[inventor] tworzy nowy układ współrzędnych

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

[inventor] tworzy nowy układ współrzędnych

#1

Post napisał: c64club » 14 sie 2014, 07:14

Posadzili mnie wczoraj przed Inventorem 2010 i kazali do końca przyszłego tygodnia zamodelować złożeniówkę 3D sprzętu, który był tworzony bez dokumentacji na zasadzie "a tu przyspawamy ten zgięty płaskownik, coby się nie przesuwało jak sie obudowę czujnika nakłada...". Bywa. Szkoda, że nie mam czasu uczyć się paru fajnych funkcji, które uprosciłyby modelowanie i nie robić rzeczy, które w świecie CAD są jak justowanie tekstu spacjami w edytorze tekstów.

No ale, jest jak jest, mam taki oto przedmiot:
Obrazek

Na obrazku podświetlone są płaszczyzny XY i YZ modelu oraz na czerwono jedna z krawędzi wspomnianego wcześniej płaskownika. Na górnej płaszczyźnie owego płaskownika muszę jeszcze umieścić centymetr rurki. Kiedy robię "nowy szkic 2d" na tej powierzchni, Inventor w swej nieskończonej inteligencji tworzy ukazany na ilustracji nowy układ współrzędnych, w którym oś Z się zgadza z osią Z całego świata, natomiast oś y jest równoległa do tej z krawędzi, bliżej której był kursor w momencie klikania na powierzchnię, więc partząc z góry widzę układ XY przekręcony o parę stopni wzglęgem głównego. Jakkolwiek bym klikał, zawsze Y układu współrzędncyh jest równoległa do którejś z krawędzi płaskownika, a nie do Y całego modelu.

Załatwiłem problem ustanawiając nową płaszczyznę konstrukcyjną równolegle do głównej XY przechodzącą przez jeden z narożników omawianej powierzchni i dopiero na niej szkic. I ucieszyłem się, że Inventor przynajmniej tutaj nie wynajduje nowego kierunku.

Ja rozumiem, że nazwa Inventor zobowiązuje i trzeba wykazać przed userem pewną inwencję :) , ale czy jest szansa to wyłączyć albo najlepiej wybrać w trakcie tworzenia? Próbowałem w opcjach wyłaczyć rzutowanie wszystkiego na nowy szkic, jednak to chyba jest jakoś bardziej zakopane. Oczywiście, funkcjonalność w pewnych zastosowaniach może ratować, ale wolałbym mieć wybór.



Tagi:


TJarmuszczak
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 06 sie 2010, 14:36
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

#2

Post napisał: TJarmuszczak » 14 sie 2014, 22:35

Nie za bardzo rozumiem w czym ci przeszkadza nowy układ który tworzy Inventor.
Jak jest tworzony nowy układ to domyślnie na płaszczyźnie którą wskazujesz jest rozpinana płaszczyzna XY a oś Z jest prostopadła do niej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#3

Post napisał: c64club » 17 sie 2014, 13:11

Zgadza się. Nowa płaszczyzna jest rozpinana na płaszczyźnie powstałej z wyciągnięcia innego szkicu wzdłuż Z. Problem w tym, że nowa płaszczyzna tworzona domyślnie dla szkicu, choć równoległa do XY, jest przekręcona o ileś tam stopni wokół osi Z bo inventor uparcie prowadzi Y wokół jednej z krawędzi tego krzywego płaskowika na górze, Y zamiast równolegle do głównej Y (lub do Y szkicu, z którego pochodzi omawiane wyciągnięcie). I teraz chcąc na tej nowej płaszczyźnie naszkicować kolejne graty, nie mogę użyć wiązań prostopadłości, równoległości, bo nie będzie się to zgadzało z całą resztą modelu.

Sama opcja cudo, ale tylko w określonych sytuacjach, natomiast przydałoby się jednak móc tę plaszczyznę mieć ze wszystkimi trzema osiami równoległymi do osi układu. a nie tylko prostopadłą do Z.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”