Programy do dokumentacji: rys, .NC, narzędzia, materiał, zdj

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
ra_v
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2010, 09:53
Lokalizacja: Kraina Ziemniaka

Programy do dokumentacji: rys, .NC, narzędzia, materiał, zdj

#1

Post napisał: ra_v » 22 sie 2012, 20:10

Witam,

Używacie jakiś programów do utrzymania dokumentacji?

Chciałbym mieć w jednym miejscu informacje związane z produkcją danego detalu.
Klient, nr, rysunki, narzędzia, prog .NC, materiał, zdjęcia mocowań, operator - wszystko spięte w jedną całość.

CAM'a nie mam. I nie o cam'a mi chodzi. Raczej baza danych i klient, albo dostęp z przeglądarki www.

Pzdr,
Rafał.



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 23 sie 2012, 07:23

To są programy PDM czy jakoś tak, standardowo wchodzą w skład "kombajnów" takich jak Pro/Engineer, Catia czy Unigrapchics, pewnie są też inne. Nie wiem czy są jakieś darmowe wersje, pogógluj trochę.


pio_sz_85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 12 lip 2012, 13:38
Lokalizacja: sśl

#3

Post napisał: pio_sz_85 » 23 sie 2012, 09:39

Kolego Majster wg mnie kolega nie ma dokumentacji w formacie 3D CAM ze wzgledu na koszty, dlatego tez pyta o rozwiazania w przystepnym zakresie cenowym. Dodatkowo pdm np. do solidoworksa (nie ten zintegrowany) kosztuje "ciekawe" pieniadze. Wedlug mnie pdm przezanczone sa do oprogramowania 3D i ulatwienia rownoleglej pracy kilkudziesieciu uzytkownikow przy jednym projekcie.
W zaleznosci od wykonywanych projektow (z wlasnego doswiadczenia) mialem stycznosc:

1. Przecinarka tlenowa firmy Eckert+oprogramowanie Eckert - usluga ciecia na zewnatrz - wewnetrzna baza danych oprogramowania eckert opisujaca detal grubosc blachy odpad itd
2. Projekty maszyn/urzadzen solidworks (bez dodatkowego pdm) - detale z wewnetrzny opisem we wlasciwosciach + rysunek z odniesieniem do w/w wlasciwosci, ew dodatkowe opisy i kalkulacje cenowe excell
3. Obsluga godzin potrzebnych na wykonanie poszczegolnych operacji procesu technologicznego + ew. dane kontrahentow - baza danych

Pozdrawiam


Autor tematu
ra_v
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2010, 09:53
Lokalizacja: Kraina Ziemniaka

#4

Post napisał: ra_v » 23 sie 2012, 10:10

Tak, jak słusznie zauważył pio_sz_85, pytam o coś do utrzymania dokumentacji - takiego pdm'a.

Albo jak sobie z dokumentacją radzicie bez takich programów?

Może są jakieś polskie programy?

Słyszałem o 'predatorze', ale czy ktoś z forumowiczów go używa?

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#5

Post napisał: marchru » 23 sie 2012, 21:25

Jak msz małą firmę, to excel wszystko to ogarnie.
Jak masz zamiar się rozwijać to inwestycja w dograny soft na pewno się zwróci.
W pracy używam systemu ERP w którym są dane klientów, procesy produkcyjne i dokumentacja 2d z informacjami o wydaniach (rewizjach) konkretych częścioraz złożeń. Cała reszta to sprawne pogrupowanie w folderach rysunków i programów.
Arkusze ustawcze w excel z numerami programów, zdjęciami kolejnych planów i listą narzędzi.
Próbujemy wprowadzać bazę narzędziową do ERP ale gdy nie jest taki system do tego od początku ztworzony to cięzko póżniej wydobyć z niego dane do analizy.
Profejonalne softy do zarządzania gospodarką narzędziową nie są tanie.

Napisz coś więcej czego oczekujesz bo może bardziej od PDM potrzebujesz ERP. Wydaje mi się, że możesz nie wykorzystywać w pełni zalet takich systemów czyli jak napisał @pio_sz_85 ulatwienia rownoleglej pracy kilkudziesieciu uzytkownikow przy jednym projekcie.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”