Inventor 2011 - 1 część - kilka rysunków


Autor tematu
zebro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 15 wrz 2006, 14:02
Lokalizacja: Szczecin

Inventor 2011 - 1 część - kilka rysunków

#1

Post napisał: zebro » 02 sie 2012, 19:32

Witam

Dopiero się uczę tego programu i mam pewien problem.

Mam wykonany pewien projekt przyrządu i nie mogę przebrnąć przez następującą rzecz.

Model mam zrobiony na wymiary końcowe, po obróbce. Przy tworzeniu rysunków części nie bardzo wiem jak zrobić aby rozbić rysunek na etapy produkcji. Np 1 etap to palenie blach (część z naddatkami), 2 spawanie, 3 obróbka mechaniczna (już bez naddatków). Teraz mogę od razu zrobić z rzutowania element po obróbce, a jak dołożyć rysunki 2 wcześniejszych etapów? Jest to możliwe?



Tagi:


jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#2

Post napisał: jamesoki » 06 sie 2012, 10:51

Invnetor nie ma bezpośrednio takiej opcji ale da się to rozwiązać w inventorze za pomocą dostępnych funkcji. Np konstrukcja spawana wiadomo łatwo załatwić bo w module do blach jest rozwinięcie i detal gotowy. Natomiast całą obróbkę proponuję zrobić w złożeniu detalu. Ja tak robię cały czas bo przeważnie mam doczynienia z prefabrykatami np obudów. Więc otwory wycinam nie w modelu części tylko wstawiam część do złożenia i obrabiam w złożeniu. Jeżeli trzeba to podzielić na etapy to można złożenie wsunąć jeszcze do innego złożenia itd. Wtedy będzie można robić rysunki poszczególnych części w poszczególnych etapach obróbki.


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: polak » 06 sie 2012, 14:41

Nie pamiętam czy są takie opcje w inventorze do "etapowania" ale zwykle się to robi konfiguracjami, gdzie wygasza się naddatki na drzewie, oraz wywala poszczególne operacje.


jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#4

Post napisał: jamesoki » 06 sie 2012, 14:49

Wygaszanie da możliwość jednorazowego wygenerowania rysunków. Nie polecam takiej roboty dla inventora. Aby model był aktualny do rysunków i przy kolejnych otwarciach nie krzyczał że nie może np zaczepić wymiaru od krawędzi która przestała być widoczna proponuję uczepić się metody ze złożeniami. Kwestia przyzwyczajenia i jest to bardzo przyjemna metoda. Takie wygaszanie może jest dobre w przypadkach akademickich gdzie się robi model->rysunki->zapomina o sprawie może i tak ale nie tam gdzie do modelu ciągle się wraca i poprawia.

[ Dodano: 2012-08-06, 14:54 ]
Ps. Odpowiedź polak jest nierzeczowa. w inventorze (przynajmniej do wersji 2008 jaką się posługuje zawodowo od 2008 roku) nie ma takiej opcji i możliwości. To chyba jedynie domniemanie że coś takiego powinno być. Raczej wprowadza w błąd niż przybliża w najmniejszym chociażby stopniu temat.


Autor tematu
zebro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 15 wrz 2006, 14:02
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: zebro » 06 sie 2012, 16:10

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc.

Jeżeli dobrze rozumuję metodę ze zlożeniami, to rysuje element nie na gotowo w detalu, a z naddatkami, a dopiero później po złożeniu przycinam go tak jak mi pasuje.

No to mi się wydaje proste, ale jest jedno ale - czasami mam potrzebę projektować część w już gotowym modelu (np otrzymanym od zamawiającego). Detal tworzę na podstawie już istniejących części, dostępnego miejsca itp. Jak teraz z takiego elementu wykonać rysunek detalu z naddatkami (etapu który musiałem pominąć)? Jeżeli zacznę edytować i wprowadzać jakieś zmiany , to jednocześnie rozjeżdża mi się model.

Jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy to wymodelować jakąś cześć tak jak mi się widzi, np, zapisać 2 kopię pliku pod inna nazwą, wyedytować część, pozmieniać co mi potrzeba, wywalić z modelu 1 wersję na gotowo, wkleić z naddatkami i jeszcze raz ją obrabiać wedle potrzeb. Jest to jakiś sposób, wada jego jest 2 krotne robienie tego samego.

Nie ma innej prostszej metody?


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#6

Post napisał: polak » 06 sie 2012, 23:55

Przyznam się że dawno nie pracowałem w inventorze (ostatnio w którejś z nowszych wersji bodaj 2010) i z tego co pamiętam było coś takiego jak konfiguracje (nazwa może być inna).
ale to co proponuje kolega jamesoki to całkowite zaprzeczenie zasad pracy przy cadach, ze złożenia ani nie zrobisz analizy mes (poprawnej) ani nie prześlesz do cama bez dodatkowego modelowania. Taka praca nadaje się tylko dla pojedynczych "akademickich" rysunków.

W pozostałych cadach (nawet w prawie darmowym alibre) są "konfiguracje" i takie detale tworzy się tak że modeluje się w jednej kofiguracji (podstawowej) detal na gotowo, i tworzy do niego konfigurację w postaci bądź to odlewu bądź pośredniego detalu w zależności do potrzeb z naddatkami, i wygasza np operacje wycięcia.
dzięki temu zachowuje się pełną parametryczność i związanie dokumentacji z modelem.

Dokładnie tak się to w inventorze robiło:

Tworzy się tabele z np średnicami czy grubościami gdzie parametryzuje się wartości dla gotowca i naddatków. oczywiście część trzeba modelować tak alby można było to sparametryzować. Na początku może się to wydawać skomplikowane ale w rzeczywistości po przestawieniu się na prawidłowe modelowanie już nie jest i bardzo ułatwia pracę.


jamesoki
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 03 maja 2007, 12:48
Lokalizacja: białystok

#7

Post napisał: jamesoki » 08 sie 2012, 11:01

Wiedziałem że wyjdzie z tego swoista dyskusja.
Nie jest to przykład akademicki bo wykonuję już takie złożenia zawodowo 8 lat i są ku temu pewne uzasadnione powody. Poza tym jest to sposób polecany wsparcie Autodesku

I nie nie ma problemu z przenoszeniem do CAM. Master i NX dobrze sobie radzą.

A jak przy konstrukcji spawanej uniknąć złożenia? Czy kolega aby na pewno wie co mówi?

Jak by nie było autor postu musi sobie wybrać sam drogę realizacji zagadnienia jak to zwykle w CADach bywa jest ich kilka. Opisany przeze mnie sposób nie nosi znanych mi wad a jedynie korzyści.

Przedstawiony film dotyczy tworzenia ipart i nie ma związku z opisanym tu zagadnieniem.


polak
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 48
Rejestracja: 30 maja 2007, 09:39
Lokalizacja: szczecin

#8

Post napisał: polak » 08 sie 2012, 12:09

Ale z dyskusji zawsze coś ciekawego może wyniknąć;)
Wszystko zależy od tego co się projektuje, ja praktycznie wszystko robię parametrycznie z tabelą wymiarów bo to bardzo mi ułatwia pracę i rodzi mniej problemów (czyli takie iparty w większości).
Przy prostych detalach i małych złożeniach może takie podejście jest nieefektywne bo więce czasu zajmuje sparametryzowanie ale przy większych jest już inaczej.
Wiadomo że konstrukcje spawane to co innego;) i traktuje się je osobno.
Kolega zebro wybierze dla siebie najodpowiedniejszą metodę;)


Autor tematu
zebro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 15 wrz 2006, 14:02
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: zebro » 10 sie 2012, 22:10

Dziękuję za pomoc. Przy następnym modelu będę próbował zastosować wasze rady.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”