fusion 360 - rysunek techniczny - koordynaty Z

niepotrzebne współrzędne Z, przy rzucie na płaszczyznę XY dokumentacji płaskiej


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

fusion 360 - rysunek techniczny - koordynaty Z

#1

Post napisał: piromarek » 29 lis 2019, 20:59

Możecie podpowiedzieć co robię źle ?

Z racji ubogich możliwości dokumentacji płaskiej w F360, dużo robię w Acad LT.
Jest mi szybciej i łatwiej. O wymiarowaniu i opisach nie wspomnę.

Jednak w momentach kiedy potrzebuję wykonać rzuty płaskie złożeń, z detalami, sprężynkami, umocowanymi na głównym korpusie pod dziwnymi kątami, używam sobie Fusion do wymodelowania takiego detalu i rzucenia na płaszczyznę po obróceniu.

Następnie takie rzuty, eksportuję do DWG albo DXF i otwieram w AcadLT.
Jeśli kreśliliście Acad to wiecie, że można na przykład odciąć linię za pomocą innej linii przecinającej ją pod kątem.

Aktualnie zdarza się jednak często, że rzucone na płaszczyznę kartki w "drawing" we F360 linie, zaczytane do Acad, nie dają się rozpoznać w punktach przecięcia z już narysowanymi w Cad liniami.
Po wielu miłych słowach rzuconych w powietrze :-), wpadło mi do głowy, że może po prostu nie leżą na tej samej płaszczyźnie.
I faktycznie po sprawdzeniu we właściwościach w linii w ACad, współrzędne w osi "Z" nie są wyzerowane.

Wartości osi Z we właściwościach nie są aktywne do edycji dla tej linii.
Ale jak narysuję na niej nową linię, od końca do końca ( Cad rozpoznaje i podświetla akurat te końce), to nowa linia, również posiada Z<>0, ale da się wyzerować w osi Z.
I wtedy już, taka nowa linia przecina się kolizyjnie z liniami mojego szkicu.

Mam wrażenie, że wcześniej tego nie było i działało dobrze. Na tyle, że nie sprawdzałem współrzędnych w zetce.

Nie wiem czy się dobrze "wygęgałem" i ktokolwiek coś zrozumiał ? :-)

Coś robię nie tak czy Fusion tak ma ? No wydawało by się że jak tworzę dokumentację płaską we F360 to powinna być płaska i zapominać współrzędne Zetki.

Oczywiście, że taka linia w przestrzeni, krawędź obiektu, zanim nie będzie dokumentacją płaską posiada wszystkie koordynaty w układzie kartezjańskim o jakiejś wartości. Ale przecież kartka rysunkowa to już tylko dwie osie. Nazwałem je XY ale mogą być inne.
W Acad kreślę w XY.



Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”