Wymiarownie przerywanie lini pomocniczych


Autor tematu
Tomasz Pankalla
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2010, 11:50
Lokalizacja: Ostrzeszów

Wymiarownie przerywanie lini pomocniczych

#1

Post napisał: Tomasz Pankalla » 11 cze 2010, 12:10

Witam szanowne gron,

mam pytanie czy jest możliwość w Solid Works przerywania pomocniczych lini wymiarowy dla poprawy czytelności wymiarowania.

Z góry dziękuję za pomoc. Tomasz

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#2

Post napisał: bildder » 11 cze 2010, 12:26

Od wersji 2009

Obrazek
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
Tomasz Pankalla
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2010, 11:50
Lokalizacja: Ostrzeszów

#3

Post napisał: Tomasz Pankalla » 11 cze 2010, 13:17

Dzięki bildder za podpowiedź ale ta opcja wycina niezbyt elegancko a ja drobiazgowy jestem chciałbym uzyskać coś takiego (w AC mechanical jest ręczne wskazywanie linii).
Pozdrowienia Tomasz
Obrazek

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 11 cze 2010, 17:24

Uwaga natury ogolnej - SW to nie Autocad - pewne rzeczy sa nieosiagalne.
A wracajac do tematu - mozna powiekszyc przerwe - innej opcji nie znam. Ale jak sie ktos uczepi to... przesun wymiar w jedna strone lub poszukaj innego rozwiazania by linie nie przecinaly sie na wartosci liczbowej - nie czepialbym sie takich rzeczy.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
Tomasz Pankalla
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 11 cze 2010, 11:50
Lokalizacja: Ostrzeszów

#5

Post napisał: Tomasz Pankalla » 11 cze 2010, 22:01

Witam,

cenne rzeczowe uwagi, dziękuje bildder, czasami na siłę szukam tych samych rozwiązań co w acadzie.
Temat uważam za zamknięty.
Pozdrowienia dla wszystkich
Tomasz


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#6

Post napisał: acetylenek » 12 cze 2010, 14:45

To ja go jeszcze zamknę na drugą kłódkę.

Rysunek płaski i tak przeważnie swoje życie kończy w AC i tam jest wzbogacany w tabelkę, dokonuje się rzeczy niemożliwych bądź niewygodnych w programach 3D.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#7

Post napisał: bildder » 13 cze 2010, 11:31

acetylenek pisze:To ja go jeszcze zamknę na drugą kłódkę.
Rysunek płaski i tak przeważnie swoje życie kończy w AC i tam jest wzbogacany w tabelkę, dokonuje się rzeczy niemożliwych bądź niewygodnych w programach 3D.
To ja Ci gratuluje! Pewnie, ze tak - najlepiej jest zapewnic dodatkowym osobom prace - znam pare takich firm rodem z PRLu, co wlasnie siedza sobie osoby i poprawiaja... bo im sie nie podoba albo taki wymiar albo oznaczenie spoiny.
Tabelke? - i pewnie ja jeszcze recznie uzupelniasz, a co. A jezeli zmieni sie zlozenie to od nowa ja uzupelniasz - a co tam...

A wystarczyloby pewne rzeczy na drodze kompromisu robic zgodnie z mozliwosciami danego systemu 3D.

Autorowi (bez obrazy) nie przeszkadza, ze sie linie promieni krzyzuja, ze az w oczy kole, ale ze linia wymiarowa przecina idealnie liczbe to juz jest wielki temat...Z reszta, jak jest mozliwe to nalezy unikac przeciec - a tu to jest mozliwe.

Pozrawiam milosnikow Autocada!
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#8

Post napisał: acetylenek » 19 cze 2010, 00:50

Nie wiem gdzie kolega pracuje ale tam gdzie ja miałem okazję coś projektować było mniej więcej tak.
Używaliśmy programu Inventor do projektowania trasy instalacji hydrauliki siłowej (koledzy w Niemczech pozostałe media). Mniej więcej 5 rurek leci po ścianie przez kilkaset metrów i 3 piętra. Jako pierwsza firma robiliśmy to w 3D do tej pory wszystko to było robione w AC. Jakież było moje zdziwienie kiedy mnie oświecono jak ma wyglądać praca z tymi rurkami. O nieadekwatności modułu do rurek Inventora do takiego obiektu mógłbym napisać 12 tomów 13-sto zgłoskowcem. Inventor wypluwa z siebie do rysunku płaskiego zbiór linii które nie mają żadnego znaczenia tzn. przypominają kształtem rysunek 3d ale nie mają z nim związku np. takiego żeby stworzyć opis nazw rurek jakie występują w modelu. Brak linii centralnej rury i niemożność jej wstawienia w Inwentorze brak możliwości wstawienia kolanek, wyrwań i najważniejsze brak warstw. Rysunek techniczny to pewien standard a rysunek techniczny w wersji elektronicznej to też pewien standard. Firma dla której byliśmy firmą wspomagającą projektowanie ma swoją biblię zasad i standardów wewnętrznych wg. których ma być zrobiony rysunek. Zatem nie wystarczyłoby iść na kompromis i robić zgodnie z możliwościami systemu 3d bo jego możliwości są w tym względzie bardzo marne. Do tego stopnia marne że listę materiałową robiono ręcznie bo inventor nie miał możliwości podzielenia/połączenia/filtrowania rurek,kolanek tak aby zbudować prawidłowo listę materiałową wg. wymagań odbiorcy.

Ja jak mi powiedzieli że w AC będę musiał dla tych wszystkich rurek powstawiać linię centralną myślałem że jaja sobie ze mnie robią jednak to była prawda. Ktoś zapyta co jak się zmieni model 3d no w zasadzie to nic robota jeszcze raz od początku.

Dlaczego zatem nie robić tego na oprogramowaniu dedykowanym do rurek hmmm ...
bo taki program kosztuje bardzo dużo pieniążków a licencja na Inventora ok 20 tysięcy czyli prawie nic. Jeszcze mniej kosztuje licencja na AC. Jest jeszcze jeden problem robienie całości projektu w 3d okazało się niemożliwe sprzętowo :shock: . Ilość rurek jaka tam występowała była niemożliwa do otworzenia jednocześnie w 3d dlatego różne media były łączone w AC.

No to się wyżyłem bo mnie żyłka zapulsowała jak przeczytałem o kompromisach.
Poproszę szanownego kolegę o podanie praktycznego kontr przykładu do mojego powyżej gdzie kompromis był niemożliwy.

Są oczywiście branże gdzie rysunek płaski w zasadzie nie występuje i nie ma wersji papierowej dokumentacji. Życzę natomiast powodzenia w próbie podpisania jakiegoś kontaktu na instalację przemysłową na podstawie modelu 3d.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#9

Post napisał: bildder » 19 cze 2010, 08:05

A ja znam firme z Torunia, co robi cala instalacje - rurki i zbiorniki w AC. I co z tego? Nic! Twoj przyklad jest jakis nietrafiony - to tak jakby w firmie budowlanej do rozwozenia towaru byly do dyspozycji osobowki.

Jak slysze takie cos to moge tylko wspolczuc. Tu firma niemiecka i nie stac ich na zakup dedykowanego oprogramowania...zart jakis. Z jednej strony jakies mega standardy a z drugiej praca w Autocadzie. Pewnie, taniej jest zlecic Polakom.

Co mam Ci napisac - bylo kupic normalny program 3D a nie INV.

ps. program kupuje sie najlepszy w danej sytuacji do tego co sie robi, a nie najtanszy (jak sie niektorym prezesom wydaje) - musi trafiac w 99% w potrzeby. Wystarczylby jeden porzadny program i zamiast 3 ludzi zrobi prace jedna osoba. Jak ktos nie potrafi liczyc to sorry.
A kompromis polega na tym, ze przykladowo w SW jestem w stanie zrobic projekt 5x szybciej, mimo ze nie zrobie porzadnego (jak w AC) rysunku sprezyny dociskowej, ale zrobie go na tyle dokladnie, ze kazdy normalny zrozumie.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#10

Post napisał: acetylenek » 19 cze 2010, 10:54

Z mojej perspektywy też tak to wygląda kupić dobry lub bardzo dobry program 3d a najlepiej dedykowany. Problem pojawia się jednak ja się policzy koszt całkowity oprogramowania i pracy pracowników. Kalkulacja jest bardzo prosta niech się męczą na hulajnodze i tak dojadą na czas.

Ta firma to nie był wielki koncern tylko pracowała dla wielkiego koncernu. W zasadzie nic nie przeszkadzało aby to wszystko zrobić od podstaw w AC. Chyba chcieli troszkę poszpanować a może wydawało im się że tak będzie szybciej. Ten projekt to był dla tej firmy jednorazowy strzał i kupując drogie oprogramowanie nie zwróciłoby się ono. Na szczęście dla mojego zdrowia już dla nich nie pracuje.

W Catii też potrafię całkiem ładny i poprawny rysunek zrobić z SW mam małe doświadczenie natomiast Inventor to jest jakaś porażka.

Każdy program ma swoją grupę odbiorców i mimo że Inventor to kiepski program gdybym miał zakupić dla siebie do małej firmy program 3D pewnie byłby to właśnie Inventor bo jest stosunkowo tani a możliwości dla mnie miałby wystarczające pokrywające właśnie jak piszesz 99% potrzeb. Jakbym nie liczył się z kasą lub używał "licencji studenckiej" byłaby to Catia pokrywałaby 100% potrzeb i dla mnie osobiście ma przyjemne funkcję i łatwo mi się na niej projektował no studiach.

W sumie to mnie się też nie do końca podoba to że i tak na końcu wszystko trafia do AC ale tak często jest i penie jeszcze długo będzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”