Problem z bryłą w zaprojektowaną w Acad2012


Autor tematu
casper_wp
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2010, 19:04
Lokalizacja: Częstochowa

Problem z bryłą w zaprojektowaną w Acad2012

#1

Post napisał: casper_wp » 14 sie 2014, 00:11

Mam Problem.
Mam do obróbki detal, ale by go obrobić musiałem najpierw zaprojektować jego bryłę 3D (bo z 2D nie był bym w stanie zrobić kilku przejść),

Problem polega na tym iż kilka lat nie bawiłem się już w AutoCad 2012, ale jakoś narysowałem bryłę 3d (plik poniżej) ale po zaimportowaniu do EDGE CAM 2012 nie widzi mi tej bryły. Dopiero gdy wyeksportuje bryłę do formatu .stl to EdgeCam go zobaczy ale nie chce mi wykryć żadnych cech detalu (stempla i otworu) bo widzi bryłę jako jeden monolit.

Pytanie następujące.
Czy problemem jest może źle zaprojektowana przez ze mnie bryła 3D (jeśli tak to byłbym wdzięczny za podsunięcie pomysłu ja poprawić bryłę).
Czy może mam coś z EdgeCAM-em (to raczej wykluczam)

Za szybką pomoc będę wdzięczny.
Poniżej załańczam plik z bryłą



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 14 sie 2014, 04:26

Gdzie jest ten plik który dołączyłeś? Ja go nigdzie nie widzę. Ale mniejsza z tym.
Bryła może być dobrze zaprojektowana i z EdgeCam'em też jest wszystko w porządku. Problem leży po stronie eksportu bryły do pliku STL, oraz imporcie w EdgeCam. STL jest formatem uniwersalnym, tworzącym bryłę z trójkątów. Ze względu na swoją uniwersalność nie ma w nim żadnych definicji cech bryły. Musiał byś sobie w EdgeCam po imporcie rozpoznać te cechy lub ponownie je zdefiniować. Ewentualnie zapisać bryłę w formacie zgodnym z oprogramowaniem CAM - tego samego producenta. Dla Autodesk podejrzewam jest to produkt firmy DelCam - PowerMill.
Możesz jeszcze poprubować z innymi formatami, ale jeśli będziesz korzystał z uniwersalnych, to jestem przekonany, że w żadnym nie uzyskasz pożądanego efektu.

inż. Mateusz


Autor tematu
casper_wp
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2010, 19:04
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: casper_wp » 14 sie 2014, 05:55

Ok, wstępnie dzięki. A jak to jest w drugą stronę (czyli z jakim CADem najlepiej współpracuje EDGE CAM?)

P.S.
Przepraszam, nie zauważyłem że nie dodało załącznika (późna pora była)
Dołączam poniżej w spakowanym katalogu dwa pliki DWG i STL ... może ktoś mądrzejszy by na nie zerknął i potwierdził że z nimi jest wszystko ok.

Bo co do tworzenia na nowo CECH w EDGE CAM na tej bryle, to niestety próbowałem i nie dało rady (zaznacza mi całą bryłę za kazdym razem, nie mogę nawet osobno krawędzi zaznaczyć a co dopiero mówić o stworzeniu CECH)

[ Dodano: 2014-08-14, 08:34 ]
Podobno SolidWorks 2012 dobrze współpracuje. Ma ktoś z was możliwość otworzenia mojej bryły, zapisanie jej w formacie Solidworka (czyli chyba STP) i udostępnienia tutaj ?
Załączniki
ACAD_MODEL.rar
(67.02 KiB) Pobrany 164 razy


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#4

Post napisał: PiRo_man » 14 sie 2014, 08:45

casper_wp pisze:Ok, wstępnie dzięki. A jak to jest w drugą stronę (czyli z jakim CADem najlepiej współpracuje EDGE CAM?)
http://www.edgecam.pl/ pisze:Edgecam – CAD/CAM
Czyli wnioskuję, że jest to zintegrowane środowisko.
casper_wp pisze:Dołączam poniżej w spakowanym katalogu dwa pliki DWG i STL ... może ktoś mądrzejszy by na nie zerknął i potwierdził że z nimi jest wszystko ok.

Bo co do tworzenia na nowo CECH w EDGE CAM na tej bryle, to niestety próbowałem i nie dało rady (zaznacza mi całą bryłę za kazdym razem, nie mogę nawet osobno krawędzi zaznaczyć a co dopiero mówić o stworzeniu CECH)
Importując plik *.DWG wyrzuca mi źle zszyte powierzchnie, i na oko wydaje mi się, że powierzchnie się nakładają, bądź są źle zdefiniowane, ale może to być wina translatora importu. Przydało by się to jeszcze sprawdzić na innym programie, ale to dopiero wieczorem (jak już). Co do pliku *.STL to tak jak pisałem jest to reprezentacja bryły za pomocą trójkątów, bez podziału na krawędzie czy powierzchnie (praktycznie w ogóle z plików tego typu nie korzystam). Możesz spróbować zapisać model w STEPie. Jest to również uniwersalny format, jednak już z definicją powierzchni i krawędzi. Zapisując bryłę w tym formacie powinieneś móc zdefiniować kieszenie, otwory, wyspy, itd.

Pozdrawiam
inż. Mateusz


Autor tematu
casper_wp
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2010, 19:04
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: casper_wp » 14 sie 2014, 13:33

Może być to spowodowane że rysunek techniczny do bryły był wykonany w innym programie CAD (BricksCad). Ja w AutoCad wziołem z połączyłem wszystkie krzywe i wykonałem proste operacje, wyciągnięcia, sumowania, iloczynu i różnicy brył. Nic więcej

[ Dodano: 2014-08-14, 13:40 ]
Pytanie:
Co teraz musze zrobić? Musze zrobić bryłe od początki w autoCad?


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#6

Post napisał: PiRo_man » 14 sie 2014, 19:11

Rysunek techniczny dostałeś w pliku? W jakim formacie był zapisany? Po zaimportowaniu pliku wyciągałeś krzywe które miałeś dostępne? Były bez wad (nie miały przerw, niedociągnięć, nie przecinały się wzajemnie, itp...)? Po wymodelowaniu bryły sprawdziłeś ją pod kątem nieciągłości powierzchni, duplikatów, przerw w łączeniach, itp... (najlepiej za pomocą jakiejś funkcji "doktora bryły" lub "naprawiania bryły")? Masz tam taką funkcję w AutoCAD'zie?

Nie lepiej Ci wykonać model w EdgeCAM'ie?

Nie modelował bym na Twoim miejscu od początku, tylko jak już to próbował naprawić istniejącą już bryłę.

Najpierw spróbuj zapisać bryłę z rozszerzeniem *.STEP. Jeśli to nie pomoże, to będziemy kombinowali dalej.

Pozdrawiam
inż. Mateusz


Autor tematu
casper_wp
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 31 sie 2010, 19:04
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: casper_wp » 15 sie 2014, 10:37

W AutoCad nie dziedziałem już z jakies 5-6 lat. Ostatni raz było to na studiach. I nie było to projektowanie na wysokim poziomie (bo uczelnia miała stare autocady jak na tamten okres, o 3d moglem pomarzyć). Co do rysowania w EdgeCamie, a dokładniej w Part Modelerze. To jest on strasznie uciążliwy w tworzeniu brył.

Niestety, wczoraj miałem też przykrą sytuację.
S.M.A.R.T. wywalił mi komunikat że na dysku mam krytyczny błąd i natychmiast musze skopiować dane i wymienić dysk (do 2-iej w nocy siedziałem i robiłem kompa).
Musze teraz poinstalować na nowo programy i bede starał się coś robić z tą bryłą. Szczerze przyznam że nie wiedziałem o "doktorze brył", ale wszystko jest do nadrobienia.

[ Dodano: 2014-08-15, 13:45 ]
Rysunek dostałem w DWG. Krzywe połaczyłem i połączone wyciągnałem (więc wydaje mi się że po połączeniu były bez wad, bo zaznaczając podświetlił mi się cały element). Nastepnie wyciągnałem itp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”