Podłączenie maszyny do serwera

Podłączanie maszyny Okuma LU 15 do serwera za pomocą kabla Ethernetowego

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
BushyAxis793
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2023, 16:36

Podłączenie maszyny do serwera

#1

Post napisał: BushyAxis793 » 26 maja 2023, 16:48

Dzień dobry. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jeżeli to zły dział na takie pytanie to przepraszam i proszę o przeniesienie/usunięcie tematu. Jako, że jest to mój pierwszy temat na forum to proszę o wyrozumiałość. Otrzymałem od szefa polecenie: "Podłącz maszynę do serwera, tak żeby można było wrzucać na nią programy bezpośrednio z komputera technologa". I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy istnieje taka możliwość?Można podłączyć maszynę kablem do serwera np. przez kabel ethernetowy?

Maszyna: Okuma LU15 (tokarka)
OS: OSP-U100L

W tak zwanym międzyczasie poczyniłem pierwsze próby podłączenia maszyny do zwykłego laptopa (Windows 11). Jednak nie przyniosły one skutku.

Jako, że mój laptop nie posiada ani wejścia USB typu A, ani RJ45, postanowiłem zaopatrzyć się w HUB USB-C. Do huba podłączyłem jeden koniec kabla RJ45, a drugi koniec kabla wpiąłem w przejściówkę RJ45<->USB typu A i wpiąłem go do gniazda USB znajdującego się na panelu sterowania maszyny. Pomimo prób "wyszukania/otwarcia programu" na maszynie nic się nie wyświetliło. Jest jakiś sposób, aby no nie wiem, maszyna "widziała" folder na laptopie? np. udostępniony w sieci?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję i życzę miłego dnia.




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2707
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#2

Post napisał: atom1477 » 26 maja 2023, 18:37

BushyAxis793 pisze:
26 maja 2023, 16:48
Jako, że mój laptop nie posiada ani wejścia USB typu A, ani RJ45, postanowiłem zaopatrzyć się w HUB USB-C. Do huba podłączyłem jeden koniec kabla RJ45, a drugi koniec kabla wpiąłem w przejściówkę RJ45<->USB typu A i wpiąłem go do gniazda USB znajdującego się na panelu sterowania maszyny.
A do laptopa było jakieś podłączenie?
I to co za HUB USB, co ma złącze RJ45?
USB typu A na panelu maszyny prawdopodobnie służy tylko jako wejście do Pendrive (precyzyjnie: pracuje jako USB Host). Nie można więc tam podłączać HUBów USB od strony "wyjść" (od strony gdzie trzeba podłączyć Device).

Może chodzi Ci o sprytny system gdzie konwerter RJ45-USB pełni rolę wirtualnego dysku, który można zapisywać od strony sieci Ethernet, a od strony USB jest widziany jako Pendrive?


Autor tematu
BushyAxis793
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2023, 16:36

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#3

Post napisał: BushyAxis793 » 26 maja 2023, 20:38

Może chodzi Ci o sprytny system gdzie konwerter RJ45-USB pełni rolę wirtualnego dysku, który można zapisywać od strony sieci Ethernet, a od strony USB jest widziany jako Pendrive?
Dokładnie o coś takiego. Najprościej jak się da: Chce wrzucić program na maszynę, to kopiuje go do folderu np. "Okuma" na serwerze i maszyna widzi jako jakby był na pendrive w gnieździe USB.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2707
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#4

Post napisał: atom1477 » 26 maja 2023, 20:51

Ok. Ale czy to co kupiłeś jest tym co może to zrealizować?
Bo nie napisałeś tego. Ani nie napisałeś dostatecznie precyzyjnie co z czym tam połączyłeś.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#5

Post napisał: maciek95k » 26 maja 2023, 22:23

Po tym co autor napisał to strzelam że podłączył tam dongla na usb-c z portami usb, ethernet itd.
To czego prawdopodobnie potrzebujesz to takiego urządzenia:
https://inveo.com.pl/others/emulator-pendrive-en/


Autor tematu
BushyAxis793
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2023, 16:36

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#6

Post napisał: BushyAxis793 » 27 maja 2023, 06:40

Tak to jest jak się człowiek spieszy. O najważniejszym zapomniałem. Próbowałem podłączyć laptopa do maszyny takim zastawem:

HUB:

Obrazek

Przejściówka:

Obrazek

Chciałem podać linki ale nie bardzo mogę.

Naprawdę bez emulatora się nie obędzie?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2707
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#7

Post napisał: atom1477 » 27 maja 2023, 08:17

BushyAxis793 pisze:
27 maja 2023, 06:40
HUB:
Czyli to nie jest HUB tylko urządzenie wielofunkcyjne. HUB USB z kartą sieciową Ethernet i z czytnikiem kart SD.
No i podłączasz to do laptopa, o czym wcześniej nie napisałeś :D
BushyAxis793 pisze:
27 maja 2023, 06:40
Przejściówka:
To jest sama karta sieciowa. Do podłączenia się do PC mógł byś użyć właśnie jej zamiast tego dużego urządzenia wielofunkcyjnego (tylko musiałbyś dać przejściówkę USB-A <--> USB-C, albo użyć wersji już ze złączem USB-C bo widzę że taka jest).
Ale nie możesz tego użyć jako sieciowego pendrive! Bo to tylko zwykła karta sieciowa na USB.
BushyAxis793 pisze:
27 maja 2023, 06:40
Naprawdę bez emulatora się nie obędzie?
Jakiego znowu emulatora?

Potrzebujesz dysku sieciowego z USB. Najbliższe co znalazłem to coś takiego (ale nie daję gwarancji że to dokładnie to):
XOLORSpace BS-U35WF


Autor tematu
BushyAxis793
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2023, 16:36

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#8

Post napisał: BushyAxis793 » 27 maja 2023, 21:06

W zasadzie połączenie z laptopem zaaranżowałem na czas testów. Domyślnie maszyna ma być podłączona do switcha a switch do serwera. Pomysł z dyskiem sieciowym wcześniej nie przyszedł mi do głowy a wydaje się obiecujący. Przetestuje i dam znać czy i jak działa. Dzięki za pomoc!


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2707
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Podłączenie maszyny do serwera

#9

Post napisał: atom1477 » 27 maja 2023, 21:57

Tylko jeszcze raz uczulę że potrzebujesz urządzenia sieciowego ze złączem USB do łączenia z kompem (w przypadku dużych złącz będzie to USB-B). Aby udawało pendriva na tym USB.
A nie urządzenia sieciowego ze złączem do podłączenia pendriva (USB-A).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”