustu na klin później musisz dodać dodatkowy wymiar tj średnicę lub promień zaokrągleń

2. klikasz prawym na rzut dajesz wyrównanie a potem wybierasz usuń wyrównanie i przeciągasz gdzie chcesz

3. z paska u góry wybierasz adnotacje -> wykończenie powierzchni i po lewej stronie masz 8 ikonek blok symbol - ikona pierwsza od dołu po lewej stronie, nawias możesz narysować splajnem lub poprzez adnotacje wstawić dobierając odpowiednio dużą czcionkę

4. Klikasz dwukrotnie na tabelę i pojawi Ci się edytor klikasz symbol ułamka z xx w liczniku i mianowniku (formatowanie stosu) i wybierasz zapis jaki Ci pasuje

Jeśli chodzi o taki zapis przy wymiarach to albo najeżdżasz na wymiar i pojawi ci się okienko gdzie możesz wpisać lub po kliknięciu na wymiar po lewej stronie masz jego właściwości i też to możesz wpisać

A na marginesie mogłeś załadować od razu wszystkie wymiary z modelu 3D do rysunku :)

Pozdrawiam miłej zabawy :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
GrabSystem
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 29
Posty: 80
Rejestracja: 25 lip 2012, 20:06
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: GrabSystem » 26 lip 2012, 07:59

Pozwolę sobie podziękować użytkownikowi blue_17 za pedagogiczną pomoc i wykazaną inicjatywę. Niestety to nie koniec wątpliwości, a pytań w tym temacie zamierzam jeszcze trochę umieścić.

1. Czyli tak musi być w tymi wymiarami rowka wpustowego, nie da sie tego zrobić w sposób jak na rysunku poniżej (że całość wynosi 32 mm). Tak samo w przypadku przekroju, wymiar od dna wpustu do środka koła i promień zaokrąglenia koła?

Obrazek

Odp:
"A na marginesie mogłeś załadować od razu wszystkie wymiary z modelu 3D do rysunku :)"
Oczywiście tej opcji też się uczę importując wszystkie wymiary z modelu 3D.

Jeszce raz dziękuje za pomoc :smile:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#4

Post napisał: peritus » 26 lip 2012, 09:12

Swoje działania w Solidworks możesz zweryfikować samodzielnie, poznając zasady rysunku technicznego i zasady wymiarowania(rozdz.6 i 7):
http://www.220.xaa.pl/esuna.pl/plik/rysunek.pdf

http://www.scribd.com/doc/48515117/K-Pa ... techniczny


Autor tematu
GrabSystem
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 29
Posty: 80
Rejestracja: 25 lip 2012, 20:06
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: GrabSystem » 26 lip 2012, 10:05

Dziękuję za sugestię, niestety nie wnosi ona nic konstruktywnego, gdyż odpowiada na kolegi spostrzeżenie: Naucz się jak to powinno być! A nie na zadane przeze mnie pytanie: Jak to wykonać w SolidWorks'ie?
Każdy początkujący konstruktor powinien mieć, a doświadczony nie powinien sie wstydzić korzystać z książki prof. Dobrzeńskiego.

Obrazek

W swojej dotychczasowej działalności, spotkałem się jeszcze z takimi zmianami w rysunkach technicznych. Wynikały z narzuconych przez zleceniodawce wymagań, które realizowaliśmy różnie. Także mam świadomość, że:
To, że wiem jak to się robi zgodnie z przyjętymi normami to jeszcze nie znaczy że tak ma to być.

oraz to co mnie najbardziej wnerwia jak dostaje dokumentację:
Zrób jak bądź i niech się technolog martwi...

1. Tworząc szablon rysunku jak pogrubić linię obramowania i tabelki rysunkowej (jak linie wymiarowana, to wiem)

Obrazek


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

#6

Post napisał: friko » 26 lip 2012, 10:44

GrabSystem pisze:Jak to wykonać w SolidWorks'ie?
Z całym szacunkiem dla Twego problemu, ale forum pomaga, dając koniec nitki do kłębka- resztę nitki musisz rozwinąć sam...albo zapisać się na kurs edukacyjny (popatrz na podpis kol.blue_17) gdzie nauczą Jak to wykonać w SolidWorks'ie.

PS.Ludzie żyją ze swej wiedzy i talentów, a pomagającym warto podziękować klikając pomógł (w lewym dolnym rogu Twoich wpisów), dla zachęty dalszego pomagania :mrgreen:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 26 lip 2012, 15:01

Np.
GrabSystem pisze:...
2. Jak przemieścić Przekrój A-A w inną części akrkusza, np.: pod wałek?
...
peritus pisze:Swoje działania w Solidworks możesz zweryfikować samodzielnie, poznając zasady rysunku technicznego i zasady wymiarowania(rozdz.6 i 7):
http://www.220.xaa.pl/esuna.pl/plik/rysunek.pdf

http://www.scribd.com/doc/48515117/K-Pa ... techniczny
Odsyłanie do lektur a'la Paprocki i (np.) Dobrzański to niewłaściwa forma pomocy w tym przypadku.
.... w lekturach tych nic nie pisze o < WYRÓWNANIU >

Obrazek

GrabSystem
- poczytaj tu ;

:arrow: http://help.solidworks.com/2011/polish/ ... ccb913#Pg0

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#8

Post napisał: blue_17 » 26 lip 2012, 15:29

Kolega powyżej dobrze prawi chociaż osobiście wiele nie wiem na temat dokumentacji 2D ale...

Technologicznie wymiar podany od stycznej do stycznej łuku w rowku tak jak poniżej technologicznie nic nie wnosi bo ktoś rozpoczynając wykonanie będzie na pewno to robił narzędziem o okrągłym profilu gdzie będzie go interesował promień lub średnica narzędzia oraz położenie środków otworów na wałku ( bo i tak czy tak trzeba zrobić otwory ) a potem odległość pomiędzy nimi.

Co do głębokości to albo na pierwszym rysunku możesz dać półkę odniesienia wskazując na wpust i wpisać głębokość lub z wymiarować na przekroju tak jak zaznaczyłem na czerwono co będzie czytelniejsze

Obrazek

i sensownie

bo wykonawce interesuje na jaka głębokość wpuścić narzędzie w materiał a nie jaka ma być odległość od drugiej strony wałka do dna wpustu, właściwie podałeś średnice wałka i można by sobie to policzyć ale w drugą stronę jeśli masz ten wymiar który zaznaczyłem a który jest na pewno "ważniejszy" również zaznaczony przez Ciebie wymiar można obliczyć i nie trzeba go zapisywać bo podałeś już u góry średnice wałka

Reasumując musisz wiedzieć które wymiary bardziej Cię interesują a nie podkładać wykonawcy kłód pod nogi

lub może czasem zejść do warsztatu coś podłubać lub nawet na Youtube zobaczyć jak panowie wykonują detale :)
GrabSystem pisze:1. Tworząc szablon rysunku jak pogrubić linię obramowania i tabelki rysunkowej (jak linie wymiarowana, to wiem)
Klikasz prawym na górny pasek z zakładkami i wybierasz format linii (9 pozycja od góry na liście) i już masz dodatkowy pasek z grubościami linii

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 15:37 przez blue_17, łącznie zmieniany 1 raz.
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 26 lip 2012, 15:31

Ad. 1. Wymiaruje sie z shift
Ad. 2. - juz wyjasnione
Ad. 3. trzeba sobie zrobic blok albo pobrac adnotacje do biblioteki - nie ma standardzie oznczenia zbiorczego
Ad. 4. makro - sa w necie

Obrazek
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
GrabSystem
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 29
Posty: 80
Rejestracja: 25 lip 2012, 20:06
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: GrabSystem » 26 lip 2012, 17:44

Jak na razie wszystko się zgadza i było pomocne :smile:
Każdy z forumowiczów pomaga nie tylko mi dzieląc się swym doświadczeniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”