inventor - nietypowy kształt


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

inventor - nietypowy kształt

#1

Post napisał: BoomBox20 » 06 mar 2013, 11:53

Witam,
chciałbym wymodelować taki element jak w załączniku(RYBA).

Problem jest tego typu, że kompletnie nie wiem jak się za to zabrać ponieważ nigdy nie modelowałem takich nietypowych kształtów obojętnie co bo to nie było-zazwyczaj proste/kanciate figury.
Bardzo serdecznie prosiłbym o pomoc.Wszelkie linki i podpowiedzi mile widziane-nawet te łopatologiczne ponieważ naprawdę mam z tym problem.Jest to pręt(okrągły)dowolnej średnicy.

Obrazek

Kolejna sprawa jak tą "RYBKĘ" później wpasować w ramkę?Żeby była styczna do ramy jak na rysunku-jak to zrobić?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.



Tagi:


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#2

Post napisał: Dagome » 06 mar 2013, 12:25

Sprawdź funkcje Przeciągniecie(Ctrl+Shift+S).
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#3

Post napisał: BoomBox20 » 06 mar 2013, 12:30

Ale ja muszę jakoś to odrysować/narysować?A ten obrazek jest ustawiony pod kątem i to przyciąganie jak działa?Można jaśniej co to da?pozdrawiam i proszę o odpowiedź

[ Dodano: 2013-03-06, 12:41 ]
Sory, źle przeczytałem -przeciągnięcie a nie przyciągnięcie heh.no to rozumiem chyba przeciągnięcie po ścieżce np., ale jak wyrysować ten element żeby to jakoś wyglądało?
No i kolejna sprawa jeśli już udałoby mi się to jakoś wyrysować to jak dam przeciągnięcie to wywali jakiś błąd że są kolizje tzn że elementy się ze sobą stykają/łączą.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 06 mar 2013, 17:18

Usunąłem post bo zawierał załącznik.
Po prostu musze pousuwac cześć postów które zwierają załączniki bo wyczerpałem limit miejsca.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2013, 21:25 przez lajosz, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#5

Post napisał: BoomBox20 » 06 mar 2013, 18:49

witam,
zarąbiście Ci to wyszło tylko jak ja mam to teraz zrobić?
Jak to otwieram w inventorze to otwiera się jako rysunek techniczny, jako szkic .idw.
A czy mógłbys dla mnie zrobić ten model jako ipt z okrągłym prętem?i trochę wyjaśnić jak to zrobiłeś?
Kolejna sprawa to ta rybka musi być z pręta okrągłego.

pozdrawiam i proszę o odpowiedź


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 06 mar 2013, 20:37

BoomBox20

Sorry, ale nie mam Inventora, a ten model zrobiłem w AutoCAD-zie poprzez zwykłe wyciąganie.
Co prawda w AutoCAD-zie istnieje możliwość wyciągania profilu (w tm wypadku koła) po ścieżce, ale nie wiem dlaczego, jeśli próbuję użyć tego wyciągania, to AutoCAD się wiesza.

Pozdrawiam.


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#7

Post napisał: Adrian M. » 06 mar 2013, 22:23

Wyjaśnienie:
-Wszystko możesz zrobić w szkicowniku, najlepiej jako ramki zrób sobie linie konstrukcyjne (będziesz wiedział dokąd jechać ze ścieżką)
-Zrób sobie ścieżkę która będzie odzwierciedlać kształt ryby, np. jej główny zarys (chodzi o to aby była to jedna linia ciągła bez rozgałęzień)
-Przeciągnij przekrój pręta po ścieżce
-W tym momencie możesz dorabiać następne ścieżki, przeciągać po nich profil pręta (dobrze jest zaznaczyć przy przeciąganiu opcję "do"- będzie wtedy dopasowywać się)
-Wyciągamy ramkę i gotowe

Uwaga:
Uzyskasz jedną bryłę. Jest to jeden z prostszych sposobów, dobry na pokazówkę komuś kto nie będzie pytał o technologię wykonania uwzględnioną na rysunku.
Pomijałem w opisie takie czynności jak wykonanie rzutu geometrycznego na szkic (lepiej to robić w liniach konstrukcyjnych, ponieważ póxniej mogą wystąpić problemy przy zaznaczaniu ścieżki do przeciągania)


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#8

Post napisał: BoomBox20 » 07 mar 2013, 09:44

Adrian M.
Ta instrukcja tyczy się AutoCada czy inventora?

Próbowałem obrysować w Inventorze ten plik od lajosz spleinem ale np gdy chciałem wyciągnąć powierzchnię między splainami to nie dało rady bo były dziury/przerwania między nimi.Jak zrobić żeby je połączyć czy coś?

No i jak wspominałem wcześniej chciałbym żeby to był pręt (OKRĄGŁY) a nie wyciągnięta powierzchnia płaska-proszę o łopatologiczną pomoc bo dalej nie wiem jak to zrobić.pozdrawiam


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#9

Post napisał: Dagome » 07 mar 2013, 18:30

No i kolejna sprawa jeśli już udałoby mi się to jakoś wyrysować to jak dam przeciągnięcie to wywali jakiś błąd że są kolizje tzn że elementy się ze sobą stykają/łączą.
Twoja rybka składa się z trzech prętów, czyli musisz ją wykonać w trzech operacjach przeciągnięcia.
Najpierw robisz szkic z ramką i rybą jako wzór. Następnie robisz nowy szkic i rysujesz na bazie wzoru ścieżkę pierwszego pręta itd.
Końcówki prętów co prawda nie będą obrobione ale tym możesz się zająć w następnych operacjach.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#10

Post napisał: BoomBox20 » 08 mar 2013, 01:18

ok- poradziłem sobie w ten sposób jak w załączniku.


1.Co gdy na tej RYBCE na jej poszczególnych ścieżkach w każdym miejscu na ścieżce chcę mieć jednakowa odległość powiedzmy jednego pręta od drugiego?!


2.Jak w Inventorze nałożyć jakiś nietypowy materiał np na tą poduszkę?np dwa paski "czarny i biały".Gdy to zrobię to górna warstwa jest w jedną stronę a boczna w inną stronę.Nie mam zielonego pojęcia.-proszę o pomoc bo szukałem czegoś np w stylu export do 3ds max i tam jakiś uv map ale też mi coś to nie wychodzi.Proszę o łopatologiczne tłumaczenie i o linki

3.Jak pozbyć się tych dziadowskich cieni?odznaczałem je już xRazy a dalej są.I jak poprawić to światło żeby kolory wyglądały jednakowo w miarę i nie było to przeswietlone ani za słabo naświetlone?

pozdrawiam i proszę o pomoc
Załączniki
moje.rar
paczka z plikami
(429.85 KiB) Pobrany 244 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”