[Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

[Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?

#1

Post napisał: Jarek.p » 12 lut 2019, 16:37

Jestem początkujący, od razu i bez bicia się przyznaję. Uczę się, jednocześnie próbując narysować złożeniówkę jakiegoś swojego projektu. W ramach tej złożeniówki mam kółko, które ma jeździć po szynie z kątownika. Tak to wygląda w chwili obecnej:

Obrazek

I teraz dwa powiązane ze sobą pytania:
- jak zrobić joint, żeby to kółko po pierwsze postawiło się na szynie, po drugiej mogło się po niej przesuwać? Nawet nie musi się obracać :) Usiłowałem robić to zaznaczając płaszczyzny styczne na kółku i korespondujące z nimi powierzchnie kątownika, ale wyniki są delikatnie mówiąc nie takie, jak trzeba (kółko sztorcem wystające z boku kątownika na przykład).
- i drugie pytanie: usiłując zrobić tego jointa samodzielnie zauważyłem przy kolejnych nieudanych próbach, że komponent koło szynowe, złożony z ciała oraz dodanego z biblioteki łożyska nie zachowuje się jak jedna całość, funkcji joint "poddaje się" tylko ciało, łożysko zaś zostaje na pierwotnym miejscu. Dlaczego? Gdy ręcznie ruszam tym komponentem, przesuwa się całość, czemu przy joint łożysko zostaje nieruchome?

Dodane 1 godzina 20 minuty 42 sekundy:
Ech, sam sobie odpowiadam, ale może ktoś skomentuje, czy dobrze kombinuję. Odnośnie drugiego pytania - okazało się proste, stworzyłem wewnątrz komponentu połączenie między ciałem a łożyskiem. Natomiast co do zasadniczego problemu - do rysunku dorysowałem ramę, która ma wiązać kółka ze sobą, kółka powiązałem z ramą i dopiero wtedy stworzyłem joint między ramą (z dowiązanymi kółkami) a szyną. Całość działa, nie podoba mi się jedynie fakt, że offset między ramą z kółkami a szyną musiałem ustawiać ręcznie, by wizualnie kółko wyglądało na spoczywające na szynie. Nijak nie udało mi się tego zrobić "programowo".

Obrazek




piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: [Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?

#2

Post napisał: piromarek » 18 lut 2019, 07:40

Cześć.
Musisz użyć Joint Origin.
Jak już przypniesz punkt łączący do osi rolki ( możesz wybrać simple albo między płaszczyznami), na dole okna operacji masz REORIENT. Zaznacz, wybierz select OSI i wybierz płaszczyznę na szynie z jaką ma być zgodne położenie łączenia.
Ale kliknij po prostu na płaszczyznę componentu szyny.
Oś połączenia powinna się tobie zmienić na zgodną z kierunkiem ruchu. Musisz trochę poeksperymentować.
Punkt łączenia będzie np. w środku rolki, prostopadle do płaszczyzny toczenia i płaszczyzn bocznych rolki. Dalej już normalnie. :-)


Bardziej wkurzające jest, że nie ma Jointa po ścieżce. Nie zrobisz krzywki ani pasa na kołach.
No i temat pokazania komuś animowania jointów. Niestety bez zużycia coinów się nie da. Zwykłą animacja to tylko ruch componentami po linii albo okręgu, a motion study render pójdzie ale za darmo tylko jakieś koślawe rozdzielczości.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?

#3

Post napisał: Jarek.p » 19 lut 2019, 12:45

Temat w międzyczasie rozgryzłem, ale dzięki za odpowiedź.


Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?

#4

Post napisał: Seb.Maz. » 19 lut 2019, 12:59

Moze kolega moglby przytoczyc jakiez roznice miedzy Fusion360 a Inventorem jesli mial stycznosc :) co lepiej ocenia w jednym programie a co lepiej w drugim, i zle cechy jednegoi drugiego alno jakiegos inmego z ktorym mial stycznosc :D


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: [Fusion 360] Jak postawić kółko na szynie?

#5

Post napisał: piromarek » 19 lut 2019, 14:23

Nie ma problemu. Za późno zobaczyłem Twój temat.

Dodane 58 minuty 29 sekundy:
Co do różnic. Nie mam dostępu do Inventora, ale pierwsza znacząca różnica jaką widać już w dystrybucji to cena. I tu niestety nie ma co ubolewać nad bogactwem Inventora w stosunku do okrojenia niejako F360. I tak Fusion jest to rozbudowane narzędzie za relatywnie małe pieniądze. Nie wspominając o tym że robiąc darmowy dostęp amatorom, kształcą sobie pokaźną grupę potencjalnych płatnych klientów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”