Licencja SW


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#11

Post napisał: skoczek » 12 maja 2010, 08:07

Witam serdecznie.
Faktycznie nie można wprost powiedzieć że program się zużywa. Można jednak stwierdzić że wchodząca co roku nowa wersja, mająca na ogół większą funkcjonalność, wypiera z rynku starsze wersje - jednym słowem produkt się starzeje. Jedyny argument jaki znajduję na usprawiedliwienie takich praktyk (zapisów ograniczających możliwość cesji) zarówno firm piszących oprogramowanie jak i artystów (nota bene programista chyba aktualnie też jest traktowany jako artysta a jego produkt jako wytwór/dzieło) to ich pazerność. Wychodzę z założenia że to za co zapłaciłem to moje i wara innym od tego. Skoro produkt się zestarzał i/albo mi się już nie podoba to mam prawo go odsprzedać. Z przykrością chyba trzeba jednak zgodzić się z tym o czym pisze Kolega Bildder że skoro podpisuję cyrograf to już nie mam prawa do "rzucania" się, że to lub tamto mi się nie podoba :(. Szkoda że producent wprowadza takie ograniczenie - z pewnością zyskałby wielu nowych klientów gdyby takiego zapisu nie było.
Pozdrawiam, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#12

Post napisał: jarekk » 12 maja 2010, 11:44

To i tak nie jest najgorsza licencja.

Na jeden z programów który używam w wersji free licencja komercyjna kosztuje coś około 300USD na rok - i potem wygasa. Można używać softu tylko do projektów starych z czasu ważności licencji.


Licencja jest bardziej rodzajem "płatnej pożyczki" niż "zakupu"


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#13

Post napisał: numerek » 12 maja 2010, 16:36

jestem zwolennikiem płacenia za ciężką pracę
jeśli sztab ludzi pracował ciężko aby stworzyć program to należy się im zapłata i basta !
ale...
skoro ja ten produkt kupuję to żadna licencja nie może ograniczać mojego prawa własności !!!
czy kupując program płacimy "za użytkowanie" -nie wydaje mi się
płacimy za towar/produkt
a więc skoro zapłąciłem to mogę sprzedac/darować z jednego powodu - bo tak chcę !!!
skoro SW ( i nie tylko oni ) stosuje takie zapisy to robią sobie pod górkę i tyle - nie dziwne że piratów więcej niż legali


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#14

Post napisał: jarekk » 12 maja 2010, 17:38

numerek pisze: skoro ja ten produkt kupuję to żadna licencja nie może ograniczać mojego prawa własności !!!
To nie jest takie zwykłe kupno produktu - to jest tylko kupno możliwości użytkowania.

Była duża batalia prze grach komputerowych - też chodziło o sprzedaż wtórną. Ale o ile pamiętam to tam firmy przegrały.


Autor tematu
damianek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2010, 19:33
Lokalizacja: Poznań

#15

Post napisał: damianek » 13 maja 2010, 17:20

Licencja się zużywa i program się starzeje. Gdy płacę za licencję i nie dostaje możliwości darmowej aktualizacji a programu nie mogę później odsprzedać to co coś jest nie tak. Oczywiście aktualizacja jest możliwa ale za dopłatą.
Zdroworozsądkowo myśląc powinienem móc program sprzedać. I wydaje się to całkiem logiczne biorąc pod uwagę sytuacje gdy firma przestaje istnieć.
Sprawa wyjaśniona licencja nie dopuszcza sprzedaży i tyle. Trzeba to zaakceptować lub przerzucić się na inny program. Choć nie wiem jak to jest dla innego oprogramowania CAD ale przypuszczam, że jest tak samo.


tomblack
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 15 lut 2007, 17:12
Lokalizacja: PL

#16

Post napisał: tomblack » 16 maja 2013, 13:07

Witam,
Czy coś się w tej kwestii zmieniło? (http://www.spidersweb.pl/2012/07/licenc ... wosci.html)

też byłbym zainteresowany odkupieniem starej licencji (2005, 2008),
gdzie można takich informacji wyszukać?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”