Usunięcie kawałka obiektu (mapy)


Autor tematu
Kulfon00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Glichy

Usunięcie kawałka obiektu (mapy)

#1

Post napisał: Kulfon00 » 27 lip 2008, 12:17

Witajcie moi mili. Mam pewien problem, otóż nie potrafię usunąć części obiektu, tj mapy. Mapa ta została zeskanowana zapisana w tifie, wklejona jako obraz rastrowy, ale muszę ją częściowo uciąć aby mi pasowała do projektu. I niestety nie wiem jak to się robi.

Proszę o pomoc i dziękuję.

[ Dodano: 2008-07-27, 14:22 ]
I jeszcze moi drodzy jakbyście powiedzieli jak proporcjonalnie zmniejszyć/zwiększyć obraz. Pozdro



Tagi:


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#2

Post napisał: nodnod » 27 lip 2008, 15:38

Klikasz prawym przyciskiem myszki i rozwijasz menu obrazu, następnie wybierasz obraz i przytnij (możesz przycinać jako wielobok lub prostokąt)...
A do proporcjonalnego zmniejszania czy powiększania służy polecenie skala...


Autor tematu
Kulfon00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Glichy

#3

Post napisał: Kulfon00 » 27 lip 2008, 16:05

Dzięki wielkie. Tylko że jeśli chodzi o skalę, to ja nie mam podglądu na żywo przymierzanych wielkości, widzę dopiero efekt po wpisaniu wartości. A czy dałoby się tak, żeby widzieć obrys i to fajnie przypasować.

Z góry dzięki, pozdro


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: nodnod » 27 lip 2008, 16:14

Zaznacz swój obiekt, powiedzmy ze jest to prostokąt, klikasz na skalę i zaznaczasz swój punkt bazowy (w przypadku prostokąta najlepiej zaznaczyć prawy dolny róg), później w poleceniach wpisujesz "D" czyli odniesienie i klikasz w środku prostokąta jako pierwszy punkt odniesienia a drugi punkt robisz tak samo jak bazowy. Teraz masz podgląd twojego obiektu jak sie powiększa i zmniejsza.

Lub drugi sposób to: klikasz skalę i zaznaczasz swój obiekt następnie klikasz na środku obiekt prawym przyciskiem myszki, później lewym i znowu masz podgląd...


Autor tematu
Kulfon00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Glichy

#5

Post napisał: Kulfon00 » 27 lip 2008, 23:33

OO dziękówa, super mi to wytłumaczyłeś. Super dzięki, pozdrawiam

[ Dodano: 2008-07-28, 20:21 ]
Heja jeszcze raz drodzy przyjaciele. :D:D xD

A czy wiecie może o takim wsztyku, aby zrobić wyłapywanie do siatki. Lub może znacie jakieś inne tajemne rozwiązanie tego pomysłu, ponieważ potrzebuję zrobić schemat pewnej inwestycji i muszę konstruować identyczne kwadraty osadzone na tych samych wysokościach (i długościach, różny z różnym).

Dziękuję i pozdrawiam.


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: nodnod » 28 lip 2008, 20:39

za bardzo nie zrozumiałem o co chodzi, napisz jeszcze raz dokładnie a może będę w stanie pomóc


Autor tematu
Kulfon00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Glichy

#7

Post napisał: Kulfon00 » 29 lip 2008, 18:21

No to tak: tworzę jakiś kwadracik. Jego ściany równoległe do krawędzi monitora (czyli będą równoległe do krawędzi kartki po wydrukowaniu). Coś takiego się robi jeszcze lajtowo, ponieważ opcja biegun (bodajże) wyłapuje kierunki jak gdyby 'stron świata' na ekranie. Teraz chcę zrobić kolejny kwadracik, np obok tak aby jego wierzchołki znajdowały się na tej samej wysokości co tego pierwszego. W sumie to podczas pisania się zorientowałem jak to można zrobić, a mianowicie poprowadzić dwie proste przez pierwszy kwadrat i na nich osadzić ten drugi (tylko że obok). Ale tak jak w poprzednim poście pytam czy istnieje taka możliwość aby gdzieś coś ustawić i by mi kursor myszki wyłapywał te kierunki jak będzie w odpowiedniej bliskości (to tak jak z opcją midpoint czy wyłapywanie do wierzchołków).

Pozdro i dzięki Ci wielkie za zaineresowanie.


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

#8

Post napisał: nodnod » 29 lip 2008, 22:36

Do tego co opisałeś używa się funkcji szyk. Czyli rysujesz ten swój kwadrat i następnie poprzez szyk powielasz go w pionie i poziomie w jakich chcesz odstępach i na tych samych wysokościach.


Autor tematu
Kulfon00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:14
Lokalizacja: Glichy

#9

Post napisał: Kulfon00 » 06 sie 2008, 17:58

Stary wielki dzięki :D

Sorry, że tak późno się pojawiam. Ale dzięki za Twoją regularną pomoc :) i szybką :P

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”