Inventor 2010 - przeskalowuje wymiary


Autor tematu
segativ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2009, 10:01
Lokalizacja: Bytom

Inventor 2010 - przeskalowuje wymiary

#1

Post napisał: segativ » 01 cze 2011, 13:11

Witam.

Mam mały, aczkolwiek frustrujący problem, mianowicie pracując na Rhinocerosie (w oknie rozpoczynającym zaznaczam "Obiekty duże w milimetrach"), wykonuje rysunek 2d, zapisuje go w dwg, odpalam w inventor'ze 2010.

W inventor'ze zaczynają się schody, ponieważ program widzi rysunki w calach, przeskalowuje je x2,54 i tak, zamiast 5mm otworu mam 127mm...

Oba programy mają ustawienia w [mm], próbowałem na różne sposoby, myślałem o braku kompatybilności Rhino z Inv.. Jednak ten sam rysunek z rhino w autocad 2010 odpalany jest poprawnie, nawet jak go przerysuje na nowo w Acad'zie, zapiszę jako dwg (próbowałem też w starszych wersjach) rzecz dzieje się ta sama, inventor mnoży x2,54 i kropka. Bawię się tym już kilka h i nic, nie ogarniam tematu, zmieniałem ustawienia początkowe, szukałem własnych rozwiązań, inventor jest u mnie nowy, i pewnie nie ogarniam go.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Inventor:
Obrazek

Acad:
Obrazek

Za pomoc z góry dziękuję.



Tagi:

Awatar użytkownika

dxfexpress
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 06 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: dxfexpress » 01 cze 2011, 17:23

Może problem ma podobne źródło jak w temacie obok u kolegi Blue_17 - Inventor zainstalowany "po amerykańsku" czyli na etapie opcji instalacji wybrane imperialistyczne jednostki miar.
No i w jaki sposób otwierasz/importujesz dwg do inventora?
Expert w rysunkach i AutoCAD
[email protected]


Autor tematu
segativ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2009, 10:01
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: segativ » 01 cze 2011, 20:58

Ułaa, to tak się da? Hmm, nie pamiętam żebym coś klikał, ale sprawdzę od razu. Choć mam wersje PL, ale sprawdzę.

Otwieram przez wbudowany "otwórz" - To chyba najlepszy sposób.

Czy mógłby ktoś sprawdzić poprawność mojego pliku? Okrąg ma 8mm średnicy.

http://www.sendspace.pl/file/04572730fd03ef20c803268

Dziękuję.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 01 cze 2011, 23:05

Ma 8mm (sprawdziłem na ACM 2011). Myślałem że może masz coś z "liniową skalą wymiaru" - bo wtedy mimo za dużego rysunku AC i tak poda ci taki wymiar jaki chcesz (a nie faktyczny)

Styl wymiarowania mnie zaciekawił, dziwnym sposobem nie pozwala na obracanie wymiaru - normalnie w AC wybierając wymiar średnicy klikasz na okręgu i cały wymiar przemieszcza się wraz z myszą (obraca się względem środka okręgu) do póki nie klikniesz drugi raz i nie umieścisz go w określonej pozycji/orientacji razem z wartością liczbową wymiaru - po otwarciu twojego rysunku nie klikam raz i wymiar (linia ze strzałkami) jest unieruchomiona, a z kursorem przesuwa się tylko wartość liczbowa. Dziwne ;)

Spróbuj w inwentorze otwierać nowy plik (części lub rysunku, spróbuj tak i tak) i importować (wstawiać) do nich dwg.
Albo zapisuj jako dxf.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
segativ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2009, 10:01
Lokalizacja: Bytom

#5

Post napisał: segativ » 02 cze 2011, 14:04

Kolejna nowość.

Odpalam w Acad plik z Rhino (to kółeczko wyżej) - Rhino -> Acad = jest Ok, potem dorysowuje kółeczko fi 20mm - zapisuje w dwg (ciągle w acad) -> inventor = Kupa - Dorysowane kółeczko ma 508mm... Więc schemat x2,54

Teraz otwieram acad -> rysuje kółeczko fi10mm -> dwg -> inventor = jest Ok, kółeczko odpala się dobrze.

Już nic z tego nie rozumiem... Przypomnę że nawet jak przerysuje w acad swój koncept z rhino, ten odpala się przeskalowany.
Spróbuje jeszcze jednego patentu..

Edit

Ha ! Wpadłem na łopatologiczny, aczkolwiek jak się okazało - skuteczny pomysł (jak na razie, mam nadzieje że to nie przedwczesna euforia :D ). Mianowicie, otworzyłem w acad'zie kłopotliwy rysunek, odpaliłem nową kartę (arkusz/model) i po prostu skopiowałem zawartość jednego do 2giego... Sposób okazał się trafiony, ponieważ wreszcie inventor dobrze odtwarza linie.

Tylko ciągle zastanawiam się dlaczego tak się stało/dzieje?

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#6

Post napisał: blue_17 » 05 cze 2011, 00:55

Kolego dxfexpress mój problem rozwiązałem dzięki forum przy twożeniu nowego partu wystarczy wybrać zakładkę nie default tylko metric i wybrać co chce się utworzyć

Ale nadal nie otrzymałem odpowiedzi czy obracanie można przypisać do środkowego klawisza rolki w inventorze

Byłbym wdzięczny za info :)

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#7

Post napisał: Bri » 06 cze 2011, 15:43

Blue_17
Ja niestety nigdzie nie znalazłem takiej opcji, kiedyś szukałem i rozwiązania nie znalazłem, zresztą teraz od paru wersji jest kostka nawigacyjna która załatwia sprawę obracania elementów. (w starszych trzeba było pacnąć spację po wybraniu "obracania" żeby taki tryb się pokazał) Rolce myszy zostaje pan&zoom.
Można spróbować pobawić się jakaś aplikacją zamieniającą klawisze myszy (xmousebutton) ale obrót nie jest bezpośrednio związany z pojedynczym poleceniem (w sensie że najpierw trzeba wybrać "obrót" a potem obracać) i może to nie wyjść.

Łał co za oferta - logitech za 60zł (tylko nalepka nie ta)
http://allegro.pl/3d-connexion-magellan ... 98776.html

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#8

Post napisał: blue_17 » 06 cze 2011, 16:54

Raczej amatorsko się tym bawię ale filozofia obsługi mnie wkurza bo przyzwyczaiłem się do solidworksa a tam całkiem inaczej się pracuje i inaczej wygląda model


Może walnę makro albo jakaś mokro aplikację :)

Bo przechwycić naciśnięcie klawisza to nic trudnego ale podać to programowi to inna sprawa :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#9

Post napisał: Bri » 08 cze 2011, 16:00

Zwiń kod sterowników 3DConnexion z ich space pilotów i zmodyfikuj go - albo zrób mysz z dwoma sensorami - obracając myszą będziesz obracał detalem, albo zrób mysz jak prototypy od microsoftu - z 5 punktowym multitaczem.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#10

Post napisał: blue_17 » 08 cze 2011, 20:49

Kusisz ale nie wiem jak przekonać program żeby słuchał się komend z manipulatora bo na pewno źródła nie dostanę nigdzie :)

A co do prototypów z microsofta to co to takiego :?:

Może poeksperymentuje kiedyś ale nie wiem czy gra warta świeczki za 60zł :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”