[Autocad] Modelowanie obiektów


Autor tematu
mariuszlorenc
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2008, 10:43
Lokalizacja: Katowice

[Autocad] Modelowanie obiektów

#1

Post napisał: mariuszlorenc » 06 lut 2009, 22:58

Witam, od pewnego czasu jestem samoukiem autocad'a i obsługi mini-frezarek cnc. Wiem, że rysując dowolne kształty w tym programie jestem w stanie frezować po linii narysowanej przeze mnie.

Do celów pytania zakładam, że mam narysowany kwadrat o boku 10 i środku w punkcie 0,0,0.

Wiem, że istnieją w spisie gcode funkcje takie jak g40, g41, g42. Służą one do frezowana od wewnętrznej/zewnętrznej strony obiektu.

W jaki sposób należy narysować rysunek, aby konwertery z DXF do gcode rozpoznawały to z której strony kreski chciałbym frezować? Wiem, że prostym sposobem jest ręczne odsuwanie linii od żądanych wartości z uwzględnieniem szerokości frezu, jednak to czasochłonna i żmudna praca. Czy istnieje jakiś złoty środek?(idealne by było rysowanie obiektu tak, aby całą resztą zajął się konwerter DXF->gcode)


Z poważaniem,
Marenc
Mariusz Lorenc
[email protected]

Tagi:

Awatar użytkownika

.:Sasik:.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 20 cze 2008, 14:41
Lokalizacja: Mikołów

#2

Post napisał: .:Sasik:. » 15 lut 2009, 02:44

mozna uzyc funkcji polilinia np. rysujac kwadrat z czterech lini laczysz go w polilinie i odsuwasz calosc o wartosc korekcji


Autor tematu
mariuszlorenc
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2008, 10:43
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: mariuszlorenc » 15 lut 2009, 15:43

Witam, taką technikę stosowałem dosyć długo, ale sprawdza się ona tylko i wyłącznie do obiektów 2D. Aby wykonać "piramidę" należało by odsuwać do wewnątrz i podnosić/opuszczać w osi Z o obliczoną wartość ... tylko obliczanie? Nie można prościej?

Wiem, że istnieją programy do CNC, które pozwalają na obróbkę 3D ustawionego materiału - a AutoCad'ie nie ma takiej możliwości? Mam na myśli rozwiązanie w stylu rysuje sześcian(a nie kwadrat) i jakiś program do odpowiedniej interpretacji przestrzennej tej figury?
Z poważaniem,
Marenc
Mariusz Lorenc
[email protected]


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#4

Post napisał: bateryjka » 08 mar 2009, 03:30

Witam
Czyli czas przesiąść się na programy typu CAM, takie jak EdgeCam czy MasterCam.
No jako na samouczka przystało ćwiczyć na przykładach i tutoriałach teraz w sieci można tego dużo znaleźć.

Powodzenia


nodnod
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 26 mar 2008, 00:00
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Autocad] Modelowanie obiektów

#5

Post napisał: nodnod » 08 mar 2009, 12:50

mariuszlorenc pisze:Wiem, że istnieją w spisie gcode funkcje takie jak g40, g41, g42. Służą one do frezowana od wewnętrznej/zewnętrznej strony obiektu.
A nie łatwiej jest rysować rysunek już z uwzględnieniem średnicy freza, niż bezsensownie odsuwać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”